Г-н Минчев, няма точни данни, но се предполага, че извън България пребивават около 1,5 милиона нейни граждани. Дали това е нещо добро или нещо лошо?
Огнян Минчев: И двете. Има доста позитивни следствия от това, че много български граждани пребивават в чужбина. За българските граждани не съществува друг начин за придобиване на европейска идентичност или на по-широко съзнание, да го наречем така, освен да пътуват, да учат, да работят навън и така да се превръщат в граждани на Европа, ако не и в граждани на света. От друга страна обаче, цялата тази емиграция – макар че не би следвало в Европа българите да бъдат емигранти…
Те са си у дома в Европа.
Огнян Минчев: Точно така. Но дали се чувстват по този начин? Това е решаващото. Когато заминават за Европа, тези българи са подвластни на икономическата принуда, която ги тласка да напуснат родните места и семействата си, а в Европа те са хора, които тръгват от нулата. Тези обстоятелства пораждат определени негативни последствия, включително психологически и политически.
Описахте профила на една част от българите, които заминават за чужбина не на екскурзия. Но може би има и други?
Огнян Минчев: Напълно сте прав, има най-различни хора, които заминават за чужбина. Ако тръгнем по социалната стълбица отгоре надолу: има множество млади, предприемчиви, интелигентни хора, които заминават, за да учат и след това да се реализират в глобалния свят. Част от тези хора постигат наистина значими, в някои случаи феноменални успехи. Същевременно надолу по социалната стълбица виждаме много хора, които заминават по силата на определена принуда, развила се в техните собствени общности. Но нека не ги превръщаме непременно в жертви, голяма част от тях също са успешни. Има много българи, които се замогват, които се социализират, част от тях подхващат собствен бизнес, някои после се връщат в България, след като са припечелили от този бизнес, други остават в новата си страна. Такива българи има много и аз дори бих казал, че в сравнение с гурбетчиите и емигрантите от други страни от Изтока на Европа и от по-широкия източен свят, българите са една относителна история на успеха, доколкото аз съм запознат. Те успешно се адаптират към новата среда и постигат целите си…
Така е, мога да го потвърдя за Германия.
Огнян Минчев: Но има нещо, което досега се прикриваше. Тъкмо то беше и един от мотивите ми да напиша един текст във Фейсбук. Не бива повече да се прикрива, че една значителна част от българите, които отиват да работят в Европа или в по-широкия свят, принудени от обстоятелствата в собствената си страна, на практика не са успешни. Те заемат най-ниските социални позиции, най-вече на пазара на труда, и в резултат от това се превръщат в една недоволна от позицията си общност. Тук веднага трябва да включа още нещо, защото, оставен само на това ниво, анализът ми може да придобие един отчетливо марксистки или постмарксистки нюанс. Не че в това е лошо, има такъв подход към описаните явления…
Нека да обясним. Вие пишете: Те са огорчени, че са на дъното и се чувстват обидени и гневни… Това звучи малко като разгневения пролетариат, който иска да счупи оковите си…
Огнян Минчев: Да, точно така, има такъв елемент, тоест марксисткият подход може да ни даде част от истината, но не цялата. Имаме и друг феномен, но за да го разберем, трябва да тръгнем не от мигрантите, а от едни ключови разделения между Изтока и Запада в Европа, които особено силно се манифестират през последното десетилетие. Докато Източна Европа беше част от съветския блок, Западна Европа реализира определена културна еволюция, едно развитие още в икономическо и социално отношение…
И ценностно.
Огнян Минчев: И ценностно също така, разбира се. Културно развитие, което не беше характерно за Изтока на Европа. И докато Западна Европа се превърна в постнационална, постмодерна и всички останали „пост“, Източна Европа, еманципирайки се от съветско господство, се върна към определени ценности, които никога не за били удовлетворени в нейната история. В частност, към ценностите на силната, Вестфалската национална държава. Тук вече имаме и ценностите на националното сплотяване, на националното единство.
Навярно това обяснява и нахлуването в България на народните носии, на потурите и беневреците, голите хора, ваденето на кръста и т.н.?
Огнян Минчев: Това са по-скоро повърхностните проявления на този процес, който в България изразява и определена криза на възможността страната да възстанови своята национална държавност. Тъй като за последните 30 години аз не мисля, че ние сме възстановили една достойна национална държава – имахме тази възможност, но за съжаление я пропуснахме. Този тип национална центрираност на културата и на перспективата на източноевропейските общества в голяма степен социализира мнозинството хора в тези общества в един начин на мислене и една публична култура, която се различава от западната и дори влиза в конфликт с нея. А ниските етажи на тази култура са на практика направо враждебни към западната постмодерна или както аз я нарекох хипер-либерална култура. Хипер за нас, за самите хора на запад може би не е хипер. Ето как част от българите, отишли да се препитават на Запад, влизат в една културна среда, която не разбират и която, поне отчасти, чувстват като враждебна.
И отивайки в чужбина, те изнасят своя консерватизъм, за който пишете Вие, своята недомодернизирана градско-селска, патриархална култура. Тези българи, много от тях, отново ще гласуват на предстоящите парламентарни избори – какви са Вашите наблюдения за тяхното електорално поведение?
Огнян Минчев: Нямам категорични информации за нагласите на българите в чужбина, но на първо място трябва да си дадем сметка за нещо много важно. Избирателното поведение на българите в чужбина до голяма степен повтаря избирателното поведение на българите вътре в страната. Тъй като основен механизъм за информиране на българите в чужбина за политическите реалности в България са семейните отношения. И един човек, ако иска да гласува, първо пита своите роднини и близки в България: „Какво става сега там? За кого трябва да гласуваме, за да се оправят нещата?" Така се пренасят електоралните ориентации – от България в диаспората. Както вече стана дума, определено влияние върху политическия избор на тези българи в чужбина оказват и специфичното им битие, в зависимост от позициите, които са заели на обществената стълбица в страните, където са емигрирали.
А защо част от българите в чужбина прегръщат популистки каузи и дори демонстрират някакви копнежи по Русия и по Евразия, както пишете Вие, макар че живеят и работят на Запад? Знаем класическия сюжет: българин-гурбетчия в Австрия с образа на Путин и руското знаме на профила си във Фейсбук.
Огнян Минчев: Популисткият избор е израз на протест срещу статуквото, с мотивации както икономически, така и социални и културни. Популисткият избор е избор на човека или на общността, които всъщност не притежават структурирана алтернатива на това статукво, което не приемат, но не желаят да бъдат считани за част от това статукво. В този смисъл и в отговор на втората част от въпроса Ви тук само ще загатна нещо, което си струва да се разгледа по-подробно. Русия, Путин, силната ръка, Изтокът – това е един мит на българската национална идентичност, който се възпроизвежда вече столетия. „Дядо Иван“ е илюзорната алтернатива на статуквото за българина поне от края на 18 и началото на 19 век. Тази илюзорна алтернатива се циментира още повече, благодарение на обстоятелството, че една от войните на Руската империя срещу османците се превръща в освободителна за България и на практика превръща русофилството и афинитета към „руското“ като цяло в някакъв дълбочинен, и психологически, и културен, и манталитетен елемент от българското национално съзнание. Нещо, което очевидно днес продължава да бъде факт и е многократно разширявано и стимулирано от тази систематизирана пропаганда, която путиновият режим води в България вече цяло десетилетие. Тази пропаганда обръща много съществени пластове в българското обществено мнение против Европа, против европейския и западния избор на страната.
Вие пишете много силно и убедително за озлоблението на тези хора, които се превръщат в „глобален пролетариат“, за чалгизацията, която те изнасят със себе си в Европа, за тяхната нетърпимост към „педалите“, „мангалите“, „чернилките“ (както те ги наричат) изобщо към западния либерализъм. Как може да се достигне до съзнанието на тези хора и да се търси някакъв ценностен обрат?
Огнян Минчев: Ценностният обрат и изобщо културното развитие не са подвластни на революции. Въпреки че имаме понятие „културна революция“, то е понятие-парадокс. Културата не подлежи на революция, тя подлежи само на еволюция. И според мен за значителна част от българите, които са икономически и социално успешни на Запад, включително и в собствените си очи, популистката ориентация и гневното отрицание на статуквото са доминирани преди всичко от културни, от ценностни предпоставки – много повече, отколкото от икономическа депривация. Несъвместимостта на културата, която е наследена от предишния живот на тези хора, със заварената култура, която те намират в западните общества, е в основата до голяма степен на този гняв. Повтарям: дори когато става дума са хора успешни икономически и социално в чужбина. В този смисъл просто трябва да се въоръжим с търпение. Търпение му трябва първо на Запада, за да прояви разбиране към различната култура на хората, които идват от Източна Европа. И търпение от страна на самите източноевропейски общества, които трябва да осъзнават своите различия със Запада, да не се комплексират и да се опитват да се развиват по посока на своите интереси – да търсят диалог и споразумение в рамките на Европейския съюз.
Автор: Александър Андреев
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Защото са
Коментиран от #18, #59
21:03 06.09.2022
2 Идиоти
Огнян Минчев: Това са по-скоро повърхностните проявления на този процес,
Коментиран от #15
21:03 06.09.2022
3 ъъъ
21:03 06.09.2022
4 ТЛЪСТА МАЙМУНА:
21:05 06.09.2022
5 Тръгнал от нулата
21:07 06.09.2022
6 ЧУЙ ЧУЙ
21:14 06.09.2022
7 В България
Коментиран от #49, #61
21:16 06.09.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Кочо
Коментиран от #20
21:17 06.09.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Taka така
21:28 06.09.2022
13 Подробност
Коментиран от #17
21:28 06.09.2022
14 това е жалката истина
21:30 06.09.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Да...
До коментар #1 от "Защото са":
Лузъри които в България и в чужбина си остават лузъри, само че там може да заработят нещо повече, тук са още по зле, виждал съм такива, това са несъстоятелни и ниско интелигентни хора които са озлобени на всеки и всичко, те са най лесни за манипулация, само им кажи че един човек ще дойде от някъде, нисък и плешив, ще ги отърве от робовладелският ЕС, и ще ги освободи от американска колонизация, ще обеси богатите, политиците, олигарсите, бандитите, банкерите и евроатлантиците, България ще е като Щвейцария, всичко ще е наше...каквото и да означава това, ами как няма да гласуват за всеки идиот който им предлага това, така стана със Слави, така ще стане и с копейкин, янев, радев, абе който се появи на хоризонта, за това на тези избори ситуацията е критична, не се знае колко от тези ще излязат да гласуват.Коментиран от #70, #79
22:00 06.09.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 По асфалта
До коментар #10 от "Кочо":
Ммм дааа... и аз съм го виждал на живо на едно от Хепитата преди Пловдив как слиза от леката кола - все едно медуза се разтече по асфалта.22:04 06.09.2022
21 Тлъста свиня с
22:04 06.09.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Бал с маски
Коментиран от #63
22:07 06.09.2022
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Ххх7
22:09 06.09.2022
26 6303
До коментар #8 от "Възрожденец":
Пълни глупости ти е наговорил Коцето . 17 години съм в Европа и никога не съм бил на социални ,винаги работя , жена ми също . От скоро и синът ми завърши висше и започна работа . Не говорете без да знаете .22:10 06.09.2022
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 ОБЕКТИВНИЯ
Българското блато! Лошото е, че са си повярвали МНОГО и започват да ДАВАТ"АКЪЛ"!
22:23 06.09.2022
29 Да осведомим политологът,
Има кротки и никому не пречещи черни и има много нагли, които си заслужават гореизброените определения.
А по отношение на социалните борби Западът е много пред нас. Ако у нас протестираха по този начин българският работник едва ли щеше да емигрира. Непрекъснато плашите с някакви комунистически мотивации, но имаме единствено олигархически разцвет.
Враждебни и не предизвикващи възхита могат да са определено практики в западната корпорация, като експлоатация, връзкарство.
Западното общество има постмодерни сегменти, консервативни, а също и не повлияни нито от традиция, нито от модерност, нито от постмодерност.
22:24 06.09.2022
30 Пурко
22:28 06.09.2022
31 ваня
22:29 06.09.2022
32 1234
22:39 06.09.2022
33 СЗО
Коментиран от #77
23:00 06.09.2022
34 шопендар
23:12 06.09.2022
35 Мдааам
23:33 06.09.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Огняне
Коментиран от #81
23:45 06.09.2022
39 Живеещите в чужбина
Коментиран от #71, #78, #82
23:52 06.09.2022
40 Българин
00:09 07.09.2022
41 илюзии
00:14 07.09.2022
42 бай Даньо
00:34 07.09.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Истината
01:43 07.09.2022
45 Българин от чужбина
01:57 07.09.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Пепи
До коментар #7 от "В България":
Платете си образованието на България и после се оценявайте където искате.Коментиран от #52
05:06 07.09.2022
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Taka така
До коментар #49 от "Пепи":
На кой да го платя социализма си отиде,на капиталистите никога Те и цент не са ми дали, но много са ми взели.06:17 07.09.2022
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Точно така
До коментар #15 от "Taka така":
Май вече не остана квоо си приказваме,а?За квоо д спорим.Уж Минчев е патрона на статията,гледам отдолу се подписал пак някъде и той бивш партиен секретар,но на радио София.Ти поне през ред дочете ли,кат мен де.07:22 07.09.2022
55 пламен
Коментиран от #66
07:25 07.09.2022
56 кирил
07:28 07.09.2022
57 Реалист
07:36 07.09.2022
58 Реалист
До коментар #27 от "Западните жаби":
Страхотен коментар. Браво! Хубаво е когато виждаш разума и истината да говорят. Благодаря за коментара.Коментиран от #88
07:44 07.09.2022
59 Констатирал
До коментар #1 от "Защото са":
Абе луазри , лузари НО ПРЕКРАСНО ЗНАЯТ, ЧЕ СЛАВИ ЩВ ВИ РАЗКАРА ОКОНЧАТЕЛНО!!07:51 07.09.2022
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 онзи
До коментар #55 от "пламен":
Това е много по добре и по достойно, отколкото да крадат държаватаи всички нас!!08:22 07.09.2022
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 няма ла Лоената
08:51 07.09.2022
70 Перо
До коментар #18 от "Да...":
За теб и за българския екип на DW, Кончита Вурст е еталон за всичко нормално!Коментиран от #80
09:39 07.09.2022
71 Този коментар е премахнат от модератор.
72 Този коментар е премахнат от модератор.
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Аз няма да гласувам
10:01 07.09.2022
75 Аз ще гласувам
10:02 07.09.2022
76 Съд и забрана за
10:03 07.09.2022
77 Помним авер и за тва сме там
До коментар #33 от "СЗО":
И там избори има.Гледам една.Бута ми билети на в ръката за популистка формация.Не гласувам за тях ма!Нахалницата пак вре булетината.Ся,да й кажеш где да с я завре,не стаа.За сънародници стаа дума де.10:37 07.09.2022
78 Много Правилно
До коментар #39 от "Живеещите в чужбина":
Защо въобще на българите в чужбина се разрешава да гласуват кой да управлява България ??? Тези хора сами и доброволно са се откъснали и отдалечили от проблемите в България и техния избор е без значение...!!!Аз не съм съгласен българи от чужбина да избират и да налага на живущите в БЪЛГАРИЯ , как да се живее и кой да управлява България! Да се забранят всякакви избирателни секции извън България! Само тези които живеем тук в България да бъдем отговорни и единствените които да имат право да избират президент , мин-председател и народни представители!
Коментиран от #83
10:54 07.09.2022
79 Този коментар е премахнат от модератор.
80 Намери къде да го бъзикнеш
До коментар #70 от "Перо":
Видно е,че момчето му е намерило правилния път,ама явно още не се е замогнал както наподобява и затова поглежда към другите,към ония,дет дай им далавера,мошенгия,аванта и пр.,а и малцинствени хора.Нек да му пожелаем на момчето по-скоро да не правят впечатление тия хора,нъл тъй!11:00 07.09.2022
81 Ми да де.
До коментар #38 от "Огняне":
Той,Минчев поради позицията му на българин,стоящ далеч от москва и пропагандиращ истини за русиа,за комунягите и пр.пребоядисани мошеници,които тласкат БГ към русиа и затова те така го мразят и глей по-горе кво са писали лек.етата.Коментиран от #87
11:36 07.09.2022
82 Ужас
До коментар #39 от "Живеещите в чужбина":
Ужасно си неосведомен. Навярно не малка част от живеещите в чужбина българи, внасят пряко и/или косвено в българския бюджет повече пари отколкото ти самия.15:54 07.09.2022
83 Ужас
До коментар #78 от "Много Правилно":
Защото са българи. Има и много други причини, но тази е напълно достатъчна. А дали са заминали доброволно е много, ама много спорен въпрос.16:01 07.09.2022
84 Анонимен
18:15 07.09.2022
85 Този коментар е премахнат от модератор.
86 На тоя свят
18:28 07.09.2022
87 Правоверен
До коментар #81 от "Ми да де.":
Огнян Минчев ,както и Горби са правоверни марксисти-лениници и те затова ненавиждат Сталин и Мао. Те и затова са в съюз с тунингованите културни марксисти,троцкисти и глобал-интернационалисти.20:44 07.09.2022
88 Затова
До коментар #58 от "Реалист":
И затова политкоректниците го изтриха.21:52 07.09.2022
89 Шаран БГ
Това фалшиво гласуване е изгодно единствено на " старите муцуни" , за да продължат с по 4-5-6 мандата на държавната ясла !!
Писал съм го и преди и никой не ме уборва или контрира с разумни доводи ! Тези хора РАБОТЯТ ЗА ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ. Там плащат данъци, осигуровки, застраховки Те живеят при други политически, икономически и социални условия !
Аз и живеещите тук човеци с труда си формираме държавния фиск!! По каква логика "чужденците" ще избират кой и как да харчи парите съдрани от моя гръб ???
И на мнозина живеещи в тази държавица им е неизвестно какви пари се харчат за тези българи в чужбина. За чеастване на празници, за училища и учители и прочие глупости !! Парадоксалното е , че точно тези "мъдри" наши политици, които прогониха голяма част от българите в чужбина с ненормалната си и антибългарска политика, сега упорито пилеят пари и ни заблуждават, че ще върнат някого отножво тук. Единици може би, пенсионери - може би..... При тези условия в странатаа никой няма да се върне !!!
21:30 15.10.2022
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Истината
17:38 29.11.2022
92 гражданин
17:43 29.11.2022