Необяснимо явление: На Юпитер се появиха "невъзможни" северни сияния (ВИДЕО)

16 Май, 2025 16:32 1 186 6

  • юпитер-
  • планета-
  • северно сияние-
  • сияния-
  • явление-
  • космос-
  • джеймс уеб-
  • телескоп

Астрономите се чудят как е възможно това

Необяснимо явление: На Юпитер се появиха "невъзможни" северни сияния (ВИДЕО) - 1
Снимка: Shutterstock

На Коледа през 2023 г. учените насочиха космическия телескоп Джеймс Уеб към Юпитер и уловиха едно от най-зрелищните небесни явления в Слънчевата система – ярките, бързо променящи се сияния на планетата-гигант. Резултатите от наблюдението, публикувани на 12 май в списанието Nature Communications, хвърлят нова светлина върху това как се загрява и охлажда атмосферата на Юпитер.

„Какъв коледен подарък! Направо ме срази!“, споделя д-р Джонатан Никълс, съавтор на изследването и специалист по северни сияния в Университета на Лестър, Великобритания. „Очаквахме бавни промени – да избледняват и се усилват в рамките на 15 минути. Вместо това видяхме цялата аурорална зона да ‘искри’ и пулсира със светлина, понякога променяща се всяка секунда.

Северните сияния се образуват, когато високоенергийни заредени частици, често от слънчевия вятър, се сблъскват с газове в атмосферата на дадена планета, предизвиквайки светлинни явления. В случая на Юпитер, мощното му магнитно поле улавя частици не само от Слънцето, но и от вулканичните изригвания на спътника му Йо, и ги насочва към полюсите, където те създават сияния, стотици пъти по-ярки от северното сияние на Земята.

По време на изследването, учените анализирали инфрачервената светлина, излъчвана от три-хидрогенния катион H₃⁺ – молекула, която се образува при взаимодействието на високоенергийни електрони с водород в атмосферата. Това съединение е от решаващо значение, защото излъчва топлина и участва в охлаждането на планетарната атмосфера. Но се оказва, че H₃⁺ е много по-краткотраен, отколкото се е смятало – оцелява едва около две минути и половина, преди да бъде разрушен от същите тези бързи електрони.

Това откритие е възможно благодарение на високата чувствителност на инфрачервената камера на телескопа „Джеймс Уеб“, каквато досега не е била налична при наземни обсерватории. Но отговорите донесоха и нови въпроси.

Паралелно с наблюденията на JWST, учените използвали и космическия телескоп „Хъбъл“, за да уловят ултравиолетовата светлина от сиянията. И тук идва загадката: най-ярките инфрачервени светлини, уловени от „Джеймс Уеб“, нямат аналог в наблюденията на „Хъбъл“.

„Това наистина ни озадачи“, казва д-р Никълс. „За да се обясни комбинацията от яркости, наблюдавана и от двата телескопа, е необходима огромна концентрация на частици с много ниска енергия – нещо, което досега се смяташе за невъзможно. Все още не разбираме как това е възможно.“

За да намерят отговор, екипът ще продължи работата си с допълнителни данни от телескопа JWST, както и с помощта на космическия апарат Juno на NASA, който обикаля Юпитер от 2016 г. насам и предоставя безценна информация за вътрешната му структура и магнитосфера.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЮЖНЯК

    6 3 Отговор
    А КОИ РАЗБРА КЪДЕ Е СЕВЕРА НА ЮПИТЕР
  • 2 ЮЖНЯК

    2 3 Отговор
    А КОЙ РАЗБРА КЪДЕ Е СЕВЕРА НА ЮПИТЕР
  • 3 Пич

    6 0 Отговор
    Хахаха..... извънземните са си направили андронен колайдер !!!
  • 4 село

    3 1 Отговор
    В предвид, че пишеш само с главни букви, си мисля, че не се бъзикаш.Затова обяснявам и моля останалите да не ми се смеят. Всички планети се въртят около слънцето в една плоскост. Разликите са незначителни. Там накъдето сочи земният Север е и Северът на Слънцето и на почти всички планети. При Уран нещата са различни , но до там за сега не ти трябва да стигаш. Приеми, че на снимките северът е отгоре, а голямото червено петно е в южното полукълбо.
  • 5 Цървул

    2 0 Отговор
    Това им е работата на умните глави - да се чудят и маят , как се случват нещата . Има ли дупки или няма .
  • 6 Соваж бейби

    3 1 Отговор
    Доста вероятно е и там да има живот ,нашата планета сме най изостанали или най диви и враждебни щом не можем да посетим и разгледаме друга съседна планета а нас ни посещават и изследват извънземни дори не дават обясниния някой и не влизат с директен контакт с човеците да ни разкажат дори да споделят опит с тяхна технология ,знания .Само гадаем ,каквото и да кажат тези учени е само хипотеза ,когато вземе с ръцете си човек проба от там ,покаже материал с видео за доказателства тогава се изказват по въпроса с един телескоп гледано от Земята е глупости да се тълкува и казва каквото и да е