27 Май, 2019 14:01 3 104 14

Европейци очакват разпад на неолибералния ЕС

  • ес-
  • разпад-
  • неолиберализация

ЕС бе създаден с очакването, че чрез него ще се сложи край на войните

Европейци очакват разпад на неолибералния ЕС - 1
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Проучване на Европейския съвет за международни изследвания тези дни показва шокиращи данни за очакванията на европейските граждани за бъдещето на ЕС. Повече от половината анкетирани смятат, че той ще се разпадне през следващите години, макар подкрепата за него днес да е висока.

Независимо от това как гласуват на европейските избори, мнозинството от хората са песимисти за бъдещето на Европа. Според 58% от французите можем да очакваме разпад на ЕС следващите 10-20 години. Същото смятат 50% от германците, 57% от италианците, 57% от поляците и 40% от испанците. Това са най-големите европейски държави, от които зависи бъдещето на Европа, но не по-малко песимисти са в Холандия, Австрия, Словакия, Румъния, Чехия, да не говорим за Гърция. От общо 14 държави, в които е правена анкетата и от които са избирани 70% от депутатите в Европейския парламент, само в три делът на тези, които очакват разпад на ЕС, е под половината – Швеция (44%), Дания (41%) и Испания (40%). Това е обвързано с общото емоционално усещане сред голяма част от европейците за стрес и страх.

Показателно е и още нещо. ЕС бе създаден с очакването, че чрез него ще се сложи край на войните, опустошавали Европа през последните векове, но сега

всеки трети от десет анкетирани
смята за възможна войната между европейските държави

Особено силни са тези нагласи сред избирателите на Франция и Полша. 34% от французите смятат войната между страни-членки на ЕС за реална, така смятат 33% от поляците, 27% от германците, 22% от испанците и 21% от италианците. Нагласите са, че реалностите в съвременна Европа са на конкуренция и конфликти, а не на сътрудничество. Това тласка именно тези избиратели към антисистемните партии. Ако вземем двете най-големи европейски държави, виждаме, че 46 % от привържениците на „Националния фронт“ във Франция и 41% от тези на „Алтернатива за Германия“ смятат войната за възможна.

Ако трябва да търсим обяснение на тези нагласи, можем да ги открием с неудовлетвореността от европейския капитализъм, независимо от това, че ЕС е регион с по-висока степен на развитост на социална подкрепа на гражданите от други региони в света.

Причината е, че неолиберализацията удря и ЕС. И в него основните печеливши са големите компании и капиталисти, криещи своите богатства в офшорки. И в него неравенството нараства, като рекордьори по нарастване на социалното неравенство и бедност сме ние, българите, ръководени от най-неолиберализиралата се част от европейските политици.

Но и в най-големите държави в Европа голямата част от населението не преяжда. Според проучването само на една трета от германците и на една четвърт от италианците и французите им остават някакви пари, след като си направят месечните разходи, т.е. голямата част живеят на принципа „капне-лапне“.

Растат неравенствата в регионален план. Във всяка страна, но особено в Южна и Източна Европа, могат да се открият големи региони, които са опустошени, с нарастващо количество бедни, намаляващо население, разпадащи се сгради, закрити предприятия. Капитализмът и в Европа е в кризисни времена, и това тресе ЕС. Голяма част от неговите граждани са песимисти за бъдещето му.

А известна е така нар. „теорема на Томас“ за „самореализиращото се пророчество“, формулирана през 1928 г. от американския социолог Уйлям Томас. Според нея „Ако хората определят ситуациите като реални, те са реални по своите последици“. Ако мнозинството от европейските граждани очакват ЕС да се разпадне, голяма е вероятността това да се случи. Ако немалко от тях очакват война, това може да стане. Може и да не стане, но ако се премахнат тези очаквания.

А премахването на тези очаквания означават промени в социално-икономическата архитектура, носеща страх и стрес за повечето европейци, носеща неравенство и ограничени възможности за голяма част от тях. Означават промени в капитализма, в разделението на губещи и печелещи, каращи мнозинството от европейците да гледат апокалиптично на бъдещето на Европейския съюз.

Коментарът на Васил Проданов е публикуван в 24may.bg


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Наблюдаващ

    9 28 Отговор
    Те на това му се вика РУСКО проучване....

    Коментиран от #6

  • 2 Мишо

    24 4 Отговор
    Ще се разпадне не ЕС, а неолибералния ЕС, което не е едно и също. Просто ЕС ще се върне към нормалността, и ще се запази, при това без проблем.

    Коментиран от #14

  • 3 Госあ

    8 3 Отговор
    Мисля че е време за нова революция,така както са събрани всички накуп - хем война ще има ,хем разпад на тая структура и създаване на нова.

    Коментиран от #8

  • 4 Обикновен човек

    15 7 Отговор
    Били сме под византийско робство Византия я няма,били сме под турско робство османската империя се разпадна съюзници на Германия която загуби и двете световни войни сателит на СССР който се разпадна сега естествено е ред и на европейският съюз на който сме член да се разпадне на части .

    Коментиран от #7

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Рък

    7 2 Отговор

    До коментар #1 от "Наблюдаващ":

    На това се казва статистика и предположения, капут. А относно темата - прехваления капитализма ще излезе като зародиш спрямо недоносчето комунизъм.
  • 7 Семе

    6 0 Отговор

    До коментар #4 от "Обикновен човек":

    Забрави и нато
  • 8 Име

    6 0 Отговор

    До коментар #3 от "Госあ":

    Аман от нови структури. Рано или късно се стига до „всеки сам за себе си”. Най-много да си направим балкански съюз, че поне големите играчи да не могат да се месят в работите.на отделните малки страни. Ама едва.ли, като се има предвид миналото.
  • 9 рорроорропп

    20 0 Отговор
    Либералите са за разстрел--унищожават европейската цивилизация и чрез бежанците променят генетичният код на европееца...
  • 10 mg11234

    6 1 Отговор
    А дано! А дано!
  • 11 Матей

    13 0 Отговор
    ЕС е създаден на анти-демократичен принцип и е част от световния неолиберален и глобалистки план на световния ционизъм.Американския империализъм е само инструмент в ръцете на глобалистите,а ЕС изкуствено създаден сурогат на империя.Всички референдуми за основаване се провалят,(у нас въобще не се провежда) и се минава към Лисабонски договор.Западните страни теглят уверено чергата към себе си,а ние сме подложени на икономически терор.Неравностойни клаузи по приемането и всички уловки на Брюксел са приложени към нас и единственото разумно решение е незабавно излизане от ЕС.
  • 12 Гринго

    7 1 Отговор
    Краварите са щастливи от тази новина. Много ги е страх от силен ЕС!!! Та спряха газа, соросите докараха третия пол , задължиха ГМО-то като продукт за изхранване, напълниха христианските земи с рязани... Ще успеят
  • 13 ТОЧКАТА

    6 0 Отговор
    мдааа,какъв прогрес в ефективността ни...,,византия/200години,османска империя/500години,капитализъм//50години,комунизъм/45години,ЕСъто-30 години....ЕЕЕ па страшни сме...
  • 14 ТОЧКАТА

    6 0 Отговор

    До коментар #2 от "Мишо":

    ТОЙ!!????кога е бил ,,нормален???Май само докато не разтвори алчни,колониални,неолиберални обятия и ,,лапна,,източна европа....Тогава прецакаха и нас и тях.....