Last news in Fakti

8 Април, 2019 17:52 1 871 12

Прекомерната работа убива творчеството

  • ум-
  • мозък-
  • дейности-
  • работа-
  • творчество-
  • мислене-
  • преработване-
  • мултифункционалност

Когато затрупаме мозъка си със задачи, той губи способността си да мисли

Прекомерната работа убива творчеството - 1
Снимки: shutterstock

Някои хора са развили навика да се занимават с много дейности едновременно или да се претоварват с информация.

Едно ново проучвания обаче показва, че когато сме ангажирани с твърде много неща на куп, това може да се отрази зле на нашите творчески способности.

Превключването от целенасочени дейности, за които е нужна концентрация към творчески занимания, при които мислите се реят свободно, е важно умение, което се губи, ако натоварваме мозъка си прекалено много или се преработваме.

"Идеята е да съчетаем линейното мислене — което изисква добра насоченост, с творческото мислене, което се появява от бездействието. Превключването между тези две настройки на ума е най-добрият начин да вършим добра и творческа работа", обяснява Ема Сепала от Университета в Станфорд, която е един от авторите на проучването.

Но тя не е първият изследовател, който стига до подобно заключение.

Прекомерната работа убива творчеството

В своя книга невроученият Даниъл Левитин стига до сходен извод.

Информационното претоварване ни потапя в шум. През 2011 г. американците са "погълнали" пет пъти повече информация, отколкото преди 25 години; някои изчисления показват, че извън работа хората обработват средно около 100 000 думи всеки ден.

Това ни лишава не само от силата на волята ни (от която имаме ограничено количество), но и от креативността ни. Той използва малко по-различен език от Ема Сепала — линейното мислене произтича от централната изпълнителна мрежа в мозъка, докато творческото мислене зависи от мрежата на основния режим в мозъка (default mode network), която повишава активността си, когато не сме заети с нещо или мислим за живота си.

Подобряването на творческите способности изисква отделянето на някакво време за бездействие и почивка през деня. Може да ни се струва непосилна задача, тъй като през свободното си време мнозина се протягат към телефоните си. Следователно така системата за вниманието в мозъка ни привиква към постоянната стимулация; ставаме неспокойни и раздразнителни, когато не получаваме тази стимулация. Пристрастяваме се към заетостта.

И тук има опасност за качеството ни на живот.

Както Сепала отбелязва, много от най-изтъкнатите умове в науката са направили важни открития, докато не са се занимавали с нищо особено. Никола Тесла например получава прозрение за въртящите се магнитни полета при разходка из Будапеща; Алберт Айнщайн е работил в патентно бюро и е обичал да слуша Моцарт през почивките след продължителните разсъждения по някакъв проблем.

Тя дава четири предложения за намаляване на разсейващите фактори:
1. Правете дълги разходки — без телефон, ежедневно.
2. Излезте от зоната си на комфорт и пробвайте нещо ново, без да се притеснявате, че може да направите грешка.
3. Отделете повече време за развлекателни дейности и игри.
4. Редувайте целенасочената работа с дейности, които са по-малко натоварващи мисловно.

Непрекъснатото седене в социалните мрежи крие опасността от засилването на страха от изоставане (fear of missing out). Проучвания показват, че този страх, подобно на стремежите към перфекционизъм, може да навреди на психичното и физическото ни здраве в дългосрочен план.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Капитан Леши

    4 5 Отговор
    Само две неща могат да убият творчеството, но прекомерната работа при млади хора, не мисля, че може да ги направи ,, импотентни,, да сътворвт някакво красиво творчество..! Мое мнение...! Вярна статия, за много хора, които са подвластни на,, модерната,, технология...!Аз станах подвластна на това, благодарение на някакви твари, дано. бъдат наказани...!!!!!

    Коментиран от #2

  • 2 Лорче

    2 4 Отговор

    До коментар #1 от "Капитан Леши":

    Ти еба майкята досадна

    Коментиран от #11, #12

  • 3 ВАЛТЕР БРАНИ САРАЕВО

    9 1 Отговор
    ОТ РАБОТА ГЪРБАВ СЕ СТАВА , БОГАТ НЕ СЕ СТАВА......🙂😀😜😃😄😄😎 ВЕРВАЙТЕ МИ.........😎

    Коментиран от #4

  • 4 Като та опнат

    1 5 Отговор

    До коментар #3 от "ВАЛТЕР БРАНИ САРАЕВО":

    Във вечното ти леговище, ще се изправиш...!! Вервайте ми....!!!!

    Коментиран от #5

  • 5 ВАЛТЕР БРАНИ САРАЕВО

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Като та опнат":

    Е И......НИЩО НЕ КАЗА......СМЕШНИК.........НИКОЙ НЕ Е ВЕЧЕН....И ТВОЙТА ША ДОЙДЕ.....🙂😀😃 ВЕРВАЙ МИ.....
  • 6 И да мислиш идане мислиш

    2 0 Отговор
    Всички ще хвърлим топа
  • 7 анализатор

    4 2 Отговор
    Статията е отлична.
    Негативните коментари са от претоварени от информационен шум мозъци с повишена степен на раздразнимост и доказват тезата.
    Българина често запазва творческите си способности като импрегнира главния, малкия, гръбначния мозък и простатата с тайна субстанция от сварени ферментирали плодове. Така се предпазва от информационен шум и ни приема, ни предава.
  • 8 Лили фърчилото

    2 0 Отговор
    Я си гледай работата
  • 9 Айуана

    0 3 Отговор
    Интерестна новина айде сега скок и на два метра под земята.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.