„Всичко тръгна от един фатален инцидент – почина млада жена. За част от нещата има обяснение. Но да няма дефибрилатор в линейката е грубо нарушение”, каза пред Нова телевизия д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването. По думите му трябва да се направи проверка и да се търсят конкретните виновни.
„Тези случай обаче се повтарят и когато това се повтаря е ясно, че не е само грешка човешка, а става въпрос за системата и затова колегите излизат на протести. Защото заплатите са ниски, условията са непривлекателни, а труда е тежък. Решението е изцяло политическо”, заяви той и добави, че накрая всички ще загубят – и пациентите, и лекарите.
Продължават протестите на лекарите от столичната Спешна помощ срещу уволнението на директора им д-р Георги Гелев. До момента заявления за напускане на работа са подали 103-ма служители на центъра, заяви пред БНР д-р Драгослава Балова от Спешния център в София. Тя коментира, че ще медиците ще отидат на срещата с министър Андреева, но колегите й не са склонни на компромиси. До три месеца може да няма кой да оказва спешна помощ в София. Длъжни сме да направим нещо, за да могат следващите да работят по-добре. Промените, които искаме, са в полза и на пациентите, категорична е д-р Балова. Според д-р Балова, оповестените данни за щатното разписание в Центъра не отговарят на истината. Д-р Балова коментира и действията на колегите си в защита на директора на Центъра за спешна помощ д-р Георги Гелев: Не е справедливо да се уволни д-р Гелев заради проблемите в системата. Ако дойде някой друг, ще има нужда от много време. Не е редно да наказват човек за проблеми, които са се трупали с години. Той пише писмо след писмо, в министерството са бездействали толкова години, отбеляза д-р Балова. Тя поиска и ясна дефиниция за това що е спешност. |
„За да има устойчивост трябва да се промени изцяло функционирането на Спешната помощ”, смята д-р Константинов.
Той даде пример с Израел, където отива парамедик, а не лекар. Той преглежда пациента и ако случая не е спешен го изпраща в болница. „След това ви изпращат сметка от 200 до 400 долара за разкарването на линейката. Едно излизане на линейка преди четири години струваше 100 лева”, каза експертът.
„Времето минава, а нищо не се оправя”, каза д-р Константинов. По думите му, за да се оправят нещата в системата трябват пари, реформи и национален консенсус.
Напрежението в Спешната помощ продължава да расте и в Пловдив. Лекарите протестират символично. Те са гневни за хаоса в системата.
„Оставки тук все още няма, но те няма да са в подкрепа на д-р Гелев. Ние протестираме за ниското заплащане и бъркотията в сектора”, каза един от медиците в Спешната помощ в Пловдив.
„Искаме прилично заплащане”, каза друг от медиците.
Те се оплакаха, че хората ги посрещат агресивно. „80% от обажданията са за пациенти, които не се нуждаят от спешния екип. Най-често ни викат неосигурени пациенти, които не могат да отидат в болница”, казаха още те.
В Пловдив работят шест, максимум седем екипа, като те отговарят и за околните села.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 мария спасова
19:02 02.06.2014