4 Септември, 2020 20:30 7 597 20

Китай и САЩ: сблъсъкът е неизбежен?

  • сащ-
  • китай

Точно 75 години след края на войната в Тихия океан се надига нова Студена война между Вашингтон и Пекин, която поражда страхове за нов "горещ" конфликт

Китай и САЩ: сблъсъкът е неизбежен? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Точно 75 години след края на войната в Тихия океан се надига нова Студена война между САЩ и Китай, която поражда страхове за нов "горещ" конфликт. Дали не бъркат онези, които мислят, че изходът му е вече предрешен?

Тихият океан е океан на мира – поне ако съдим по името му. Въпреки това обаче тъкмо там се водиха някои от най-жестоките въздушни и морски боеве в световната история. Нападението срещу Пърл Харбър, сраженията за атола Мидуей и Марианските острови, та чак до ядрените бомбардировки на Хирошима и Нагазаки – всичко това превърна Тихия океан във второто по значимост бойно поле през Втората световна война. Тази война официално завърши на 2 септември 1945 година (а според руския прочит – на 3), когато на американския военен кораб „Мисури“ японска делегация подписа капитулацията на страната.

След ужасите на войната настъпи период на относителен мир. Той се дължеше на така наречения „Pax Americana“: гарантирания от САЩ следвоенен ред. А след като СССР се разпадна, САЩ останаха на практика единствената велика сила.

Нова военна конфронтация?

Точно 75 години след края на войната в Тихия океан обаче се надига „нова Студена война“ между САЩ и Китай, която подклажда страховете от нова „гореща“ конфронтация. През последните години отношенията между тези две могъщи държави рязко се влошиха, при това – във всички политически сегменти.

В Югоизточна Азия, която беше особено сериозно засегната още през първата половина на 20 век, днес все повече наблюдатели предупреждават, че възниква опасност от военен конфликт. Спусъка може да натисне както евентуално нападение на Китай срещу Тайван, така и изострянето на напрежението в Южнокитайско море.

В това море в периферията на Тихия океан четири измежду общо единайсетте югоизточно-азиатски държави предявяват териториални претенции, които влизат в конфликт с китайските. Защото Китайската народна република претендира почти изцяло за този регион и вече превърна няколко рифа и скали в „стационарни самолетоносачи“. На това китайско предизвикателство САЩ отговарят с така наречените „мисии за свободно корабоплаване“: техни военни кораби патрулират в акваторията, за която претендира Китай.

В тази много деликатна ситуация някоя обикновена морска злополука или пък случайна колизия между военни самолети биха могли да доведат до превъзбудени военни реакции. Нещо повече. Съперниците САЩ и Китай сякаш съвсем съзнателно вървят към война, доколкото отдавна вече са попаднали в така наречения „капан на Тукидид“. Според древногръцкия историк и стратег, военният конфликт между една държава-хегемон и един набиращ сили нов претендент е неизбежен. В своята история на Пелопонеските войни Тукидид описва как страхът на хегемона Спарта от възхода на Атина неизбежно е довел до военен сблъсък.

Съперничеството между Китай и САЩ

Възходът на Китай към позиция на велика сила и интензивното въоръжаване на неговия военноморски флот днес поставят под въпрос доминацията на САЩ в един регион, където американците защитават свои собствени интереси в областта на политиката, сигурността и икономиката още от края на 19 век.

Също както навремето в конфликта между САЩ и Япония, в днешно време става дума за надмощие в азиатско-тихоокеанския регион. По онова време имперска Япония искаше да създаде „велика източноазиатска сфера на общо процъфтяване“ и да разработи нови източници на природни богатства в Югоизточна Азия, след като Вашингтон беше наложил петролно ембарго.

Американците сякаш до последния момент не вярваха, че ще се стигне до война. Така военните им бази на Хавай бяха изненадани от японското нападение на 7 декември 1941 година. За Югоизточна Азия (включително и за Китай) последвалата японска окупация и до днес си остава травматично преживяване. А 75 години по-късно всички в региона са изправени пред въпроса как ли би изглеждала една Азия под китайска власт.

Китайската народна република налага волята си по един груб, дори агресивен начин, който не дава надежди, че бъдещият хегемон ще бъде особено благ. Бъркат обаче онези, които в резултат от това стигат до заключението, че югоизточноазиатците ще застанат на страната на САЩ. Защото, откъдето и да го погледнем, САЩ си остават една отдалечена велика сила, докато Китай е току пред вратите. А китайските въоръжени сили набират все повече капацитет да се противопоставят на опитите на американските войски да контролират околните морски територии.

Нуждата от противотежест в региона

Повечето страни в Тихоокеанския регион са благоразположени към един икономически силен Китай, но въпреки това смятат, че в региона е необходима военна противотежест. И в същото време се питат дали тъкмо САЩ са тези, които биха могли да внесат ред. Защото все още е жив горчивият спомен, че първото официално решение на Доналд Тръмп като президент беше да отмени „Тихоокеанското партньорство“, замислено като отговор на китайския възход.

Администрацията на Тръмп изпраща словесни гръмотевици към Китай, но в Югоизточна Азия не откликват по съответния дипломатически начин. Независимо от някои налични опити, в Тихоокеанския регион досега не е възникнал отбранителен съюз като НАТО. Почти не се чуват гласовете на Германия или на ЕС, които нямат собствена азиатска политика, отвъд политиката към Китай. А Германия като голям износител в световен мащаб ще бъде тежко засегната от едно евентуално прекъсване на тихоокеанските търговски пътища. С други думи, има достатъчно добри причини да се заеме една по-активна позиция.

Тил Фендерс, ФАЦ


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Председателят Мао

    9 16 Отговор
    В Сан Франциско 70% от населението са Китайци.Дори и кметът е Китаец.Да сте чули за BLM погроми там?Но не желая Китаец за началник,предпочитам джендър.
  • 2 ΞLΞVΛTΞ

    7 34 Отговор
    Сащ ще ги погребът!
  • 3 Войн Миролюбов

    33 2 Отговор
    При всички тези ядрени оръжия войната може да е само икономическа. При "горещ конфликт" познайте на чия страна ще е дядя Путин.

    Коментиран от #4

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 no name no face no number

    20 3 Отговор
    China will win, Успех!
  • 6 8888

    10 8 Отговор
    Всеки , който се противопостави на американците се обявява за архивраг . Този сблъсък не наш проблем . Каквото са дробили това да си сърбат .
  • 7 ха ха ха

    33 6 Отговор
    Сблъсъкът е невъзможен! САЩ не могат да набият и Сирия вече, камо ли Китай...
  • 8 ПорноФен

    23 5 Отговор
    Само САЩ да решат да се заТАКОВАТ с Китай и ще гледаме как китайски момченца с къси "патенца", онождат дебели американци и те викат "Oh Yes Sir, oh yes...."
  • 9 До 1

    14 2 Отговор
    Сан франциско е с население около 750000 души от които 100 574 китайци. Къде ги видя тези проценти?

    Коментиран от #10

  • 10 YUI

    7 1 Отговор

    До коментар #9 от "До 1":

    Според aarp.org и инфографиката китайците са доминанти в СФ с цели 36%, следвани от филипинците с 21% от всички азиатци. Чайнатоун в СФ е един от най-старите в САЩ. Пак не е малко, е не са 70 процента нали, но догодина, знае ли човек :)
  • 11 Монгола

    18 4 Отговор
    Краварите ще бъдат удавени от китайските комунисти в случай на военен сблъсък!
  • 12 цветонато цъвтанов

    8 1 Отговор
    Нещо триете коментарите за дядя Путя. Ха сега и аз да питам - а ПУТИН ВЕЛИКИ краварника питал ли го е дали може да се дръвчи на братски Китай. Или каквото каже сиенен?
  • 13 цветонато цъвтанов

    11 0 Отговор
    Соросня слузеста, началник на Бою шкафа.
  • 14 Българина

    18 3 Отговор
    Китайците са отлични политици, а не като наш'те ГЛАВАНАЦИ и ТУЛУПИ.Както казва самият Тръмп:Гросмайсторите на шахматната политическа дъска са Путин, Ердоган Си Дзинпин и Ким чен Ун....Точка.
  • 15 Хисторик

    21 5 Отговор
    Хамериканските солджери имат лош опит с комунисти по Света Северна Корея, Виетнам, Куба, Ангола,.... капиталист сблъскали се на война с комунист винаги е загубил!
  • 16 Criminal

    12 1 Отговор
    Тея кравари си мислят, че са още в 70те.......BG поговорка......... Don't pee against the wind...........
  • 17 В.В.П.

    17 5 Отговор
    РУСИЯ И КИТАЙ СА МНОГО МОЩНА КОМБИНА...НЯМА ЕКВИВАЛЕНТ.....САЩ ПРОСТО ШЕ СИ ЛАЕ ЛЕКИЧКО...И ТОЛКОЗ...ТОВА Е ГОЛАТА ИСТИНА......НИКОЙ В СВЕТА НЯМА ДА ВЛЕЗЕ В ГОРЕЩ КОНФЛИКТ С ГОРЕПОСОЧЕНИТЕ.....
  • 18 СЪНЧО

    12 1 Отговор
    ЗАЩО ВСИЧКИ ПРЕНЕБРЕГВАТ НАЙ ГОЛЕМАТА СИЛА- СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ. ТЕ ЧЕ ИЗТЕПАТ И КИТАЙЦИТЕ И ЯНКИТЕ ,АМА НЕМА ДЕКА ДА ГИ КОПАТ!!!
  • 19 Китай и САЩ няма да има сблъсък??

    10 1 Отговор
    Заводите на половината Свят са в Работилницата на света!!! Никой няма да си зареже инвестициите! Може някое кораб че около Тайван да потъне, или друго в Жълно море, това са Предизборни, "фортиции" не ни касаят!!! Проблемите са ни тука в Държавата!!!!
  • 20 Наблюдател

    0 0 Отговор
    САЩ включително и ЕС сами си отгледаха "Китойския дракон" икономически като изнесоха там де що технологии и производства! Като откриха че ориза не е основно ядене на китайците им "отесняха дрехите и помпайки мускули" бързо увеличават военния потенциал с териториални апетити и претенции!Запада проспа навремето окупацията на Тибет с което научи Китай че всичко им е позволено! Е, сега те вече имат сериозен потенциал за нови териториални претенции и окупации! Същите освен това са дългосрочни на принципа "стъпка по стъпка"! Свят доминиран от Китай и китайци е много по-лош вариант от Американския такъв!