6 Октомври, 2020 14:02 4 937 12

Атанас Балабанов, автоинструктор пред ФАКТИ: Много е лесно в края на мандата да приемеш решения набързо и на тъмно

  • атанас балабанов-
  • варна-
  • автошколи-
  • протест-
  • автоинструктори-
  • корупция

"Ние искаме ние да решаваме нещата за нашия бизнес", каза Балабанов

Атанас Балабанов, автоинструктор пред ФАКТИ: Много е лесно в края на мандата да приемеш решения набързо и на тъмно - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Утре – 7-ми октомври, автоинструкторите от цялата страна готвят национален протест в София. Главните им искания са за спирането на промените в Наредба 37 и Наредба 41 от влизане в сила. Наредба 37 урежда за условията и реда за обучение на кандидат-шофьорите, а Наредба 41 се отнася до провеждането на обучение за професионалните категории за превоз на пътници и товари

От ФАКТИ се свързахме с Атанас Балабанов – председател на сдружение „Съюз на автоинструкторите – Варна“, за да разберем откъде идва недоволството на автоинструкторите и какви са причините да не одобряват предвидените промени. Разговора ни четете в следващите редове:

- Г-н Балабанов, до какво могат да доведат предвидените промени в обучението на шофьорите?

- По смисъла на закона, ние сме търговски дружества. Ние няма как да упражняваме дейност, ако не сме регистрирани по търговския закон, тъй като съответното обучение е свързано със заплащане. Основно обаче ние сме обучителни фирми. Това, което Красимир Георгиев каза (бел.: председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България), че с тези промени щял да се изсветли бизнеса – това изобщо не отговаря на истината.

Протестът е от всички организации в България, само неговата организация АКАБ, която е малобройна, поддържа влизането в сила на тази наредба. С влизането в сила на тази Наредба 37 има много пунктове, които ще доведат до увеличаване на корупцията.

Единият от тях е воденето на електронния дневник за присъствено теоретично обучение. Нашето мнение е, че курсистът трябва да избира сам начина, по който ще бъде подготвен – дали ще бъде присъствена форма, дали ще бъде под формата на консултации, дали ще бъде по друг начин, курсистът сам да избере това. Времето, в което трябва ние задължително да вкарваме курсистите в кабинетите е отминало. В крайна сметка изпитът е този, който решава дали курсистът е подготвен или не по теория.

- Неотдавна имахме разговор с Богдан Милчев от Института за пътна безопасност и той каза, че изпитът е това, което трябва да се промени. Според Вас, ясно ли е дефиниран изпитът в сегашното положение?

- Не, откакто съм инструктор, а това е вече 32-ра година, това са най-лесните листовки. Тези листовки се заучават папагалски и без да се разбират. Ако трябва нещо да се промени и то е в приоритетите на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрaция“ към Министерството на транспорта, то това са изпитите. Те трябва да се занимаят с изпита.

- Какъв трябва да бъде изпитът?

- Критериите за изпита трябва да бъдат такива, че курсистът наистина да излиза подготвен, разбирайки теорията, а не заучавайки я наизуст.

- С тези електронни дневници какви биха могли да са възможностите за корупционни схеми?

- Давам Ви конкретен пример. Фирма А и фирма Б водят теория. Отива се на проверка във фирма А, в залата присъстват двама човека, а са отбелязани, че присъстват десет. Проверката се извършва и се казва, че всичко е наред. Отиват във фирма Б. В залата има девет човека, но са отбелязани, че за десет. Веднага се пишат актовете – 500 лева за преподавателя и 1500 лева за ръководителя на учебна дейност. При първо нарушение – 2000 лева. Неудобните фирми, които не си плащат ще бъдат подложени на тези проверки.

- Акцентът в Наредба 37 върху обучителната дейност на автошколите ли е или върху търговската?

- Автошколите освен, че са обучителни центрове, особено за големите категории, дават и професионална категория. Тоест би трябвало да бъдем освободени от от ДДС.

- Като центрове за професионално обучение ли?

- Да, ние сме такива, нищо, че не се водим. На практика ние даваме професия на тези хора и по Закона за народната просветa ние би трябвало да сме освободени от ДДС. Нещо, което ние искаме от много време е да преминем към министерството на образованието. Ние не сме транспортни фирми, за да бъдeм към министерството на транспорта. Ние сме преподаватели и нашето място е министерството на образованието.

Не зная дали тези лобистки интереси, които се преследват с Наредба 37 са свързани и с пари, които преди време бяха дадени за направата на тази електронна система. Тази електронна система по никакъв начин няма да подобри обучението, а точно обратното. Да, ние сме за изхвърляне на хартиения носител, но какво правим, когато прекъсне връзката с интернета по време на обучение по практика? Нещо, което се случва редовно по време на изпитите.

Ще трябва да обикалям града, докато получа GPS сигнала и ще загубя 10-15 минути примерно. Какво правя с курсиста, който е дошъл да кормува – аз не мога да му дам по-малко време. Получава се закъсняване за следващия, за по-следващия. Какво става, ако някой закъснее за кормуване? Неща, които само ще спънат нашата работа.

Относно търговската дейност – това е някакъв пълен абсурд. Не виждам с какво, когато се регистрираме като търговски обект за обучение на водачи на МПС, това ще допринесе за безопасността на движението по пътищата. Точно обратното, това само допълнително ще утежни работата на самите фирми. За да се регистрира като търговски обект, е необходимо да се мине през няколко институции. Да не говорим за самите такси, които се плащат.

Ето и нещо друго – конкретно моята автошкола и център са регистрирани в читалище. Читалището не е със статут на търговец. Какво правя аз? Трябва да си освободя кабинетите, нищо, че те са със статут на кабинети и трябва да отида на друго място. Не виждам в това никакъв смисъл.

Г-н Райновски (бел.: ръководител на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“), спомена нещо, което е пълен абсурд – че, когато сме регистрирани като търговски обекти, ще трябвало да си закупим касови апарати. Тези хора са меко казано неинформирани. Първо, не е тяхна работа дали аз работя с касов апарат или не, има си институция, наречена НАП. Второ, няма как да работя без касов апарат или без банкова сметка – това е по закон.

- Какво трябва да се направи тогава – какви промени биха помогнали работата Ви?

- В края на миналата година беше създадена междуведомствена работна група към Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", която беше натоварена от правителството със създаване на концепция относно обучението на водачи и не само, а и относно цялостното обучение на населението по пътна безопасност от детската градина до дълбока старост.

Тази междуведомствена работна група трябва да се занимае също и с учебната документация, защото ние отново хващаме нещата от краката, а не от главата. Не може първо да се правят някакви изисквания за обучение при положение, че самата учебна документация трябва да се смени и да се модернизира. Там има неща, които са залегнали от 90-те години.

Тази междуведомствена работна група трябваше да се занимае първо в учебната документация, след това с промени на Наредба 37 относно обучението, след това с промени на Наредба 38 относно изпитите. Неизвестно как и защо, въпреки че е е по-нисша инстанция Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ прескочи междуведомствена група, която беше към Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата". Незнайно защо, въпреки че г-н Райновски беше и е участник в тази група, в която съм участник и аз.

Другото, което вече омръзна на колегите е постоянно да се говори за обучението, за слабото обучение, за слабите шофьори. Чакайте малко. Ние книжки не даваме, има си държавен изпит. Ако водачът е пуснат неподготвен на пътя, то трябва да се търси отговорността не на обучаващия го, а на изпитващия, поставил тази оценка. Хората постоянно се заблуждават и постоянно ние сме им трън в очите.

Още нещо ще добавя – януари месец Красимир Георгиев беше събрал колеги от цялата страна като каза, че това ще бъде среща не на АКАБ, а на колеги от цялата страна. Накара ни да се подпишем с имената си уж кои били присъствали, след което излезе, че едва ли не ние подкрепяме неговите виждания. На тази среща г-н Росен Желязков присъства и каза, че корупцията в сектора на обучение и изпити годишно е в размер на над 3 милиона лева. Той го заяви публично.

Ако искаш да се справиш с корупцията, ти трябва да започнеш с изпитващите, които получават заплата като една санитарка – 650-700 лева. Това е действително така. Ти държиш хора на такива постове, с такава отговорност на това заплащане и очакваш те да се бият в гърдите, че са изпитващи, очакваш да имаш кадърни хора, очакваш да има неподкупни - няма как да стане.

- Утре автоинструкторите и от Варна ще излезете на протест, какви ще са Вашите искания?

- Утре автоинструкторите от цялата страна ще протестират в София – с изключение на фирма АКАБ. Както и Йонко Иванов каза, те направиха едно добро на бранша, защото събраха абсолютно целия бранш в единна позиция.

- Каква е тази позиция?

Основните ни искания са да се спре влизането в сила на Наредба 41 и 37 до избиране на ново правителство и да се започне работа наистина в междуведомствена работна група с наше участие. Много е лесно в края на мандата да приемеш някакви решения набързо и на тъмно, въпреки че Красимир Георгиев вчера спомена, че не било на тъмно, тъй като още трима били започнати с предварителния проект – не е вярно това, трима човека общо са били запознати. Единият е Красимир Георгиев, другият е г-н Митрович, третият е г-жа Малинка Бондаренко. Несъгласие за изразили и Митрович, и Бондаренко.

Единствено Красимир Георгиев е подкрепил проекта и това той казва, че е подкрепата на целия бизнес – както и Росен Желязков го твърди по медиите, че тази наредба е едва ли не с подкрепата и е възприета от по-голямата част от инструктoрите.

- Утре, когато излезете да протестирате, предполагам, че ще стане ясно дали това е така.

- Виждайки инатът на правителството, се съмняваме, но ние ще се борим до край. Една от целите ни е да се организираме наистина и да направим една единна браншова организация, с която да се решават тези въпроси.

Омръзна ни да бъдем контролирани. Контрол – да, но да бъде нормален контрол. В рамките на това как ние вършим дейността си, контролът го прави пазарът. Когато оправят изпитите и те са безпристрастни и равнопоставени за всеки един кандидат, пазарът е този, който ще ни контролира. Ако аз съм некадърен инструктор, аз от 6 месеца до 1 година ще фалирам. Това е начинът, по който може да се контролира нашата дейност. Да си оправят изпита. Мен ме контролира този, който дава парите – в случая курсистът. Той е най-добрият контрольор.

В момента става така, че ние сме най-контролираният бизнес. Няма друг такъв в сектор обучение. Контролират ни КАТ, НАП, ДАИ, Икономическа полиция. Министерството на образованието абдикира – те са тези, които трябва да приготвят програмите. Това е тяхна работа с Наредба 37. Абдикират и от дистанционното обучение. По време на пандемията за два месеца и половина ни бяха затворили.

Изпратих писмо и до министър-председателя, и до министерството на транспорта, и до министъра на образованието, и до изпълнителната агенция. Върна се отговор само и единствено от министерството на образованието. Бях цитирал, че и висшист можеш да станеш дистанционно, и инструктор можеш да станеш задочно, но шофьор не, отговориха ми, че във висшите учебни заведения и изобщо в учебните заведения имало разработени програми за дистанционно обучение, докато в нашия сектор нямало такива. При тях имало и били проверени с времето.

- Това отговаря ли да реалността, според Вас?

Ние имаме колеги, които преподават в училища. Те преподаваха дистанционно по Skype, Viber, кой каквото има. На нас ни забраниха да преподаваме дистанционно, да не събираме хората и в залите за тяхна собствена безопасност, докато на учениците, които са в професионални гимназии безопасността на движение по пътищата им беше преподадена дистанционно. Това са същите тези часове, които са необходими, за да се явят на изпит по теория. Това е голям парадокс. Ние работим със зрели хора, оформили своето мнение, пълнолетни, те работят с ученици и в един момент за едно и също нещо в едната сфера не може, в другата сфера може.

Но това са дебати, които тепърва предстоят. Ние искаме ние да решаваме нещата за нашия бизнес, ние да даваме предложенията, да спорим на масата и всичките тези наредби да се приемат след гласуване член по член в работната група.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 9 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Dante

    11 2 Отговор
    Баце приема на тъмно, съсипва на светло и ще се запомни като човека затрил народа. С това, с което си мисли, че ще го запомнят-строежи с нашите пари, няма да го запомни никой.
  • 4 Емил

    4 5 Отговор
    Разрешете явяване на изпит без задължителни курсове и всичко ще се реши! Инструкторите не учат курсистите да шофират, а как да си вземат изпита. Като вземат книжки се оказва, че нищо не знаят, а имат и купища вредни навици!
  • 5 Емил

    0 2 Отговор
    Илиянче, що не пишеш за друго освен за протести? Ти май си от партията на Татко Махно?! Признай си!
  • 6 Кой68

    2 0 Отговор
    Вашите решения и сега се виждат на некролозите по пътищата....
  • 7 Баба Гица

    3 0 Отговор
    Всеки ден се питам-Как неграмотни цигани т етноса търсещи някой да им напише имената на документ имат шофьорски книжки? Престанете да продавате книжки?
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Дълбоко Виждащ

    2 0 Отговор
    Според мен няма лошо в Наизустяване на листовките!Така се учи и чужд език!Първо наизустявате ,а след време мозъкът започва анализ,защо и как!Според мен ,като грешка виждам-Младите шофъори шрябва да бъдат обучени да ВЛАДЕЯТ автомобила!Това става с подготовка на полигон в зависимост от качествата на ученика може да продължи и по дълго ,но без нея те са опасни ,както за себе си така и за другите!
  • 12 Защо

    1 0 Отговор
    САМО листовки? В електронната ера спокойно може да се премине към изпит по казуси в почти реална ситуация - на екран, пред комисия и други обучаваще се. Защото листовката е лист хартия, не е нужно да се съобразява ситуация и да се мотивира отговор. А на пътя доскорошният курсист просто не може да съобрази...