"Само българите могат да наложат желаната промяна. Но е факт, че Брюксел, с одобрението и на Берлин, твърде дълго си затваряше очите за ставащото в България", казва Мартин Котее от германската фондация "Фридрих Науман".
ДВ: Г-н Котее, протестите в България продължават. Каква е Вашата оценка?
Мартин Котее: Ние във фондация „Фридрих Науман“ сме впечатлени от протестите. Демонстрациите продължават всекидневно вече 50 дни - кога с повече, кога с по-малко участници. Но винаги излизат стотици хора, понякога дори хиляди. И възгласът им „Оставка!“ отеква всяка вечер по софийските улици. Демонстрантите постоянстват дори сега, през август, в разгара на отпуските. Тяхната упоритост и решимост ни правят силно впечатление. Същото важи и за тяхната миролюбивост: от страна на демонстрантите няма никакви прояви на насилие. В края на всяка демонстрация те пеят националния химн. И това е израз на патриотизъм, не на национализъм. За мен е вълнуващо.
ДВ: Знаете ли какви са исканията на протестиращите? Споделяте ли ги? Имате ли някакви критични бележки към тях?
Котее: В същината си протестите дават израз на една натрупана непоносимост към системата, която, според демонстрантите, е корумпирана на най-високо равнище. Те желаят на това да се сложи край и с действията си показват, че търпението им е изчерпано. Тук проличава духът на едно живо гражданско общество. Демонстрантите наистина са представителна извадка на българското население - млади и стари, жени и мъже, сред тях има както бедни, така и по-заможни хора, консервативно и либерално настроени, социалисти и еколози. Съставът е пъстър. И няма нищо за критикуване, според мен.
Едно нещо забелязвам, което ме кара да се замисля: мнозина протестиращи се надяват на някакво спасение, което да дойде отвън - от Брюксел, от Берлин или Вашингтон, ако не и от Москва. Съмнявам се, че това може да стане. Защото единствено българите имат суверенната задача сами да наложат промяната, която толкова много хора желаят. Вярно е обаче и друго. Брюксел, с одобрението и на Берлин, прекалено дълго си затваряше очите, когато ставаше дума за България. ЕС наистина ще стори добре, ако внимателно се вгледа в събитията тук и зорко ги държи под око. Защото България в крайна сметка е част от Европа, а проблемите на България са проблеми и на ЕС.
ДВ: Какво очаквате да се случи в България? Оставки? Предсрочни избори? Велико народно събрание? Нова конституция?
Котее: Трудно е да се каже. На 2 септември трябва да има гласуване в парламента по проекта за промени в конституцията, чрез които премиерът Борисов се надява да успокои демонстрантите. Съмнително е обаче дали ще съумее да получи необходимия брой гласове. Но дори да има мнозинство, пак е съмнително дали демонстрантите ще се задоволят с това. В момента не изглежда така. Ето защо много наблюдатели очакват предсрочни парламентарни избори, може би още тази година. Но на едни такива избори партията на Борисов навярно пак ще се окаже първа политическа сила - поне това показват допитванията. А след предсрочните избори сформирането на правителство ще бъде още по-трудно, защото тогава в коалиция ще трябва да влязат вероятно повече от двама партньори, които при това взаимно не си допадат особено.
ДВ: А какво идва след ерата Борисов, според Вас?
Котее: Един господ знае. В момента обаче още е рано да се пише некролог за ерата Борисов. Борисов е опитен в удържането на властта, досега той на няколко пъти е успявал да запази поста си, въпреки съпротивата. Ето защо мнозина смятат, че предложението му за конституционни промени е само маневра, за да удържи властта си.
ДВ: Фондация „Фридрих Науман“ е близка до либералната СвДП в Германия. Тази партия пък е член на либералното партийно семейство в ЕС. Как вие като фондация, а и самата СвДП, се отнасяте към ДПС, което също принадлежи към въпросното либерално семейство?
Котее: Надявам се разбирате, че не мога да говоря от името на СвДП. Да, вярно е, че тази партия е част от АЛДЕ в Европейския парламент, а официално обявените ѝ политически цели носят либерален отпечатък. Ще го формулирам така: нашите партньорски партии по принцип нямат задачата винаги да ощастливяват нас като съпътстващи ги политически фондации - те са самостоятелни политически организации. Това, впрочем, се отнася до всички германски политически фондации. Тъй че понякога никак не ни е лесно с нашите партньори. Няма какво да си кривя душата.
ДВ: Протестите в България започнаха веднага след акцията на Христо Иванов в Росенец. В тази връзка към почетния председател на ДПС Ахмед Доган бяха отправени редица критики и обвинения. Смятате ли ги за основателни?
Котее: Христо Иванов и неговата млада партия „Да, България“ също са свързани с фондация „Фридрих Науман“. И ние ги подпомагаме според силите си като един политически стартъп. Тоест, работим с партньорски организации, които помежду си са като куче и котка. И ни се налага някак да се справяме.
ДВ: За Доган често се говори като за „таен задкулисен кукловод“ в българската политика. Такъв ли е наистина?
Котее: От нашата външна гледна точка не можем да преценим. Мога само да потвърдя, че този възглед е широко разпространен тук, в България.
ДВ: Друг политик от ДПС, Делян Пеевски, масово бива наричан „олигарх“, включително и в международни медии. Какво смятат по този въпрос германските либерали?
Котее: Както вече казах, аз не съм политик от СвДП. Вярно е обаче, че г-н Пеевски масово бива определян като олигарх. Струва ми се, че този етикет не го смущава.
ДВ: Пеевски е бизнесмен и собственик на медии. Няма ли конфликт на интереси между тези две битности и ролята му на политик?
Котее: Според мен, един медиен предприемач спокойно може да бъде и депутат. Ще дам пример с Рудолф Аугщайн от „Шпигел“, който също прекара известно време в Бундестага - между другото, в редиците на СвДП. В случая проблематичен е не депутатският мандат, а по-скоро медийната концентрация. Тоест, публицистичното могъщество, което възниква в резултат от акумулирането на медии в едни и същи ръце.
ДВ: „Репортери без граници“ и редица международни медии смятат, че медиите на г-н Пеевски оказват отрицателно влияние върху медийната среда в България. И че тъкмо поради това страната заема последното място по медийна свобода в Европа. Така ли е?
Котее: Не знам какво точно имате предвид с „отрицателно влияние“. Сигурно е обаче едно: медийното многообразие в България би било по-голямо без тази концентрация на медии в едни и същи ръце.
Мартин Котее е регионален директор за Югоизточна Европа в германската либерална фондация "Фридрих Науман". От 2004 до 2010 година Котее беше говорител на германския президент Хорст Кьолер.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Будалата
13:28 28.08.2020
2 Гого
13:30 28.08.2020
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 КОТарАК
13:33 28.08.2020
5 от германците само проблеми сме видяли
"Трябва да придърпаме Борисов!"
"Най-късно през 2001 година Борисов попада в полезрението на Волфганг Глескер. Глескер, който днес е пенсионер и живее във Флорида, дълги години ръководи софийското бюро на фондация "Ханс Зайдел". За тази фондация евфемистично казват, че е "близка до ХСС". Можем да го кажем и другояче: тя е международният отдел на държавната партия в Бавария. Подобно на политическите фондации на другите германски партии, фондация "Зайдел" непрекъснато се оглежда за партньори, с които ХСС може да си сътрудничи.
Пръв измежду всички тъкмо Глескер се досети, че Борисов ще бъде новият силен човек в България. И докладва за това в Мюнхен: Трябва да го придърпаме! Така и стана. Когато Борисов пое поста в МВР, дойде поканата да посети Бавария. Програмата му беше измислена умно: баварско гостоприемство, тренировка във фитнеса на специалните части към баварската полиция, запознаване с работата на треньорите на полицейски кучета (Борисов обича немски овчарки), пробна разходка с ново БМВ по аутобана със скорост 200 км/ч (понеже той и автомобили обича). Борисов беше възхитен."
Коментиран от #11
13:34 28.08.2020
6 Този си призна
13:34 28.08.2020
7 ДДД
13:35 28.08.2020
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 до колко национални катастрофи ще ни
Как се ражда ГЕРБ
"Тогава фондация "Зайдел" му препоръча да използва популярността си и да основе партия, но без да я обявява като такава. Борисов това и стори. Тръгна да обикаля страната, да разговаря с хората и да ги събира след себе си. Така възникна движението "Граждани за европейско развитие на България" - ГЕРБ", пише Мартенс. По-нататък авторът обяснява значението на съществителното "герб" и добавя, че фондация "Зайдел" е подпомагала местните събрания на ГЕРБ и по-сетнешната трансформация на движението в партия.
"Партийната програма, уставът и правилникът на ГЕРБ отчасти са буквален превод на съответните документи на ХСС. Превела ги е Антоанета Николаева Байчева, която първо беше ръководител на проекти, а после заместник-шеф на фондация "Зайдел" в София. Днес Байчева е генерален консул на страната си в Мюнхен."
13:36 28.08.2020
10 а уж германците държали на нас
Собствени ценности Борисов няма, затова пък притежава гигантско его, твърди икономистът и обобщава, че българският премиер много обичал да го тупат по рамото във Вашингтон, Брюксел или Берлин. "Той е от онези хора, които нехаят за ценности като образованието, а вместо тях държат на правото на по-силния и на могъществото на старите мрежи", казва Колев в обширната статия във "Франкфуртер Алгемайне Зонтагсцайтунг".
13:37 28.08.2020
11 Емил
До коментар #5 от "от германците само проблеми сме видяли":
За Костов си много прав! "Германската" школа на ГРУ край Киев! НЕВЕЖЕСТВО!13:39 28.08.2020
12 цецо апартамента
13:39 28.08.2020
13 то и ние сме прости че се вързахме на
"Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме"
"Ако Борисов наистина е онова, което описва Колев - какво ни говори това за България и българите?", риторично пита авторът Михаел Мартенс и припомня многозначителното изречение на българския премиер: "Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме".
Мартенс проследява цялата политическа биография на Бойко Борисов след 1990 година. Когато през 1990-те години в България избухна хищническият капитализъм, съпровождан от кървави битки за разпределение, Борисов основа фирмата си "Ипон-1", припомня журналистът и описва тогавашната дейност на сегашния премиер по един доста предпазлив начин.
13:40 28.08.2020
14 баце е фараона
Михаел Мартенс преразказва и други епизоди от биографията на българския премиер - като телохранител на Тодор Живков и на Симеон Втори. Журналистът мимоходом - и не без ирония - описва шеметната кариера на бившия български цар, който назначава Бойко Борисов за Главен секретар на МВР.
"Тъкмо тогава започна възходът му като общобългарска забележителност. Борисов умее гениално да се самоинсценира, той разбира законите на модерния медиен свят по-добре от всички предишни български политици", пише Михаел Мартенс.
В края на обширния портрет на Бойко Борисов във "Франкфуртер Алгемайне Зонтагсцайтунг" отново става дума за "баварската връзка" на българския премиер:
"Връзката между ГЕРБ и ХСС все още е тясна, макар че по време на бежанската криза Борисов следваше не своите откриватели от Мюнхен, а германската канцлерка. Поне в публичното пространство той хвали Ангела Меркел до небесата. И има сериозна причина за това, защото България се намира в сходна ситуация с Гърция.
13:42 28.08.2020
15 вождът е далновиден
13:44 28.08.2020
16 Кьовеши обеща началото на Септември
Коментиран от #29
13:46 28.08.2020
17 фатката е
До сега Борисов търчеше до Брюксел за щяло и нещяло , а сега не иска и конферентна връзка.
Пратили са жени да го защитават .
13:46 28.08.2020
18 пройчо
13:47 28.08.2020
19 1618
Коментиран от #34
13:52 28.08.2020
20 Бойко слуга на Доган
13:58 28.08.2020
21 Крадците са тука в България
13:59 28.08.2020
22 "Фридрих Науман
14:04 28.08.2020
23 без име
14:16 28.08.2020
24 Анонимен
14:22 28.08.2020
25 Ван дер Любе
Коментиран от #32
14:39 28.08.2020
26 Хаааааа ха ха ха ха ха ха ха......
Обратно на памука българче.
Диктатора те иска.
14:44 28.08.2020
27 Лейка
14:57 28.08.2020
28 Прост фатмак
15:03 28.08.2020
29 Точно така
До коментар #16 от "Кьовеши обеща началото на Септември":
И браво за кометара, наистина е така. Чакаме с трепет да започне и то от Нас. С нашите купища дела и документи. Дано тази институция заработи на пълна пара, и с пълна пара има да се пълнят затвори. Успех на Кьовеши и екипа и.15:08 28.08.2020
30 Екстра
15:13 28.08.2020
31 Иван
15:32 28.08.2020
32 Мдаа
До коментар #25 от "Ван дер Любе":
Преди време, в европарламента, едно зелено депутатка нападна България,за това че не са били спазвали правата на малцинствата като хората.Оказа се обаче, че държавата откъдето тази депутатка идва, не е подписала хартата за малцинствата.
Да попитаме експерта, и не само него, българин имаме 100 човека които тормозят българските граждани.
И никой не ги закача.
Обаче, това показва проблем с законността в България.
Същото време и в Германия, и във Франция, десетки хиляди хора, протестиращи, с разпръсквани с водни оръдия сълзотворен газ и гумени куршуми.
Това обаче, не е проблем нито на пресата, нито на правителствата, нито на Европейския съюз.
Но точно тия 100 човека трябвало целия свят да се надигне в тяхна защита.
15:33 28.08.2020
33 Гошко
16:15 28.08.2020
34 Гошко
До коментар #19 от "1618":
Ха ха16:19 28.08.2020
35 миш
16:33 28.08.2020
36 Зайко Байко многознайко
16:51 28.08.2020
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 КРАДЕЦИ МОШЕНИК
19:21 28.08.2020
39 Академик
19:22 28.08.2020
40 НЕДЕЙ ПОВЕЛИТЕЛЮ НА МАМОНА
19:26 28.08.2020
41 Хитри веее
19:46 28.08.2020
42 тикво чиба къш
21:07 28.08.2020
43 Стрелата
07:18 29.08.2020
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 съдията гринго
17:28 30.08.2020
46 Токин
12:14 31.08.2020