12 Март, 2023 10:00 1 270 11

Другите високопоставени лидери на Китай носят лоялност и опит на Си Цзинпин

  • китай-
  • тайван-
  • си дзинпин-
  • китайска комунистическа партия

Очаква се ролите им да заемат по-централно място на текущата сесия на Общокитайското събрание на народните представители, церемониалният законодателен орган на Китай

Другите високопоставени лидери на Китай носят лоялност и опит на Си Цзинпин - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Шестима мъже седят редом с китайския лидер Си Цзинпин във всемогъщия Постоянен комитет на Политбюро на управляващата Китайска комунистическа партия и се занимават с важни ресори от пропагандата до борбата с корупцията.

Всички те са партийни ветерани с близки лични и професионални връзки със Си, най-могъщата фигура в Китай от десетилетия насам.

Очаква се ролите им да заемат по-централно място на текущата сесия на Общокитайското събрание на народните представители, церемониалният законодателен орган на Китай.

Произходът на шестимата показва продължаващата "значимост на политиката във визията на Си Цзинпин за управлението на Китай", казва Нийл Томас, сътрудник в Центъра за анализ на Китай към Института за политика на азиатското общество.

Някои подробности за членовете на Постоянния комитет на Политбюро, подредени по реда на техния партиен ранг:

ЛИ ЦЯН

Може би най-близкият до Си официален представител, Ли Цян се очаква вероятно да поеме поста на премиер, привидно отговарящ за кабинета и грижещ се за икономиката. Ли е най-известен с това, че безмилостно наложи брутална политика за "нулев КОВИД", блокирайки Шанхай миналата пролет като партиен шеф на китайския финансов хъб, като доказа своята лоялност към Си пред лицето на оплакванията от жителите му за липсата на достъп до храна, медицински грижи и основни услуги.

Ли, който е 63-годишен, стана близък със Си по време на мандата на бъдещия президент като ръководител на родната му провинция Чжъцзян - сравнително богата провинция в югоизточната част на страната, която днес е известна като технологичен и производствен център.

ЧЖАО ЛЪЦЗИ

Останал от предишния състав на Постоянния комитет на Политбюро, Чжао Лъцзи спечели доверието на Си като ръководител на партийния антикорупционен орган - Централната комисия за дисциплинарна инспекция, провеждайки кампания за борба с корупцията, която прекрати всяка потенциална опозиция срещу лидера.

Очаква се 65-годишният Чжао да оглави Общокитайското събрание на народните представители и неговия Постоянен комитет, занимаващ се с по-голямата част от същинската законодателна работа.

ВАН ХУНИН

Друг завърнал се от предишния Постоянен комитет, Ван Хунин е с академично образование, бил е професор по международна политика в шанхайския университет "Фудан" и старши съветник на двама от предшествениците на Си. Необичайно за високопоставен служител, 67-годишният Ван никога не е заемал длъжност нито на местно, нито на централно правителствено ниво.

Ван е известен с това, че е автор на книги, критикуващи западната политика и общество, и се очаква да бъде назначен за ръководител на Китайската народна политическа консултативна конференция - консултативния орган на Общокитайското събрание на народните представители, който в координация с отдела "Единен фронт" на партията работи за укрепване на влиянието и имиджа на Си в чужбина.

ЦАЙ ЦИ

Като ръководител на столицата от 2017 г. насам Цай Ци контролираше провеждането на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. в условията на пандемията на "КОВИД-19", което беше отбелязано от партията като успех. Цай, който е 67-годишен, осъществяваше също контрол върху принудителното изселване на хиляди работници мигранти от занемарени квартали, като поддържаше относително нисък броя на случаите на "КОВИД" в Пекин, без да въвежда суровите мерки, взети в Шанхай и в други градове.

Цай, който има докторска степен по икономика, също влезе в политическата орбита на Си на политическата сцена в провинция Чжъцзян. Като ранен покровител на китайските социални медии, Цай е и сред малцината висши китайски официални представители, посетили Тайван. През 2012 г. в публикация за сайта на списание "Цайсин" той похвали масовите смесени магазини на острова. Очаква се Цай да отговаря за пропагандата и съобщенията.

ДИН СЮЕСЯН

Като директор на общата канцелария на партията от 2017 г. насам, Дин Сюесян на практика изпълнява функциите на началник на канцеларията на Си, видимо присъствайки на държавни посещения и срещи с чуждестранни лидери. Подобно на Ван, Дин никога не е заемал правителствен пост, но е в центъра на партийните дела, точно под Политбюро.

Все още едва на 60 години, кариерата на Дин тръгна нагоре, след като той беше назначен за секретар на Си през краткия му мандат като ръководител на партията в Шанхай. Очаква се той да бъде назначен за първи вицепремиер, отговарящ за административните въпроси.

ЛИ СИ

Преди да бъде назначен в Постоянния комитет, 66-годишният Ли Си ръководеше провинция Гуандун - един от най-богатите райони в Китай и база на огромния му производствен сектор. По-рано той е бил партиен секретар на известната революционна база на Мао Цзедун в Янан и е станал един от първите инициатори на така наречения "червен туризъм", който популяризира местата, посветени на историята на партията преди идването ѝ на власт през 1949 година.

Близък довереник на Си, Ли вече е назначен на мястото на Чжао като ръководител на Централната комисия за дисциплинарна инспекция.

превод: Светослав Танчев, БТА


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Товарищ Путин и другарят Дзън

    5 9 Отговор
    са гробокопачите на Цивилизованото Свят - две лопатки им трябват само-единият открива,другият зарива..
  • 2 Точен

    20 4 Отговор
    Укрепването на властта на антиамериканската линия на Си е новина № 1 не на седмицата, а на годината. В Белия дом и ЦРУ са в траур. Човечеството ще има свободата да избира между американския политически, военен и икономически терор и реалния национален суверенитет.

    Коментиран от #3

  • 3 Не само това..

    11 2 Отговор

    До коментар #2 от "Точен":

    Преизбирането означава продължаване и задълбочаване на досегашния курс на Китай за сближаване с Русия, преминаване на междудържавните сделки в нац. валути и все по ускорен курс на отказ от долара. Лоши новини за САЩ. Освен това тече чистка в редиците на хората които са за сближаване със САЩ. Така че и следващото ръководство след Си Дзи Пин да продължи гарантирано същия курс. Няма мърдане..

    Коментиран от #9

  • 4 Свидете ли сме как

    10 1 Отговор
    Неолиберално-неоконсервативният световен ред, който имаме след Втората световна война, се разпада пред очите ни.

    Коментиран от #7

  • 5 Млад кумунис

    0 7 Отговор
    Продължаване на твърдия курс на диктатурата с кадри дето са за пенция вече. Само таквиз явно са останали да поддържат диктатурата. Нямат ли по млади кадри тез кумунисти ве? Май им писна на младите китайци от кумунизъм

    Коментиран от #6

  • 6 Тия кадри

    9 2 Отговор

    До коментар #5 от "Млад кумунис":

    " Дето са за пенсия" бутнаха САЩ от стола...

    Коментиран от #8

  • 7 Воин

    3 1 Отговор

    До коментар #4 от "Свидете ли сме как":

    Какво значи световен ред и кой го определя?
  • 8 Прокопий

    1 6 Отговор

    До коментар #6 от "Тия кадри":

    Говориш в минало време за неща, които не са се случили още - типична нефелна пропаганда, ватник...
    😆😆😆😆😆
  • 9 Прокопий

    1 4 Отговор

    До коментар #3 от "Не само това..":

    Анимационни мечти и полюции на дрОгаратурата. 🤣🤣🤣😂😂😂🤣🤣😂🤣🤣😂😂
  • 10 Ветеринар

    6 0 Отговор
    Китай свали САЩ от № 1. Следва същото да направи и Индия. Нашите мисирки спят заради центове.
  • 11 Раданч Татлъту

    0 0 Отговор
    А кво да кажем ние ,дека си имаме Кир Чо и Хрис Бой?🙉😢😎😢🙉