Олигархът Делян Пеевски отдавна искаше създаването на парламентарна разследваща комисия за дейностите на американския милиардер и филантроп Джордж Сорос и неговата фондация „Отворено общество". В продължение на години обаче необходимият брой гласове за създаването на комисията липсваше - до миналата седмица.
Така предстои в скоро време дейността си да започне Временна комисия за установяването на факти и обстоятелства на Джордж Сорос и Александър Сорос на територията на Република България. Комисията трябва да информира кои личности и организации са подкрепяни от бащата и сина и са получавали пари от фондация „Отворено общество".
Засега правни стъпки срещу личностите и организациите, свързвани със Сорос и неговите организации, не са планирани. Но някой ден - по руския пример с „чуждестранните агенти" - българският парламент може и да предприеме мерки. Такъв опит вече имаше през февруари, но тогава не се намери мнозинство за съответния проектозакон. Докато не се е стигнало дотам, ще продължат пропагандата и публичното „изобличаване" на „соросоидите" - тези, които предполагаемо или действително имат нещо общо с либералния филантроп.
По време на дебатите в парламента, свързани със създаването на комисията, Делян Пеевски заяви: „Време е за решителна битка за държавата. Фалшивият свят на Сорос и соросоидите трябва да бъде разрушен".
Унгария - пионер на кампаниите срещу Сорос
Пеевски обаче не е автор на идеята за обръщане на нещата и отклоняване на обвиненията в корупция и престъпления от самия него и определянето на тези, които ги отправят, като „агенти на Сорос". Тя е родена в Унгария под управлението на Виктор Орбан . Там от 2013 година близките до правителството медии започнаха системно да изброяват кои независими граждански организации и критично настроени към правителството личности кога колко пари са получили от „Отворено общество".
От бежанската криза през 2015 година правителството на премиера Орбан започна за първи път да провежда големи държавни кампании срещу Сорос , в които се използваха крайнодесни и антисемитски наративи. А това има особено неприятен привкус в родината на Джордж Сорос: милиардерът е с унгарско-еврейски произход и като млад оцелява при Холокоста в Будапеща. Под управлението на Орбан обаче към него се отправят обвиненията, че планирал подмяна на населението в Европа или пък че бил олицетворение на алчния международен, иначе казано еврейски финансов капитал, който плячкосва националните държави.
Насочените срещу Сорос кампании на Орбан и неговото правителство са намерили място и в много закони, включително т.нар. „Пакет за спиране на Сорос" от 2018-а, чрез който критичните към Орбан и независимите организации трябва да бъдат разсипани финансово и да млъкнат. Впоследствие те бяха определени от Европейския наказателен съд за противозаконни, но постигнаха пропагандния си ефект.
Междувременно в Унгария Сорос изглежда вече не е най-актуалният обществен враг - неговото място бе заето от Украйна, която днес е новото олицетворение на злото за пропагандата на Орбан. Но унгарските кампании срещу Сорос намериха последователи в почти всички страни от Централна и Югоизточна Европа.
От Северна Македония и Сърбия, до Полша и Словакия
Северна Македония стана една от първите държави, подхванала кампания срещу Сорос по унгарски модел. През 2017 година там бе основано движение „Да спрем операциите на Сорос", чиито представители бяха близки до бившия премиер Никола Груевски. Преди година по-рано да му се наложи да освободи поста си, той обвини протестиращите срещу режима, че „били направлявани от Сорос".
В Сърбия президентът Александър Вучич, неговата Сръбска прогресивна партия и близките до властта медии също от години твърдят, че независимите НПО, критично настроените към правителството и гражданските протестни движения са „чуждестранни агенти" и „финансирани от Сорос". За сегашните протести срещу режима в Сърбия , които продължават повече от година, Вучич не казва, че са вдъхновени от Сорос, но определя като донори на „цветната революция" чуждестранните тайни служби и фондации от чужбина.
В Полша управлявалата от 2015-а до 2023 година партия „Право и справедливост" също копираше насочените срещу Сорос кампании на Орбан - провеждайки например акции срещу „престъпните неправителствени организации", направлявани от Сорос и от Русия, независимо от противоречието - тъй като Сорос е обявен за враг и в Русия. По време на предизборните кампании през 2019-а и 2023-а наративите на „Право и справедливост" и другите дяснопопулистки партии гласяха, че „мрежата на Сорос", т.е. гражданските организации и „купените от Сорос" медии са заплаха за полската нация и дестабилизират обществото.
Премиерът на Словакия Роберт Фицо , който през октомври 2023 година встъпи в четвъртия си мандат, също възприе примера на съседна Унгария. От 2025 година в страната е в сила закон, който задължава неправителствените организации да представят подробни „доклади за прозрачност". Преди приемането на закона Фицо и представителите на неговото правителство и на неговата партия „Посока - Социална демокрация" (СМЕР) отправяха многократно упреци към Сорос и „чуждестранните агенти", че оказвали влияние на Словакия.
Албания е специален случай
И в държави като Чехия, Румъния, Хърватия и Черна гора в миналото неведнъж е имало кампании на дяснонационалистически и популистки политици срещу Сорос и неговата мрежа. Но там поне няма закони срещу неправителствените организации като в Унгария или в Словакия.
Албания пък определено е специален случай по отношение на наративите срещу Сорос в Централна и Югоизточна Европа - там те се използват не от правителството, а от опозицията. На нея те ѝ служат да критикува премиера Еди Рама, който е на власт от 2013 година и често и с удоволствие посяга към авторитарните методи на управление. Национално-консервативната опозиционна Демократическа партия обвинява Рама, че е „фар на соросоизма". От 2013 година насам Джордж Сорос и неговият син Александър прилагали заедно с Рама таен план, за да могат чрез реформи в правосъдието, в Конституцията и в изборното законодателство трайно да останат на власт в Албания.
Автор: Кено Ферзек
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Мдаааа
Коментиран от #14
23:02 17.11.2025
2 Последния Софиянец
23:03 17.11.2025
3 Абе
Коментиран от #9
23:08 17.11.2025
4 Винченцо Андолини
Щом се казва Шорош, значи е от богоизбраните и всичко му е позволено спрямо вас небогоизбраните.
Разбираш ли.....
23:13 17.11.2025
5 Социопат и психопат
Еталон за корупция.
Създател на среда за подкупи и духовен упадък
чрез ДЕпрофесионализация - пълна некадърност
на кадрите и делегитимация на правосъдната система
с невероятна есправедливост в наказанията
И още и още и още простотии... от този мошеник
лъжец и крадец - дава тук-там някой милион,
за да обере милиарди покорявяйки и разрушавйки
Държави и народи!
Наглец вън от света!
23:15 17.11.2025
6 Еврейско Веле
Коментиран от #30
23:15 17.11.2025
7 Сорос кукловода на демократите в Европа
23:16 17.11.2025
8 DW - Пропаганден машинен
23:28 17.11.2025
9 Ротшилд
До коментар #3 от "Абе":
Аз Сатана ли съм?Коментиран от #11
23:29 17.11.2025
10 Дудов
23:32 17.11.2025
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 примерът с „чуждестранните агенти"
23:40 17.11.2025
13 ЦИРК
Крайно интересно ще е да разберем дали пък един Евреин не дърпа конците на немците в момента.
23:44 17.11.2025
14 Всеки би могъл да бъде полезен
До коментар #1 от "Мдаааа":
в определено отношение в даден момент.Макар че работата малко стана "на умряло куче нож да вадиш" .
Коментиран от #35
23:45 17.11.2025
15 Майн Рид
23:56 17.11.2025
16 Тъпо соросоидче
00:03 18.11.2025
17 Дойче Гьобелс
Коментиран от #19
00:10 18.11.2025
18 Ха Ха
00:18 18.11.2025
19 Джо
До коментар #17 от "Дойче Гьобелс":
написал си отговора.Защото са азиатски.00:29 18.11.2025
20 Точен
00:31 18.11.2025
21 От чужбина
00:33 18.11.2025
22 Уса
00:53 18.11.2025
23 Слава
01:15 18.11.2025
24 Не Сорос
02:02 18.11.2025
25 Професор
02:54 18.11.2025
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Анонимен
04:13 18.11.2025
28 За хората
05:52 18.11.2025
29 няма нужда
Цялата пропагандна машина на неговите НПО-та бяха насочени към деградацията и дестабилизацият на Източна и Централна Европа.
Всякаква дестабилизация - морална, икономическа, финансова.........
Нашите журналя още му ядат грантовете и затова нямаме медии, а рупори на чужда пропаганда!
05:55 18.11.2025
30 ти сега ли разбра
До коментар #6 от "Еврейско Веле":
че във велето няма нищо дойче?Те са врагове първо на Германия и после на когото и да било друг.
Следващите врагове за тях са Източна и Централна Европа.
След това и Западна.
Също като ББС - няма нищо Бритиш вече там.
В Англия я докараха дотам да забраняват английския флаг насред Лондон....
06:00 18.11.2025
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Сорос е невинен
Прасето трябва да бъде разследвано, преследвано и наказано.
Коментиран от #34, #36
06:13 18.11.2025
34 Адвокат
До коментар #33 от "Сорос е невинен":
Как доказа че Пеевски е "виновен"?08:28 18.11.2025
35 бай Ставри
До коментар #14 от "Всеки би могъл да бъде полезен":
Колко да е умряло. В EU си е съвсем живо и подмолно управлява. Трябва сериозно тричане !09:51 18.11.2025
36 Куцото добиче
До коментар #33 от "Сорос е невинен":
Браво Диди ! С теб сме !09:52 18.11.2025
37 Лазо
10:46 18.11.2025
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 АМИ ЩО ЗЛОДЕЯТ
И ЩО ЗА ИЗТОЧНА ЕВРОПА
МИСЛЯ ЧЕ ПРЕДИ ДЕСИТИЛЕТИЯ ТОЯ СИ НАПРАЙ КИНТИТЕ КАТО ОБРА АНГЛИЧАНИТЕ ТЕЯ ПОМНЯТ ЛИ ПОВЕЧЕ ОТ ТРИ МИНУТИ
12:01 18.11.2025
40 Търновец
Коментиран от #42
13:06 18.11.2025
41 ганю
Царь Бомба 3 пъти по мощна от първата
13:11 18.11.2025
42 Лазо
До коментар #40 от "Търновец":
сорос е собственик на инвестиционен фонд, наречен "куантум", основан през 1969 г. Просто е добър в това, което прави, има аналитично мислене и може да прогноира процесите, оттам печели. Понякога губи, например през 1987 г понася голяма загуба. Тези пари, които печели от сделката за британския паунд, 10-те милиарда, това е оборот, той е инвеститорите, не е негов. Пари са на клиенти, вложили ги в неговия фонд. Продава паундите, после, следващия месец ги изкупува обратно, на 14% по-ниска цена. Откъде е неговата печалба - ами от акциите на фонда. При основаването му една акция е 41 долара, а след 1992 г цената става над 22 000 долара.Коментиран от #43
19:30 18.11.2025
43 Търновец
До коментар #42 от "Лазо":
Според неофициална информация Сорос имал съвсем различно рождено име и на младини е бил член на младежка организация свързана с чужда сила - Германия. Като студент в Британия е трябвало да работи за да се издържа а първата финансова спекулация била за около 4.5 милиона долара. Как един бедняк намира толкова пари - сега това са поне 50 милиона долара - колко завършващи студенти могат намерят такава сума. А инвестиционен фонд без близки връзки с политиците е нищо, в Русия какви хора използуваха грешките на Йелцин и Горби и направиха фондове и окрадоха милиони. На мен едни Руски Евреи ми предлагаха да ме правят банков директор въпреки че никога не съм се занимавал20:02 18.11.2025