През последните няколко години постепенно се появи нова българска страст. Институции, политици и бизнес се впрегнаха да връщат нашите сънародници, които от 20 години необратимо се пръскат в най-различни посоки из широкия свят. Почти не минава седмица без в информационния поток да се появи новина за някаква инициатива в този смисъл.
Доскоро темата се мислеше единствено през катастрофичните сценарии за изчезването на нацията и бе монопол на „баш патриотите“, които непрестанно я подмятаха с повод и без повод. Демографските страхове станаха обаче универсални, от тях е заразена цяла Европа, особено след имигрантско-бежанската криза отпреди няколко години. Патриотичната шумотевица по нашите земи обаче не даде значими резултати, а през последните години се променя и перспективата към проблема.
Все по-силно се чува гласът на бизнеса, който еднозначно и настойчиво обяснява, че приличния икономически растеж просто няма как да продължи без нещо да се промени в състоянието на пазара на труда. Все по-активни са и самите компании, които гледат да си решават затрудненията сами без да чакат управление и държава.
Политическото звучене на решенията на демографската криза е достатъчно добре познато от последните десетина години. Лайтмотивът е внос на етнически българи, които живеят зад граница, най-вече в страни като Молдова и Украйна или пък Западните покрайнини. Тази логика сега се прехвърля и върху проблемите на трудовия пазар без да се разсъждава особено задълбочено дали и в каква степен това въобще би решило проблемите.
Мнозина през годините обръщаха внимание, че социално-образователният профил на тези хора е доста далеч от това, което търсят компаниите в България, но полит коректността около темата веднага маргинализира тези гледни точки. Етническите българи зад граница събират в себе си лесните решения на все повече проблеми – демографски, национални, икономически, културни. Наскоро и профсъюзите се включиха в този хор. КНСБ извади някакви планове за привличане на над 100 000 българи от тези държави, които да бъдат заселени в изоставени села и градчета, в изоставени къщи и на относително близко разстояние до по-големи икономически центрове.
Те ще трябва да имат предложения за работа, ще могат да придобиват след известно време предоставените им жилища, ще бъдат осигурени места в училищата за техните деца и т.н. По изчисления на профсъюзите, това би струвало между 300 и 400 милиона лева и би докарало поне 50 000 души през първите няколко години. На фона на досегашното бръщолевене по темата, евтината политизация на темата и търгашеството с паспорти, подобни идеи звучат напълно нереалистично и скепсисът е напълно основателен.
Внезапната симбиоза между „баш патриотите“ и профсъюзите е доста странна и тези съмнения биха се засилили, ако внезапно се окаже, че средствата за програмата са от ЕС. Най-малкото защото и двете страни в тази идея имат сериозен опит от последните години в мащабното прахосване на евро фондове.
На този фон, предупрежденията от бизнеса стават все по-чести и по-шумни. Например, само преди седмици от асоциацията на индустриалния капитал в България обявиха, че през близките пет години ще са необходими около половин милион работници и специалисти. С този ресурс, БВП на страната може да бъде почти удвоен, настояват оттам, а цели сектори ще бъдат заплашени от изчезване.
В Монтанско, до три години почти 50% процента от заетите в машиностроенето ще достигнат пенсионна възраст, а подобни проблеми има и в други сектори, например, образованието. От години наред в различни проучвания, бизнесът назовава липсата на качествен и достатъчен човешки ресурс като основна пречка пред развитието на икономиката на страната.
Този проблем вече спира чуждестранни инвеститори, а през изминалата година две важни фирми от автомобилния бранш (‘Malmar’ и ‘ALC’) напуснаха поради отсъствие на качествени работници и прекалено бързо нарастващи заплати. По различни оценки, автомобилостроенето може спокойно да поеме още 45 000 души, а ИТ сектора около 20 000. Компаниите също настояват за внос на работници и техният брой вече достига 8000 души, но повечето са заети сезонно в туризма и не носят особена добавена стойност.
Бизнес организациите настояват и за различни видове облекчения при вноса на работници, както и множество допълващи мерки, които по принцип намаляват регулациите и бюрокрацията. Те искат и радикални промени в образованието. В по-общ план е видно, че компаниите този път не са склонни да отстъпят, защото недостигът от хора е вече на път да подкопае самата икономическа основа на страната.
ИТ секторът е особено активен в усилията си да връща различни категории специалисти в България. Предлагат се бонуси, работа за съпруги и съпрузи, самолетни билети, безплатни езикови курсове, карти за фитнес и йога и какво ли още не. Наскоро една от компаниите дори организира ненужно мелодраматична ПР кампания със снимки от софийското летище и пристигането на група бъдещи служители.
Цялото събитие бе представено като значима тенденция с национална важност. И донякъде те имат основание да го правят, защото все повече политици се опитват да прикачат политическо послание към това явление. През последните месеци постоянно нараства броя на тези, които се опитват да убедят всички ни, че завръщането на български емигранти е едва ли не вот на доверие към тях и управлението на страната.
Сякаш това е най-важния знак за завършилата европеизация и нормализация на страната, който идва да илюстрира необратимото подобряване на средата и качеството на живот по нашите земи. С такава цел бяха използвани и резултатите от социологическо допитване, проведено от Българската асоциация на софтуерните компании, според което над 30% от анкетираните желаят да се завърнат в България с цел нова работа.
Подобни откъслечни и неясно събрани данни едва ли могат да сглобят пълна картина. Много по-вероятно става въпрос за „циркулираща“ миграция, при която мобилни хора с търсени професии временно се връщат в страната в очакване на още по-привлекателни оферти от други места. Иска се много въображение, за да направи човек извод, че страната е започнала да обръща трайната тенденция на емиграция и постепенно свиване на корпуса от качествен човешки ресурс.
Има обаче и друга група хора, които таят много надежди в по-масовото завръщане на българи. Те намират в този процес надежда за положителна социална промяна, при която се създава нова култура на недоволство, нетърпимост и енергия за политически и институционален натиск с цел разбиване на нашенската тиня.
Социализирани в друга среда, от тези хора се очаква да направят разликата в намирането на нови пътища за прочистване и развитие на страната. Разбира се, човек спокойно може да намери немалко примери за такива индивиди, но от това да бъде формулирана подобна цялостна тенденция и очакване е не просто наивно, но и не отговаря на вече случващото се. На първо място, не става въпрос за съществен от количествена гледна точка процес.
Досега няма данни, че подобна тенденция е мащабна и реално ще повлияе дългосрочно върху негативните тенденции. Тези общности са относително малки. Например, ИТ секторът няма и 30 000 души и макар да е важен за бъдещето на икономиката, много трудно може да бъде припознат като значим от социална гледна точка.
Нещо повече, подобни общности живеят относително изолирано, доходите им са доста над средните и нямат много допирни точки с останалите групи от обществото. Освен това, те използват в по-малка степен публичните услуги, поради нивата на доход и различните работни пакети, които имат, а това допълнително усилва тяхната изолация от по-широките проблеми на обществото ни. Няма и никаква системна информация, че всъщност става въпрос за хора, които се завръщат, за да се захванат с трудната задача да променят местния контекст.
Много по-реалистично е да се мисли за тези хора като за добре платени модерни номади, които много вероятно с лекота биха отлетели в друга посока. В този смисъл, задачата се улеснява и за политиците. Те могат спокойно да се радват на тези хора, завръщащите се носят имидж, нови данъчни приходи, поводи за „национална гордост“ и т.н. И няма особена опасност да разбутат местната тиня.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Будалата
20:43 10.01.2019
2 Сузанита Кондьо Азис
Коментиран от #4, #7, #13, #32, #51
20:43 10.01.2019
3 Дубай
20:50 10.01.2019
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Българин
До коментар #2 от "Сузанита Кондьо Азис":
Тези, които избягяхте от България сте безродници. След като плащате данъци в чужбина ние тук, работещия народ изкарваме пенсийте на вашите майки и бащи. Стойте си там, живейте щастливо и изобщо не ми се връщайте да ми се хвалите колко сте напреднали.Коментиран от #26, #31
21:13 10.01.2019
8 Статистика
21:13 10.01.2019
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Другия с коня
21:28 10.01.2019
11 Цеко сифоня
Ше се върнеме кога видим Боко, Цвоко, Прасоко и т.н. у панделата, ели кога върбата роди круши. Второто по-вероятно.
21:29 10.01.2019
12 Първенющина
21:36 10.01.2019
13 Бойо
До коментар #2 от "Сузанита Кондьо Азис":
Кондьо, можеш и да не се връщаш. Живеем си чудесно и без теб. А за електронно гласуване забрави и приеми следното като благопожание- шибай се и живей весело!21:36 10.01.2019
14 Morgoth
Коментиран от #16
21:37 10.01.2019
15 нервен
Коментиран от #18
21:43 10.01.2019
16 ГосТ
До коментар #14 от "Morgoth":
Сто пъти съм го писал. Корпоративен бизнес-отиват в България няколко големи и смазват ментетата. Разбира се заплатите ще бъдат малко по ниски от тези в страните от които идват,но със сигурност по високи от тези, които дават ментетата. За тази цел наистина трябва квалифициран персонал и ниска корупция. Само така ще се оправи България. Насърчаването на българският "предприемач" беше абсолютна грешка и унищожи много специалисти.21:53 10.01.2019
17 ГосТ
21:57 10.01.2019
18 Гост
До коментар #15 от "нервен":
Ей бунак 120 паунда на ден ми е надницата няма начин скоро да се варна ако се варна вобщеКоментиран от #41
22:11 10.01.2019
19 Ким Чен Кур за ГЕРБ
22:24 10.01.2019
20 ФАКТ
23:07 10.01.2019
21 ФАКТ
23:53 10.01.2019
22 Хмммм
00:02 11.01.2019
23 Абе
00:15 11.01.2019
24 Кой си ти
До коментар #4 от "Самопохвали се":
Та да съдиш.жената е избрала най добрият вариант за себе си и срмейството си.и е в пъти по голям патриот от тебе защото праща пари в бг и се грижи за близките си.ай ти кажи колко даваш на родителите си.и да ти кажа да тръгнеш навън се иска повече смелост отколкото да останеш и да се самосъжаляваш.00:34 11.01.2019
25 Катър
01:48 11.01.2019
26 Голям глупак си
До коментар #7 от "Българин":
И си прос😁
03:10 11.01.2019
27 Българин 1
05:27 11.01.2019
28 Българин 1
05:28 11.01.2019
29 Ще се върна когато
07:23 11.01.2019
30 Изненадан
07:42 11.01.2019
31 антиджендар
До коментар #7 от "Българин":
Каква пенсия искарваш за нашите родители бе гендар, пишещ срещу заплащане от НПОтата на сорос? Нашите родители бяха изградили една държава с трудът си и нямат вина , че твойте родители са участвали в приватизирането "ограбването" на България.07:54 11.01.2019
32 Коментара
До коментар #2 от "Сузанита Кондьо Азис":
Има някои вярни неща в поста ти, но останах с впечатлението, че си кюташ някъде и евентуално ако НЯКОГА в България по някакъв магичен начин се оправи полужението и животът, би се върнал.... Да ме извиняваш ама или си трай, или си удари шамара сам. Парите които изпращате от чужбина ги пращате на близки и роднини...заемите ги връщаш за нещо придобито в България... не вярвам да за спорта! Следващият път като видиш в социалните мрежи, де се организира протест - заповядай. Но докато махаш от някъде си с пръст и го играеш сърдит на всички и всичко просто запази мълчание или изрази солидарност. Да, държавата гони нормалните хора и това не никак добре (при това от много години), но промените трябва да станат на съвсем друго ниво, за да се завърнат тези хора. Статията ми хареса.08:14 11.01.2019
33 Jack Bauer
08:45 11.01.2019
34 Тертер
Коментиран от #35
08:59 11.01.2019
35 Gastarbeiter
До коментар #34 от "Тертер":
Здравейте Уважаеми, какво разбирате под уреждане на г.за си? Това да осигуриш на детето си адекватно образование, мед. грижи и необходимите условия за спорт и развлечения? Това да се чудиш коя европейска столица да посетиш през уикенда и това да не ти представлява каквито и да било трудности? Това да работиш 4 вместо 5 дни? Да имаш 33 дена платен отпуск и да получаваш 14 вместо 12 заплати.......да продължавам ли? Май няма смисъл! Как ще ме върнете.... не само мен, а и децата, които израстват в нормална обстановка? Успех и преследвайте мечтите и целите си, живеем в достатъчно шарен и пълен с възможности свят.10:12 11.01.2019
36 От чужбина
13:30 11.01.2019
37 Забелязвам,
14:43 11.01.2019
38 закривай
14:53 11.01.2019
39 кочинка
15:16 11.01.2019
40 Кумчо Вълчо
15:25 11.01.2019
41 321
До коментар #18 от "Гост":
Много си груб към човека. А да не би да трябва да ти завиждаме за тези 120 паунда заплата х 20 дена 2400 паунда. Дори да приемем, че това ти е чистата заработка след данъци и осигуровки, пак можем само да те съжаляваме, особено ако живееш в Лондон. Ако не си там само 1/3 от заплатата ще ти е за жилище, а ако си повече от половината. Като ти съберат и режийните 250-300 паунда, таксата смет 100 - 150, таксата телевизор - 38 за цветен, интернета - 30, телефона - 30, ще ти останат само за ядене. С тая заплата там даже кола не можеш да си позволиш да поддържаш. Е, ако си в Лондон по горната сметка ще ти останат към 500 паунда за ядене - няма да мизерстваш, ама трудно ще си купиш билет до България за да дойдеш да си оправиш зъбите. Като се има предвид, че говориш за надница и явно си в строителството, само да ти кажа, че в София не строителите не могат да намерят майстор за под 100 лева на ден, та и нагоре. Тоест, един приличен майстор тук получава мин. 2-3000 лева на месец и на фона на стандарта е два пъти по-добре от теб.Коментиран от #43
16:06 11.01.2019
42 Кило сперма горе кило сперма долу
16:43 11.01.2019
43 Емигрант
До коментар #41 от "321":
Не гледай в канчето на другия. Като си имаш буре вино и пръжки на масата кой като тебе българино. Да мрат англичаните от мизерия. Пример за селяния и балканска простотия. Заради такива нашенци няма да се върна.17:11 11.01.2019
44 ФАКТ
18:09 11.01.2019
45 ФАКТ
18:11 11.01.2019
46 Чакайте
18:53 11.01.2019
47 Офффффффффффф
19:04 11.01.2019
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 бяхбългарин по рано
искате, да има България, дали от носталгия или от някакво чувство, за родина на родителите ви, тук тези, които живеят и искат, сами да предприемат, бизнес, са обречени на , смърт от разни Феодални издънки ,под контрола на Държавата мафия, това не са пресилени думи , а една ,чист истина, никой да не рискува , парите си в държавата България ,докато Бойко Борисов и Ахмед Доган КОНТРОЛИРАТ ЧРЕЗ МАНИПУЛАЦИИ И ПОДКУПИ
Прокуратурата,МВР,Съдебната система, и НАП.
11:09 12.01.2019
50 От чужбина
С хора , които гарантират , корупционите практики, а вие ги
знаете ,Бойко Борисов и Ахмед Доган , раковата система , на мафията.
Измислиха закони, за да узаконят кражбите на имоти,земя,наследство,будните за прокуратурата, и в съда.
Избуяха, плевелите на комунизма, и се получи ПП ГЕРБ, не остана
Партиен председател, на ниво Община, който да не краде!
Това е нашата Република България , окрадена,изсмукана, обезлюдена , до болка!
11:53 12.01.2019
51 Деси
До коментар #2 от "Сузанита Кондьо Азис":
Колко ужасно звучи всичко това... Истината може да убива. Но Истината днес за цялото човечество е ужасна... Бъдете живи и здрави, скъпи нашу сънародници по света! Чужди на своите, чужди на тамошните... Бог има и Той управлява света, и нищо няма случайно в света. Вие не сте там случайно и България не страда по случайност. Всеки е там, където трябва да бъде! Но, българите са написани на ръката на Бог, казва Учителят. И всеки, който се опита да затрие българите, ще си има работа с Господа. Ще дойде доброто и за българите! Все някога, ако ще и след хиляда години, защото светът е устроен разумно и никога няма само зло. Както денят и нощта се сменят, тъй се редуват щастието и нещастието. И колкото по-голямо е страданието, толкова по-голямо ще бъде щастието. Такъв е балансът, няма друг начин. Та, като ни дойде злото, да знаем, че ни очистват, за да ни подготвят за доброто.12:17 12.01.2019
52 Деси
12:36 12.01.2019
53 Деси
12:46 12.01.2019
54 Димов
До коментар #9 от "Та за Монтана":
За толкова години в машиностроенето, един циганин майстор стругар или фрезист не съм видял, камо ли виртуоз на машина. Само за калайджии стават. Какви са тия сънища, дето ти никнат крилца от тях?17:14 12.01.2019
55 Димов
17:21 12.01.2019
56 Системата ме Побърка
16:40 16.01.2019