8 Октомври, 2019 06:30 1 976 7

Швейцарците и подводните камъни на пряката демокрация

  • швейцария-
  • референдум-
  • демокрация

Невероятно, но факт: Швейцария е допуснала тежки нарушения на човешките права – от принудителни стерилизации до сексуални злоупотреби

Швейцарците и подводните камъни на пряката демокрация - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Невероятно, но факт: през 1980-те години Швейцария е допуснала тежки нарушения на човешките права – от принудителни стерилизации до сексуални злоупотреби. Как е било възможно това тъкмо в страната на пряката демокрация?

Мнозина с право се възхищават на Швейцария. Това се дължи не само на безспорните природни красоти, които тя притежава, но и на факта, че някога бедната селска държава отдавна се е превърнала в индустриализирана страна, в която преуспяват както повечето швейцарци, така и многото чужденци, които междувременно съставляват една четвърт от населението. Предприемачите и инвеститорите оценяват правната сигурност. А в много други страни завиждат на швейцарците заради пряката демокрация. В международен план страната, която неизменно поддържа своя неутралитет, посредничи в различни конфликти по света, приела е организации като ООН, Червения кръст и Световната търговска организация, така или иначе се радва на отлична репутация. Швейцария е смятана за лоното на мирното и консенсусно многоезично съвместно съществуване, социалното равенство и международното хуманитарно право.

Разбира се не всичко е перфектно. Отново и отново на швейцарците им се налага да си задават неприятни въпроси. Например, каква е била връзката на Швейцария с преследването на евреи по времето на националсоциализма в Германия, или каква е била ролята на държавата в случаите на откъсвани от семействата им и предоставяни на чужди домакинства деца, т.нар. Verdingkinder.

Тежки нарушения на човешките права

Освен това независима комисия установи безпрецедентни нарушения на човешките права в Швейцария през 20-и век. В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души, чието поведение не съответствало на преобладаващите буржоазни ценности и морал. Например, всеки, който е бил смятан за „мързелив“, „разпуснат“ или „пияница“, е можело да бъде изпратен в затвор или психиатрия без официална присъда. Не рядко се е стигало до тежки посегателства - от принудителни стерилизации и осиновявания до сексуални злоупотреби и изтезания.

Как е могло в държава като Швейцария, която никога не е била възприемана като тоталитарна и несправедлива държава, в продължение на десетилетия да се извършват подобни злодеяния?

За да разберем отговора на този въпрос трябва да вникнем в разбиранията на швейцарците за това какво е право. Докато в Германия основният закон и неговият защитник, Федералният конституционен съд, са непоклатимата мярка за правовата държава, швейцарското право възниква пряко от волята на народа. По-висша инстанция от волята на народа не съществува. Ето защо всяка обикновена инициатива, предприета от гражданите, автоматично става част от конституцията на Швейцария. Тук я няма институцията на конституционния съд. В съзнанието на швейцарците дори не присъства идеята решенията на народа да бъдат преразглеждани от съдебната власт, или дори коригирани. Гражданите имат последната дума. Върховният съд в Лозана, чиито съдии се избират от парламента на принципа на пропорционалното партийно представителство, също е сравнително безсилен. Това разбиране за закона дава известна възможност за произвол. Решенията да бъдат вкарвани в затвора хора, кривнали от правия път - прелюбодейците, мързеливите, пияниците и т.н. - са вземани от общинските председатели, т.е. от хора, които са били избрани от народа и следователно го представляват. Така те не се отклоняват от общото разбиране за това какво е правилно. През периода Бидермайер основна морална ценност е била сдържаността, която не е включвала прояви на толерантност. Освен това швейцарците имат силна вяра в своите институции, именно защото знаят, че те имат последната дума. Въпреки това много хора не се знаели колко брутална и нечовешка понякога е ставала атмосферата в институциите. Но и не са се опитвали да разберат.

В огледалото

Швейцарците смятат себе си за “нация на волята”, обединена не от общи етнически корени или общ език, а преди всичко от реална или въображаема външна заплаха. Като сравнително малка държава Швейцария винаги е трябвало да демонстрира единство, за да утвърди себе си. И онези, които са се отклонявали от тази норма, са предизвиквали възмущение и са били застрашени да бъдат отхвърлени от обществото. От малките общини през кантоните до федералното правителство: швейцарците мислят от позицията на колектива, чието благополучие зависи от личния принос на всеки един гражданин. Личните свободи и достойнства на индивида остават на заден план.

Швейцарците твърде късно и бавно започнаха да осмислят тъмните глави от своята история. Това може да е свързано с факта, че заради елементите на пряка демокрация в политическата система, всеки трябва да се чувства отговорен. Много по-лесно е да посочиш с пръст „онези там горе“. Но в Швейцария “онези там горе” всъщност са народът. А да накараш народа да погледне в огледалото, в което ще види своите грешки, е още по-трудно.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Петър Кимонов

    11 0 Отговор
    Типично комплексарско мнение на швабите от DW. Фашистките наследници са последните, които могат да обвиняват съседите си за нарушаване на човешките права. И в това антидемократично мнение няма никаква фактология- само фашистко лаене. Между другото много удобно и за нашите псевдохитлерчета, които искат да оплюят пряката демокрация.

    Коментиран от #2

  • 2 Мислещ

    6 0 Отговор

    До коментар #1 от "Петър Кимонов":

    Абе има и нещо вярно в случая, друг е въпроса, че зад статията стоят именно антидемократични интереси.
    Но факт е, пе хората са прости, не уважават свободата, искат да контролират останалите и като цяло пряката демокрация също е много вероятно да доведе до нарушаване на човешки права.
    Тъжно, но факт
  • 3 Шаран БГ

    4 3 Отговор
    Много мъдро писание.... Човек ще каже, че са го изтипосали от Дойче веле, дори и да не погледне от къде идва то. И много навременно, за да се замисли гласоподавателя български- аджеба всичко ли на Швейцарците им е по мед и масло ? Струва ли си и ние на кътаме под леглата по един "Калашник" барабар с чепиците и торбата с въшкарниците ?!Точно сега се появява политическа сила /НТД/ която ще се стреми да въведе мажоритарния избор или поне смесения / като в Словения /. Това писание"налива вода" в мелницата на статуквото наше и притопля дори антиконституционните решения на т.н. Конституционен съд.Трябва да се очакват още и още подобни "мъдрости", като тези на г-н О.Герджиков- правист и преподавател по право . Цялото войнство на политиците ни ще се нахвърли открито и скрито срещу тези, които искат да "разбунят кошера " на богоизбраните . Ние шараните ще сме мълчаливи свидетели на "подмолната мръсна игра " срещу НТД / Няма Такава Държава / !!
  • 4 Опитен

    3 0 Отговор
    Да , ето защо няма да пусна детето първолак. На същите казионни измислици ги учат в училище. Швейцария никога не е била неутрална. През ВСВ 2 същата Швейцария осигурява сигурност на нацистите по отношение на финансите. Това е много по голяма съюзническа подкрепа от колкото няколко полка с допотопно въоръжение , каквито България и Румъния са дали като съюзници.
  • 5 gose

    0 0 Отговор
    чист болшевизъм в държавицата с голуемата пералня
  • 6 Хаджи хаджи Българин

    0 0 Отговор
    Неоспорим факт в тази демократична страна Швейцария е, че през 1978 г в Кантоните Апенцелер 1 и Апенцелер 2 жените за първи път получават правото да гласуват! Годината е 1978! А що се отнася за неутралитета на страната , която е вдин от най- големите износители на оръжие в света ( предимно прецизионна оборудване ) , то този неутралитет им осигурява пазарите! И друг факт за Швейцария е, че след ВСВ , с помоща на фашистките заграбени капитали, тя се превръща в Меката на баковото дело и тайна!
  • 7 Хаджи хаджи Българин

    0 0 Отговор
    Заслужава си, да се обърне внимание и на КАЛВИНИЗМА- на Жан Калвен! В Женева , създаване, теория и практика! Което много се доближава до тематиката на статията!