Last news in Fakti

18 Юли, 2020 21:30 3 489 12

След изборите: какво става в Северна Македония?

  • северна македония-
  • зоран заев-
  • стево пендаровски-
  • вмро-дпмне

Северна Македония е една от най-бедните страни в Европа и е изправена пред редица проблеми

След изборите: какво става в Северна Македония? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Северна Македония е една от най-бедните страни в Европа. И е изправена пред редица проблеми. Зоран Заев вероятно ще може да продължи своя прозападен курс. Но няма да му е никак лесно. Коментар на Борис Георгиевски.

 

Още в предизборната кампания в Северна Македония се очертаха двата най-важни въпроса, свързани с бъдещето на страната: дали новото правителство ще продължи прозападния курс на досегашния социалдемократически кабинет начело със Зоран Заев и дали новата изпълнителна власт ще бъде достатъчно стабилна и непоколебима в провеждането на спешно необходимите вътрешни реформи.

Кого избраха македонците?

Изборите бяха спечелени от социалдемократите (СДСМ), макар и само с минимална преднина от 12 хиляди гласа. Партията на Заев ще има 46 места в 120-членния парламент, докато опозиционната ВМРО-ДПМНЕ ще бъде представена от 44 депутати. Така решаваща роля ще играе най-голямата партия на албанското малцинство в страната - Демократичният съюз за интеграция (ДСИ), която ще разполага с 15 места в парламента.

Нека да си припомним, че през 2016 година ДСИ изостави дотогавашния си коалиционен партньор ВМРО-ДПМНЕ, което пък доведе на власт СДСМ. Така приключи близо десетгодишното управление на ВМРО-ДПМНЕ, което ще се запомни с репресии и корупция, наложени най-вече от силния човек в Скопие Никола Груевски, който в момента се укрива в чужбина.

Ако ДСИ и този път се съюзи със социалдемократите, това би гарантирало проевропейския курс на Скопие. Тъкмо под управлението на тези две партии страната се споразумя с Гърция за името Северна Македония и пое курс на помирение със съседите, включително и с България, надявайки се на бързо приемане в ЕС.

Трудна задача

ВМРО-ДПМНЕ упорито се противопоставяше срещу новото име на страната, а това почти изключва сътрудничество с която и да от партиите на албанското малцинство. Тоест, на пръв поглед сформирането на коалиционно правителство между СДСМ и ДСИ изглежда лесна работа. Но не е.

Защото последните 12 месеца от съвместното им управление преминаха под знака на раздора. Дори по време на предизборната кампания социалдемократите нападаха ДСИ с обвинения за корупция и шуробаджанащина. А Заев обеща на избирателите, че ще изпрати тази албанска партия в опозиция, след като тя участва в различни правителства почти непрекъснато от 2002 година насам. На тези атаки ДСИ отговори с ултиматум: партията щяла да участва в управляваща коалиция, само ако нейният лидер получел премиерския пост.

Най-вероятно ЕС и САЩ наставнически ще се притекат на помощ и в крайна сметка между СДСМ и ДСИ ще бъде постигнат компромис, но жизнеспособността на подобна коалиция ще си остане твърде проблематична. Не на последно място и поради факта, че в парламента тя би разполагала с крехкото мнозинство от 1 глас.

Проблемите на Северна Македония

Северна Македония е една от най-бедните държави в Европа. Поради окаяното състояние на своето здравеопазване страната пострада тежко от коронавируса. Според мнозина анализатори, македонската икономика ще отбележи силен спад, а това ще дестабилизира страната още повече. Очакваният старт на преговорите за членство в ЕС ще създаде допълнителен стрес, който може да се отрази отрицателно върху основните приоритети: съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, преструктурирането на тайните служби и на публичната администрация.

Към това трябва да се добавят и редица регионални фактори. Например - дали ще има решение на конфликта между Сърбия и Косово. И още: масовите демонстрации в съседните държави България и Сърбия. В този смисъл едно слабо правителство в Скопие едва ли е най-желателното решение за целия нестабилен регион.

В обобщение: в една държава, където предсрочните избори са по-скоро правило, отколкото изключение, едва ли ще мине много време преди политическите лидери отново да посегнат към този инструмент.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Само

    6 5 Отговор
    Бойко може да им направи магистралите

    Коментиран от #8

  • 2 РЪМПЕЗИ

    1 8 Отговор
    БРАТЯТА СА ТОЧНИ ВЪВ ВСЯКО ЕДНО ОТНОШЕНИЕ...ТОЧНО ТАКА...НИКОГА НЕ СИ МИСЛЕТЕ ,ЧЕ ЩЕ СТЕ ПО БОГАТИ ОТ НАЙ-БЕДНАТА СТРАНА В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ...
  • 3 така така

    5 7 Отговор
    Зайко опорочава избори... това става.
  • 4 И при нас е така

    15 1 Отговор
    Решаващия глас има Дъ Пъ Съ!
  • 5 Напомняне

    5 1 Отговор
    "Така решаваща роля ще играе най-голямата партия на албанското малцинство в страната..."

    Интересна работа - и там се получава същото, както преди време у нас. Нали доста време партията на турското малцинство ДПС беше балансьор в българския парламент.

    Коментиран от #9

  • 6 Хюй Дюй и Луй

    2 4 Отговор
    И пак хюй за Македонците. Само Добруджа
  • 7 домакин

    7 1 Отговор
    Да вярно е макитата са я закъсали а тука у нас се леят реки от мед и масло дип,че благодарение на 'аз дадох' -със 250лв. ще си живееш царски.
  • 8 Бойко

    5 2 Отговор

    До коментар #1 от "Само":

    може само да ги направи бедни и нещастни, като нас. И да ги окраде.
  • 9 ДПС е много

    7 1 Отговор

    До коментар #5 от "Напомняне":

    повече от балансьор в момента у нас, тя управлява чрез ГЕРБ.
  • 10 Наблюдателна

    3 1 Отговор
    Нещо не се връзва. Хм, 46+44=90 и 15 албанци не прави 120 нали? Не е като нашето ДПС. Албанците казват, че ще участват в коалиция само ако техния лидер е Премиер. Ако това е така, то следва да се отбележи, че това Правителство е обречено
  • 11 гюру

    2 4 Отговор
    да приемат маке в еу, че да не сме винаги последни в редицата
  • 12 КОЙ

    7 0 Отговор
    И там тъмнозелените ще определят пътя на държавата.... към своя край. Може би както тук!