Страните-членки вероятно няма да приемат единодушно френско-немското предложение за промени в договорите на ЕС, чиято цел е да се подпомогнат усилисията за справяне с дълговата криза. Това е мнението на финансовия министър Симеон Дянков в интервю пред Dow Jones Newswire, публикувано във онлайн версията на „Файненшъл таймс“.
Дянков обаче очаква да се стигне до сделка между 17-те страни от Еврозоната плюс някои други държави за по-координирани икономически политики, наблюдение на националните им бюджети чрез европейските институции, както и силно ограничение на дълговете и бюджетния им дефицит.
Финансовият министър допълва, че България би подкрепила подобно предложение , както и че никоя страна-членка не би трябвало да има негативна позиция за това.
Тази вечер европейските лидери се събират в Брюксел на работна вечеря, а утре ще обсъдят предложението на Меркел и Саркози за затягане на правилата на валутния съюз.
Двете най-силни държави в ЕС настояват за промяна в договорите, засягаща всички 27 страни. Склонни са и на компромисен вариант, при който затегнатите правила да се приемат от страните от Еврозоната, за да могат там да има по-тясна икономическа координация.
България, която намали разходите си и се готви за приемането на Пакт за финансова стабилност, регламентиращ дефицит от 2% от БВП, е силен привърженик на идеята за координирани национални бюджети.
Бихме се присъединила веднага към групата на страните със стриктни бюджетни правила, става ясно от думите на Дянков.- „До известна степен, особено за Германия, е добре да има държави извън еврозоната, които да отговарят на тези правила. Нашият бюджет всъщност е по-строг, отколкото вероятно ще изискват правилата", завършва Дянков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА