Екип от изследователи във Финландия, търсещи природосъобразни и достойни заместители на пластмасата, наскоро постигнаха значителни резултати в издирването си – това, което търсят те расте по кората на дърветата.
Става въпрос за вид гъба, известна като Fomes fomentarius, информира vesti.bg. Тя расте върху гниещата кора на дърветата и в миналото се е използвала главно като средство за разпалване на огън, което ѝ дава прозвището „гъба прахан“. (Наричана е още „копитна гъба“, защото формата ѝ наподобява копито.)
Изследователски екип от VTT Technical Research Center на Финландия обаче смята, че може да е много повече от това.
Some huge examples of Horse Hoof fungus(Fomes fomentarius), this old fella must be of some age. pic.twitter.com/XvPXg7Nitr
— Life of the Bead Hermit (@of_bead) January 30, 2023
„Плодните тела на Fomes fomentarius са изобретателно леки биологични конструкции, прости по състав, но ефективни по отношение на предназначението си. Отглеждането на материала с помощта на прости съставки е алтернативно решение за преодоляване на разходите, времето, масовото производство и устойчивостта на начина, по който произвеждаме и консумираме материали в бъдеще“, се казва в изследването на екипа, публикувано наскоро в Science Advances.
Накратко вместо да произвеждаме масово пластмаса, струваща твърде много за нашата планета, в бъдеще бихме могли просто да отгледаме гъба с подобна структурна цялост като пластмасата.
Fomes fomentarius „има много плътен и твърд защитен външен слой, има по-мек порест среден слой и здрав и корав вътрешен слой“, според д-р Пежман Мохамади, един от съавторите на изследването. Това означава, че употребата на гъбата може да бъде невероятно разнообразна.
After nearly 2 full days in the house and being able to move a bit again we had to head out for a little walk for some fresh air. I didn't expect to see any mushrooms, but look what we found 😍 Fomes fomentarius on birch, absolutely lovely specimen 🍄🍄🍄 pic.twitter.com/pTIZL7XWN8
— 🌳Janine Malloy🌱 (@JanineMalloy7) December 20, 2022
Мохамади казва пред CNN, че потенциалните приложения за Fomes fomentarius могат да включват неща, вариращи от ударопоглъщащи материали, топло- и звукоизолация и дори части за потребителски продукти.
На гъбата ѝ отнема от 7 до 10 години, за да нарасне до значителни размери в дивата природа, но изследователите смятат, че в лабораторни условия те биха могли да произведат много от нея в рамките на няколко седмици.
„С напредъка в индустриалната биотехнология ние прогнозираме производството на тонове гъби за няколко седмици, за разлика от дивия тип гъби, които отнемат години, за да растат“, казва Мохамади.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Псевдоним
14:47 10.05.2023
2 ИВАН
16:06 10.05.2023