28 Ноември, 2022 21:00 4 320 20

Има ли риск от валутна криза в Европа?

  • инфлация-
  • евро-
  • европа-
  • риск-
  • икономика-
  • пари-
  • доходи-
  • еврозона-
  • валутна криза

Кои са застрашените европейски страни?

Има ли риск от валутна криза в Европа? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Три европейски страни са заплашени от валутна криза през 2023 г., прогнозират експерти на японската финансова компания "Номура холдингс" (Nomura holdings), цитирани от италианското специализирано издание "Мъни", пише БТА.

И трите са извън еврозоната, изложени са на риск от срив на националната им валута и са изправени пред неприятната перспектива да се присъединят към няколко други държави по света, чиято парична единица е на ръба на колапса. Заради все по-големите данъчни предизвикателства, произтичащи от външни фактори, дори Старият континент няма да бъде "имунизиран" от срив на валутните курсове, сочат от "Номура холдингс". А това би бил допълнителен фактор на финансова нестабилност през идната година, за която вече се предвижда рецесия.

Кои са застрашените европейски страни?

Чехия, Румъния и Унгария са заплашени от криза на валутните курсове през идната година, смятат експертите от "Номура холдингс". Това предупреждение се основава на анализ на осем показатели, сред които покритието на валутните резерви върху вноса, реалните краткосрочни лихви, както и данъчната политика и баланса по текущата сметка, според индекса Damocles на "Номура". Той оценява уязвимостта към валутна криза на 32 нововъзникващи пазари.

Унгарският форинт е сред валутите на нововъзникващите пазари с най-лошо представяне тази година след спирането на европейското финансиране за възстановяване на икономиката. Валутите на Румъния и Чехия - леята и кроната - също не са в цветущо положение, след като са се понижили с над 8 на сто спрямо долара. Степента на уязвимост на валутите на нововъзникващите пазари е на най-високото си равнище от над 20 години и представлява "заплашително предупреждение" за нарастващи рискове от все по-голям мащаб, пише италианското издание.

Не бива да се забравя, че валутните пазари бяха разтърсени от сериозни сътресения през 2022 г., а в някои страни комбинацията от геополитически натиск и грешни стъпки на централните банки хвърли валутите в "смъртоносна спирала". Силният долар принуди много инвеститори да прибегнат към американската валута като убежище след поредица от геополитически и макроикономически сътресения, а това се се отрази отрицателно на много валути на нововъзникващите пазари.

Основните производители на петрол и страните, чиито централни банки решително повишиха лихвите, като цяло се справят по-добре, но стойността на валутите в много страни се сринаха драматично спрямо долара. Сериозно застрашени остават Египет, Шри Ланка, Турция и Пакистан, твърдят в доклад двама анализатори на японската финансова компания.

Трите валути с най-лоши резултати през 2022 година

Наскоро Стив Ханке, професор по приложна икономика в университета "Джонс Хопкинс" публикува списък с най-лошо представилите се валути през годината, в която на трето място се нарежда ганайското седи, се посочва в анализ на Си Ен Би Си. Проблемите на Гана включват по-високи разходи за живот и непосилно дългово бреме, които накараха правителството да се обърне за помощ към Международния валутен фонд. Сривът на седито все пак му отрежда само трето място сред валутите в най-лошо състояние.

На второ място е кубинското песо, което се е поевтиняло с 56,36 на сто спрямо долара и отстъпва в тази негативна класация единствено на зимбабвийския долар, който е загубил изумителните 76,74 на сто от стойността си спрямо американския долар от януари досега. Както Зимбабве, така и Куба страдат от невероятни равнища на инфлацията.

Инфлацията в африканската страна е достигнала 268 на сто на годишна основа през октомври, според националната статистическа агенция "ЗимСтат" (ZimStat), но Ханке я оценява на 417 на сто. Подобно на Гана, властите в Зимбабве се опитаха да подкрепят националната валута и да се справят с инфлацията, премахвайки плащанията в местни долари. Много високата инфлация е централен проблем и в Куба, като моделът на Ханке изчислява увеличение на потребителските цени там със 166 на сто на годишна база.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Няма риск

    31 0 Отговор
    тя Кризата вече върви и марширува даже..
  • 2 Гост

    41 6 Отговор
    Не, не, няма никак. Докато ние приемем еврото, Европа ще приеме рублата.
  • 3 САНДОКАН

    46 1 Отговор
    Добре че сме с най силната икономика в евро@ейския съюз,нас никой не може да ни бутне от последното място. Ние сме недостижими

    Коментиран от #15

  • 4 Путинофил

    19 6 Отговор
    Ние за разлика от Орбан сме по гяволи. Взимаме си кинтите от Брюксел, но си обичаме путин!
  • 5 Хохо Бохо

    20 2 Отговор
    Нашият лев е европейския валутен лъв.
    Еврото следва котировките на нашия лев...

    Коментиран от #17

  • 6 Украинка

    21 8 Отговор
    Болгария богата има много деньги и будет кормить нас бесплатно и дальше.

    Коментиран от #14

  • 7 хе хе

    27 3 Отговор
    Това мяза на реклама на еврозоната. Евтина при това.

    Коментиран от #10

  • 8 Санкциите до там водят ненормалници

    21 4 Отговор
    Не е лесно да си неграмотен, но пък и марионетка при краварите и резултата е налице!
  • 9 Тъмен субект

    32 5 Отговор
    И знаете ли защо България не е м рисковата група? Защото има валутен борд. Приемем ли еврото, борда пада, а ние падаме зад борда.

    Коментиран от #12, #16

  • 10 Баш софиянец

    11 0 Отговор

    До коментар #7 от "хе хе":

    Ама наистина много рекламно някак. Дали наистина има Номура холдингс или...
  • 11 1:1

    15 3 Отговор
    Те ли са в криза? То пък еврото как е цъфнало спрямо долара!
  • 12 Борд = Евро

    6 1 Отговор

    До коментар #9 от "Тъмен субект":

    Капиш?
  • 13 Да не изпуснеме кризата

    4 5 Отговор
    Колкото по-голям е риска от валутна криза, толкова по-бързо трябва дс ни вкарат в еврото, за да има келепир.
  • 14 Только в отели

    4 1 Отговор

    До коментар #6 от "Украинка":

    5 звезди
  • 15 Търновец

    12 1 Отговор

    До коментар #3 от "САНДОКАН":

    Аз дадох зелен бутон, обаче ако махнем валутния Борд ще паднем и след Зимбабве. Кунева махна работещи ядрени реактори Станишев приватизира доходоносните товарни превози в БДЖ и много други...
  • 16 Търновец

    7 2 Отговор

    До коментар #9 от "Тъмен субект":

    Еврозоната плати 107 млр гръцки дълг през 2010 а сега Украина иска 700 млр евра а дори няма механизъм за контрол как се разходват парите, а след време самата Украина ще влезе в еврозоната.
  • 17 Не знам дали е лев или лъв,амс

    1 3 Отговор

    До коментар #5 от "Хохо Бохо":

    КОНСТАНТИН си държи спестяванията в евро.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Интересно, когато доларътзагуби

    4 1 Отговор
    Стойността си какво ще стане!
  • 20 Въпрос?

    0 0 Отговор
    Помните ли обещанието на правителството на Борисов, че България ще влезе в еврозоната, при 1 евро = 1.96 лева. Може ли след време това отношение да бъде променено на друго, примерно на 1 евро = 2.5 лева ?