Криза като настоящата неизбежно променя политическите идентификации и политическите разделения. През последното десетилетие с Ивайло Дичев обичайно сме били на различни позиции в рамките на демократичния политически спектър, но днес бих могъл да се присъединя към голямата част от неговите твърдения и изводи в текста „Два опасни вируса в България - готови ли сме за този момент?”
Тази нова опозиция на институционалните ограничения, които се налагат от държавите в условията на пандемията, Дичев нарича "дясна" и тя е примуществено такава доколкото произтича от възгледите на дясното либертарианство. Към нея обаче могат да бъдят причислени и доста гласове отляво, които - искрено или лицемерно - се страхуват, че докато се пазят от ковид, много хора могат да умрат от глад.
Далеч съм от мисълта, че икономическата криза, която следва рестрикциите на пандемията е маловажна или, че не заслужава приоритетно внимание.
Интересува ме по-скоро набора от идеи, ценности и притеснения, които формират това - доста разнородно - политическо движение на "либертарианската вирусология", противопоставящо се с нарастваща енергия на институционалните мерки за ограничаване на заразата и за печелене на време - както за здравната система, така и за шанса да се открият лекарства и ваксина.
За мен тези ограничителни мерки са напълно адекватни - въпреки редица неудачни решения на конкретно ново, административна неразбория и борбата за политически дивиденти. Колкото е по-слаба една икономика и административна система, толкова по-адекватни са мерките за физическо - социално дистанциране.
Първият от двата аргумента на новото опозиционно движение е "икономиката загива, докато вие пазите от илюзорна опасност малка група от хора". Повтарям - с пълна яснота за стопанските рискове на изолацията, приемам този аргумент за несъстоятелен
Първо, защото икономиката е в криза, но не е спряла - не е спирала. В България онзи ден се оказаха болни 4 шивачки от предприятие в Плевен, в което работят 1000 (!) души. Кажете ми, освен ресторантите и хотелите, част от моловете и някои магазини, какво друго е спряло да работи у нас по време на извънредното положение? Да, предприятия, които са обвързани с предоставяне на елементна база на големи европейски производства. Кризата е жестока, хората губят работата си - и каква е алтернативата?
Отмяната или неналагането на ограничителните мерки водят до ситуацията на Ухан в края на януари, Ломбардия в края на февруари и началото на март, Ню Йорк...
Какво би се случило в България, ако недай Боже ние възпроизведем подобна радикална здравна криза? Направете съответните изчисления, фиксирайте вероятния брой на жертвите, погледнете към здравната ни система - такава, до каквато я редуцирахме в продължение на десетилетия. Какъв би бил резултатът на подобна криза?
Граждански конфликт - ни повече, ни по-малко
Конфликт, заплашващ не само властта, но и самия обществен ред, конфликт, издълбаващ разделения в обществото, които ще останат и ще "кървят" десетилетия. Защо аз, а не ти... Защо той, а не баща ми... Защо софиянци, а не ние...
Да продължаваме ли примерите? Каква икономика бихме имали в подобна ситуация на масова криза, болест, смърт, липса на адекватни ресурси за спасяване на хората?
В Северна Италия почти рухна здравната система, претоварена от лавината болни хора. Нашата здравна система рухна доста по-рано - забравихте ли?
Опозиционната вълна срещу ограничителните мерки с икономически аргументи е ариегардна битка на неолибералния пазарен фундаментализъм, който в най-дълбоките си основания не признава нищо, което би могло да има по-голям приоритет от свободния пазар, имунизиран от каквато и да е външна, особено държавна намеса.
"Икономиката, глупако", бе казал навремето Бил Клинтън и тази фраза даде криле на глобалния пазарнизъм срещу всяка претенция за самоограничение на пазарния произвол, откъдето и да идва тя. Дори дилемите на живота и смъртта са категорично нелегитимни да ограничават свободата на пазара... В ущърб на самия ... пазар.
Защото разрухата на едно чумаво време, непомерната загуба на човешки капитал, психологическата травма на масово загубения живот - в семейството и обществото - биха нанесли много по-жестоки и дългосрочни поражения върху пазара и стопанството, отколкото ограниченията за придвижване в продължение на 6-8 седмици.
Вторият аргумент на новата опозиция е страхът от узурпация на властта, от установяване на диктатура. Легитимен аргумент. Демокрацията винаги е била крехка форма на организиране на политическата власт. Всеки отказ от гражданска бдителност, всяко безразличие към корупция, олигархичен произвол, злоупотреба с институционална власт влекат след себе си изпразване на демократичната система от съдържание, оставяне на демокрацията като куха черупка - фасада на една завладяна от олигархията държава. Това при нас се случи през годините без извънредно положение. Без извънредни пълномощия. Без пряка - открита употреба на репресивна власт.
Просто ни се хилеха и разпределяха под тезгяха в своя полза ресурсите на обществото в комфорта на своята практически безотчетна власт.
Извънредното положение не е удобна форма за обявяване на диктатура
Публично обявената диктатура е свързана и с публично поета отговорност. Те не обичат да поемат отговорност. Предпочитат да властват зад фасадата на безпомощната държава и да си делят парсата, но не желаят да поемат отговорността на една открита диктатура. Е, ако им се наложи, ще направят решителна крачка към изваждане на "сопата". Но не в условията на извънредно положение.
Защото сега всички ние гледаме много по-внимателно кое и как се прави - какво и между кого се случват актовете на властта. Парадоксално, извънредното положение би могло да ограничава актовете на произвол - въпреки демонстративния нихилизъм към правата на определени институции. Хората са напрегнати и изнервени. Те не са в състояние да изтърпят послушно един открит диктат, който не е мотивиран от краткосрочни и необорими аргументи за извънредно упражнена държавна власт.
Дори руският архиреакционер Ал. Дугин призна, че тази ситуация е неблагоприятна за учредяване на диктатура "отгоре". Хаосът - твърди той - ще подбутне хората да се спасяват на малки общности, чрез издигане на диктатори с "твърда ръка" отдолу. Ние хаос ли искаме да допуснем? Или искаме да предотвратим хаоса, породен от непоносима безпомощност и гняв ако се развихри заразата? За анархо-либерализма (другото определение на пазарния фундаментализъм) държавата е библейско по мащаби зло.
И най-демократично мислещите анархо-либерали биха се доверили много по-лесно на "невидимата ръка" на самодостатъчния пазар, отколкото и на най-прозрачното политическо - властово действие: на институциите, на гражданското общество, на обществените (некомерсиалните) медии.
Да ограничим пазара с аргументи от втори и трети порядък - здраве, оцеляване, спасяване от смърт, опазване на природата, намаляване на социалната поляризация между бедност и богатство - това за анархолибералния/либертарианския мироглед е нелегитимно, ако не е напълно кощунствено.
Затова ще се носи вода от най-далечни кладенци, ще се рекламира "стадния имунитет" на Швеция, ще се привеждат статистики за смъртни случаи, близки до нулата - само с една единствена цел: оставете ни да живеем или да умрем щастливо на пазара! Махнете пипалата на непоносимия октопод - държавата. Не е важно с каква цел тя е тръгнала да ни ограничава. Пазарът не може да се ограничава. Той е свободен - за да сме свободни и ние.
Времената на изпитание ще отминат и историческата дистанция ще даде възможност за ясна оценка на това какви ценности, идеи и институционални решения са се оказали най-подходящи за спасяване на обществата ни от вируса.
Свободният пазар никога не е бил решение на трудните дилеми
в условия на криза. Нито по времето на Новия курс на Рузвелт, нито по време на коя и да е голяма война, нито в която и да е друга разтърсваща обществото криза.
През 2009 г. корпоративните елити не се наредиха на опашка пред "свободния пазар", а пред държавните институции, отпускащи bail-outs. Пазарът създава богатството на народите.
Но обществото, организирано като разумна сила чрез публичната власт и гражданския ѝ противовес взима разумните и трудни решения - особено в условия на криза. Това е пътят и днес. Какво друго да предположим като възможно?
Автор: Огнян Минчев
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Буда Будалов
20:03 24.04.2020
2 опорна точка
Коментиран от #6
20:04 24.04.2020
3 ZZorro
20:04 24.04.2020
4 Гербав трол
Коментиран от #33
20:07 24.04.2020
5 Олигарски
Коментиран от #9, #18, #26
20:08 24.04.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 az #Победа75
20:09 24.04.2020
8 ген. Майтапчийски
20:11 24.04.2020
9 Абе умньоооо
До коментар #5 от "Олигарски":
ти колко си прост ако знаеш? Има ли български банки у нас бе? Кви протести, кви неплащания на дългове сънуваш? Каквото и да стане, длъжник ли си на банките, ще те гонят докато ти вземат душичката. Айде, ходи тегли кредити и не ги връщай, пък се надявай да ти се размине.20:12 24.04.2020
10 Б.Х.
20:13 24.04.2020
11 Никой
20:13 24.04.2020
12 Ръмпези
20:13 24.04.2020
13 сикиш
20:13 24.04.2020
14 I'm not a robot
20:14 24.04.2020
15 Гербав трол
Пък сега видиш ли един след друг от загрижени по-загрижени но иначе изобщо не са загрижени че мамините им синчета газят хора по улиците дрогирани - как пък не измислихте извънредно положение за тях.
20:15 24.04.2020
16 ИМПЕРИАЛИСТ
20:20 24.04.2020
17 Чики-Рики
20:21 24.04.2020
18 Гербав трол
До коментар #5 от "Олигарски":
Няма начин комунистите и БСП да не са ви виновни на комунистите от ГЕРБ.БСП имало интирис от масови протести защото били теглили кредити - че аз само за герберски фирми чувам да отпускат необезпечени кредити по 75 милиона. На Сульо Пулев му отпуснаха 230 милиона да купи Кремиковци, На Гинка им бяха дали няколко милиарда да купи ЧЕЗ ама не стана далаверата.
20:21 24.04.2020
19 Мдааа
20:22 24.04.2020
20 Нова
20:23 24.04.2020
21 6294
Коментиран от #34
20:39 24.04.2020
22 BigDick4You
артисти, музиканти, художници и писатели за хора
- защото те, при тая криза на практика са СПРЕЛИ ДА РАБОТЯТ!
20:48 24.04.2020
23 Гост 89
20:53 24.04.2020
24 Plovdiv
21:14 24.04.2020
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Само БСП
До коментар #5 от "Олигарски":
Имат кредити хората прав си но че работят на 2-3 места не си прав защото е трудно и на едно да си намери човек работа пък като си намериш за 610 лв на Месец чак се държът с теб робовладелците все едно трябва да си им благодарен и да теглиш двойно като кон. А пък ако не можеш да си намериш работа кофти. На никой не му пука нито помощ има нито ти разсрочват кредита да не плащаш когато си без работа. Не е хубаво но тука у БГто е така. Все пак джипиве майбаси и тн трябва да карат някой хора пък те скъпи да му се не знае.21:31 24.04.2020
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Господин Нинов
21:58 24.04.2020
29 Tozi
Коментиран от #44
22:24 24.04.2020
30 олекна ми
23:03 24.04.2020
31 ОФФ
23:15 24.04.2020
32 Беглец Филмът
Коментиран от #45
23:50 24.04.2020
33 Репресиран от герб
До коментар #4 от "Гербав трол":
Точно това е целта да обърка читателя с всякакви празни изречения. Например здравната система била рухнала? с кое? При няколко стотин болници за 200_300 хоспитализирани ли? Или с това че има 54 починали с корона а не от корона. Рухнала е от корупцията не от друго. И нищо не се споменава за злоупотреби и корупция, извращения с власт. Само че не е редно да се мисли за търсене на справедливост защото се нарушава реда в държавата. Вижда се че много се тресат вече щом като вадят тежката артилерия да им помага. Вече фразите като/вие сте прости и я съм прозд и затова ми и вервате /явно не вървят. И затова ни и подсказва че ако се наложи ще употребят и сила. Но има и едно НО.Коментиран от #41
00:05 25.04.2020
34 Репресиран от герб
До коментар #21 от "6294":
Още един от тежката артилерия. Даааааа закъсали сте го яко вече. Така ви искам гербери долни виите колкото се може по силно.Коментиран от #42
00:14 25.04.2020
35 fds
01:27 25.04.2020
36 Нощна ❓
02:54 25.04.2020
37 торба
07:30 25.04.2020
38 Ееее що па
08:35 25.04.2020
39 Гешев
09:25 25.04.2020
40 Кинов
10:55 25.04.2020
41 2252
До коментар #33 от "Репресиран от герб":
А колко лекуващи има?То места винаги може да се открият като в зала Армеец ама ти ли ще лекуваш?Навсякъде не е проблема местата,а мед.персонал и респиратор.Задравната система освен пари,болници,брой легла и прием е преди всичко и медицински специалисти.Коментиран от #43
15:48 25.04.2020
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Репресиран от герб
До коментар #41 от "2252":
Този въпрос не към мен а към баце нали е назначил цял щаб. И защо медицинския персонал напусна бг. Герберите управляват вече 12г нали тука е рай откак баце е начело а. Защо след като всичко е по мед и масло медиците отлитат а.19:25 25.04.2020
44 Зрител
До коментар #29 от "Tozi":
Тоя не става за дюшек, много е окръглен и ще се отъркулиш на земята. Става за табуретка пред фотьойла, да си дигнеш на нея уморените крака като гледаш вечерта тъпата телевизия.19:49 25.04.2020
45 Зрител
До коментар #32 от "Беглец Филмът":
240 разбойника може да си купи, да се грижат за пещерата му19:52 25.04.2020
46 По една кофа всяка сутрин
07:57 26.04.2020
47 Гост
11:41 26.04.2020