Тезата, че след агресията на Русия спрямо Украйна първата е попаднала в международна изолация, е силно преувеличена. Тя по-скоро отразява пропагандни внушения от Запада, отколкото да представя експертно и обективно състоянието, в което се намира външната политика на Москва. Посещението на китайския президент Си Дзинпин в руската столица в началото на тази година може да е най-тлъстият, но далеч не е единственият аргумент, опровергаващ подобни твърдения. Първият руски дипломат Сергей Лавров особено динамично през последната една година осъществи редица срещи с представители на държави от Африка, Близкия Изток и Централна Азия, докато Владимир Путин продължи да представяла страната си в многостранни формати като Евразийския икономически съюз (ЕИЗ), Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). Държава с такива дипломатически контакти не е в международна изолация.
Въпреки това Русия заплаща цена за своя авантюризъм спрямо Украйна, която далеч не се отнася само до икономиката на федерацията. Държавите от Европейския съюз и НАТО, ако изключим Унгария и Турция, са изградили нещо като санитарна дистанция спрямо руския държавен глава. Тези дни, въпреки напрежението с Китай, американският президент Джо Байдън потвърди желанието си за среща с Си Дзинпин, но такава с Владимир Путин изобщо не фигурира в плановете на настоящия ръководител на Белия дом. Макар нетипично за французин, Емануел Макрон охлади поривите си за регулярен диалог с руския държавен глава. Дори иначе изключително предпазливият германски канцлер, Олаф Шолц привидя края на "империализма на Путин". Италианският министър-председател, Джорджа Мелони, още прясна в това си качество, пък отиде на крака в Киев при Володимир Зеленски. А тези неща проблематизират руската външна политика в нейния западен вектор, ограничават обхвата ѝ, правят я по-скоро сенчеста и конспиративна. А Западът бе източник на два важни актива за Кремъл: пари и престиж. Над година и няколко месеца, след като Москва реши да нападне Киев, Путин вече не получава нито едно от двете.
Но ако отношенията със Запада бяха обтегнати и преди окончателната руска агресия срещу Украйна, войната създаде неудобства на външната политика на Кремъл и по други места. Така че през последната една година Москва претърпя релативизация на влиянието си в някои процеси (като тези в Южен Кавказ между Армения и Азербайджан или в Централна Азия между Киргизстан и Таджикистан), в някои организации (като ОДКС, където Армения, Казахстан и Киргизстан имаха различен тип претенции спрямо Москва) и в някои топоси (като Централна Азия, където Пекин инициира първата Среща между Китай и Централна Азия, C+C5). Всъщност Беларус е една от малкото държави, спрямо които днес Русия има по-голямо влияние, отколкото това бе случаят преди да започне войната в Украйна.
Тези затруднения на руската външна политика, която се сблъсква със сравнително антагонистичен и консолидиран блок на Запад, а на Изток възможностите ѝ биват стеснявани прогресивно от Поднебесната империя, принуждават Кремъл да търси други дестинации за реализация. Оттук неговият специален фокус на внимание спрямо Африка. Още повече, че спрямо Черния континент Москва има механизми за влияние. Например износът на оръжие, житни култури, ядрена технология и услугите на наемническата групировка "Вагнер", както и дялове в местни компании за добив на различни суровини (от злато в Судан до диаманти в Ангола). Чрез задълбочаването на отношенията си с Африка Русия цели поне две неща. Едното е получаването на политическа подкрепа от държави от континента в рамките на гласувания в международни организации като ООН. Другото, влияние и достъп - икономическо и военно - по южния фланг на НАТО. А като цяло: да възстанови поне частично влиянието, което някога СССР е имало върху континента. След около месец, през юли в Санкт Петербург е предвидена да се състои и втората среща "Русия - Африка".
Успоредно на това и пак на юг Москва се опитва да развива и отношенията си с държавите от Близкия Изток. Тук, отново в контекста на войната в Украйна, Русия може да посочи някои примери за успешно сътрудничество. Такива са вносът на безпилотни летателни апарати от Иран (различни модификации на Шахед и Мохаджер-6); продължаващото сътрудничество с арабските монархии в ОПЕК+ (Саудитска Арабия и ОАЕ пренебрегнаха американския натиск за увеличаване на производството на петрол миналата година) и ролята, която някои държави - като Турция и ОАЕ - играят за заобикалянето на наложените върху Кремъл санкции от ЕС и САЩ. Възможността на Русия за развиване на отношенията ѝ с държавите от Африка и Близкия Изток обаче има своите ограничения. Така например, Москва не може да бъде конкурентноспособна нито на САЩ като основен проводник за сигурност на държави като Израел и арабските монархии, нито на ЕС и Китай като техен търговски партньор.
Въпреки това изминалите дни бяха показателни за активността на руската външна политика по южния ѝ вектор: Владимир Путин бе домакин както на алжирския президент Абделмаджид Тебун, така и на този на ОАЕ, Мохамед бин Зайед.
Въпреки отстъплението на влиянието на СССР върху Африка след разпадането на съветската система, Русия и Алжир успяват да съхранят отношенията си (ако не задължително по съдържание, поне по форма). За последното има важна историческа причина: подкрепата, която СССР е отдавала за кадровото изграждане на Алжир при освобождаването от френския колониализъм. Но водещият мотив за доброто сътрудничество между Москва и Алжир е друг. На идеологическо ниво, това е симбиозата между антиколониалния етос на външната политика на държавата от Магреб и антиглобалисткия такъв на Руската Федерация, обединявани преди от общ социалистически фундамент, а днес - от споделен авторитаризъм и антизападничество. На практическо ниво Алжир е най-големият африкански вносител на руски военен хардуер (в края на миналата година излезе информация, че въпросната страна мисли да отдели внушителна част от предвидения си за тази година военен бюджет на стойност 18 млрд долара в закупуването на руски подводници и изтребители, включително стелт от пето поколение Su-57). В допълнение Алжир заедно с Египет са от най-големите вносители на руски житни култури.
Въпреки добрата основа за партньорство между двете държави обаче както и политическото съглашенство с Москва покрай войната в Украйна, Алжир добре разбира, че именно бойкотът на руските въглеводороди от ЕС създава перспективни търговски възможности за газовия сектор на северноафриканската държава. В този аспект, отново стъпвайки на основата на ползотворно историческо партньорство, миналата година Алжир и Италия подписаха споразумения, свързани с допълнителния внос на природен газ от Северна Африка към Апенините, включително за сметка на руския. Именно Рим в Средиземно море успява да се възползва най-добре от войната в Украйна и сложните отношения между Франция и Алжир, продължавайки да развива газовите си връзки с Алжир и Либия (като паневропейската идея е, че Италия може да се превърне и в хъб на природен газ, идващ от Африка).
Най-високопоставеният гост на Петербургския международен икономически форум, където се видя с Владимир Путин, пък бе президентът на ОАЕ, Мохамед бин Зайед. Всъщност Русия е в добри позиции да се облагодетелства от разведряването на отношенията между арабските монархии, от една страна, и Иран и Сирия, стандартни партньори на Москва, от друга. Но войната в Украйна придаде ново значение на Абу Даби за Кремъл: Емиратите са дестинация, на която Москва може да разчита за износа и препродажбата на петрол (още повече, че ОАЕ имат опит в тази посредническа роля, но с ирански въглеводороди). От Емиратите Русия може да се сдобива и с полупроводници, достъпът на Москва до които е ограничен от наложените ѝ от Запада санкции. Това са част от причините, поради които ОАЕ е една от държавите, чийто стокооборот с Москва скочи драматично през изминалата година (с 68%). Сравнителен синхрон, с някои нюанси, се наблюдава и в интересите на външните политики на Емиратите и Русия в Либия, в Судан, в Йемен (а в отскоро, макар и не в същия обем, и в Сирия).
Всъщност посещенията на Абделмаджид Тебун и Мохамед бин Зайед в Русия, случили се непосредствено едно след друго, са най-пресният пример в посока на това, че Москва не е изолирана дипломатически в степента, в която това се внушава. С тези срещи от Кремъл показват, че Русия е способна както да съхранява стари партньорства (като това с Алжир), така и да развива сравнително нови (това с ОАЕ).
Все още има хора, които харесват Путин. Въпреки дипломатическата карантина, наложена на последния от Запада, и все по-очевидната му субординация на Изтока. Африка и Близкия Изток няма да осигурят пари и престиж на руския държавен глава - поне не в степента, в която това правеха ЕС и САЩ - но ограничените външнополитически опции са новата реалност за руската дипломация от година и няколко месеца насам.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин
23:03 29.06.2023
2 Българин
23:04 29.06.2023
3 Отец Дионисий
Коментиран от #82
23:05 29.06.2023
4 Хи Мен
Коментиран от #15, #54, #91
23:06 29.06.2023
5 Майна
И нещо повече-Действията им говорят за РЕСПЕКТ и ДОВЕРИЕ..
Кеф ми е да чета свободни западни платформи , да виждам с какво уважение се анализира този ВЕЛИК ДЪРЖАВНИК..
Ис какво омерзение- ЗАПАДНИТЕ
Коментиран от #7, #21
23:07 29.06.2023
6 Българин
Коментиран от #53
23:08 29.06.2023
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 12343211
Все пак Русия има симпатии от многото играчи дори и с корисни цели.
23:09 29.06.2023
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Байдън искал да се
23:12 29.06.2023
11 Така така
23:14 29.06.2023
12 Хахахаха
Коментиран от #29, #38
23:16 29.06.2023
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Естествен Интелект
Не сте в позиция да налагате. Скоро шут и от ЕС, заедно с марионетките на колесниците.
23:20 29.06.2023
15 Лудия касапин
До коментар #4 от "Хи Мен":
Да де,ама де що има руснак иска да бяга на Запад,дори децата на висшите руски функционери живеят при "загниващата аморфна маса от конформисти" в САЩ и Европа....никой не бяга към Близкия Изток или Африка. Дори тези,които бягат от Африка и Близкия Изток отиват в Европа,а не Русия. На мен това ми говори,че Русия не е толкова готино място за живеене,нищо че имат ресурси, ама какъв е смисълът,като всичките блага отиват при един тесен кръг аморфна маса наречена олигарси.Коментиран от #18
23:21 29.06.2023
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 ТаУмВзе
Коментиран от #19
23:23 29.06.2023
18 ИбиСа
До коментар #15 от "Лудия касапин":
не ти ли писна да повтаряш едно и също? Крайно време е да оставиш тези розови илюзии за запада, и днес ти съобщиха за бунтове във френските преградия, в америка всяка седмица има престрелки. Събуди се - не бъди овца - мисли!Коментиран от #25, #46
23:26 29.06.2023
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Божеее , Боже
23:27 29.06.2023
21 Българин
До коментар #5 от "Майна":
Па ти си харесвай 70-годишния младеж, бе, кой те спира. Само че говори за себе си, не говори от името на другите хора!23:32 29.06.2023
22 Санкция
23:32 29.06.2023
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Лудия касапин
До коментар #18 от "ИбиСа":
Да,има,защото някой им е дал право да излезе и да изкаже мнение,това,че има кръг хора,които са там,за да създават безредеци е друг въпрос. Виждаш как протичат протестите в Русия,хванат те под ръка двама милиционери,хвърлят те в някоя УАЗ-ка и после 10 год. в наказателна колония. Човек,те щяха да съдят 14 годишно дете за една рисунка.23:36 29.06.2023
26 Емо
23:41 29.06.2023
27 Трол
Народът му го е страх от него,нормалните хора го мразят,останалите искат да се възползват от ресурсите,с които разполага...
Точка!
23:43 29.06.2023
28 Развеселен
С такова деградирало население можеш да правиш каквото си пожелаеш!
И не ти трябва мнението на света!
Коментиран от #65
23:46 29.06.2023
29 Еваларка, бате,
До коментар #12 от "Хахахаха":
много си умен! Думнала е Русия ресторанта с наемниците. Сред тях е имало и трима колумбийци. Какво те затруднява в мисленето? В извинението има друго. Думам, ти дъще, сещай се, снахо. Това не е обяснимо за евроатлантическия манталитет.23:55 29.06.2023
30 Уса
00:03 30.06.2023
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
00:23 30.06.2023
33 ТрампЛин
Коментиран от #40, #41
00:29 30.06.2023
34 всеки си има вкус
00:33 30.06.2023
35 Бля..бля...
Коментиран от #87
00:37 30.06.2023
36 Гена
00:49 30.06.2023
37 Какъв патос само...!
00:53 30.06.2023
38 РЕАЛИСТ
До коментар #12 от "Хахахаха":
Покрай сухото, некой път гори и мокрото. Кво има за обяснение. Косвени жертви. Кво правят тези колумбийци в ресторант Rio Lounge в Кренаторск. Там си правят среща офицерите на 56-та бригада на ВСУ. Що ли там? В центъра на града.00:56 30.06.2023
39 Пипи Дългото Грантоядче
00:58 30.06.2023
40 Трол
До коментар #33 от "ТрампЛин":
На Китай не им дреме за Русия. За тях СЕГА е важно Русия да не загуби напълно войната и за съжаление най-вероятно няма... Все някъде ще се сложи край,без да има пълен победител. Въпросът е какво следва. Китай,както Индия,Иран и изобщо всички,които сега уж ги подкрепят,няма да дадат и 1 рубла за възстановяването на следвоенна Русия,а на нея ще и трябват милиарди-за възстановяване на градовете,които ще останат под неин контрол,унижожена военна техника,плащане за убити/осакатени войници... А "партньорите" и само ще помпат от ресурсите и за пари,в пъти по-ниски от тези,които даваше "гнилия Запад". И така стигаме до началото на тезата ти-да,Русия ще се разпадне или ще бъде държана в будна кома за донор и вече на практика загуби не войната,а бъдещето си,но путлеристчетата няма как да го асимилират...Коментиран от #43
01:06 30.06.2023
41 Трол
До коментар #33 от "ТрампЛин":
Що се отнася до Вагнер и терора им в Африка...Тези дни от НАТО анонсираха,че ще ги преследват и вероятно в близко бъдеще ще се сблъскат с истинско обученото и въоръжено НАТО,не с набързо обучени украинци и сравнително остаряла техника,та скоро и влиянието в Африка на путлер ще изчезне или поне в страните,тормозени от тези терористи.
01:20 30.06.2023
42 Не,не
01:23 30.06.2023
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Рубладжийче
01:36 30.06.2023
45 Калпазанин
01:41 30.06.2023
46 Отец Дионисий
До коментар #18 от "ИбиСа":
Наистина ли си толкова за-блу-ден, или се опитваш да убедиш хората в някакви илюзии.01:48 30.06.2023
47 Мръсната игра и пропаганда
Коментиран от #48, #49, #52
05:41 30.06.2023
48 ТрампЛин
До коментар #47 от "Мръсната игра и пропаганда":
Мръсна и Долна лъжа! Пригожин разкри пред целия свят за тези лъжи, които МО на ватенките разпространяваха, за да разпалят войната в Украйна.05:59 30.06.2023
49 ТрампЛин
До коментар #47 от "Мръсната игра и пропаганда":
Лично Шойгу и Герасимов раздухаха лъжата за избитите руснаци от украинската армия! Лично те критикуваха Путин, че не признава референдумите от Донецката Област и Луганск, те го критикуваха че не изпраща редовна армия на помощ на сепаратистите, защото Вагнер обираше всичката “слава”. Тези паркетни генералчета завиждаха до толкоз на Пригожин, че накрая решиха и да го очистят. Боксовия мач между Пригожин и Шойгу не е приключил!06:07 30.06.2023
50 Бълг
Коментиран от #51
06:08 30.06.2023
51 ТрампЛин
До коментар #50 от "Бълг":
Да, и щастливо мляскано от нашите русороби и рублофили.06:12 30.06.2023
52 костя капейкин:
До коментар #47 от "Мръсната игра и пропаганда":
Ееееев...пич! И аз лъжа на дебело, ама ти уби рибата 😁😆😅06:25 30.06.2023
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Чоко
До коментар #4 от "Хи Мен":
Аморфна маса е целия електорат на Възраждане, ГЕРБ, ДПС, БСП. Хора възхищаващи се на корупцията, безпринципността, беззаконието, агресията. Хора водещи се не от аргументи, а от вождове. Нищо добро не я очаква България с такъв народ - малък, но за сметка на това много прост.06:31 30.06.2023
55 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.
каквато беше целта на тази война, подклаждана от ФАЩ, се отменя...
06:38 30.06.2023
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 ЗАПАДА е КАТАЛЯСЪЛ !
06:44 30.06.2023
58 РОЗОВИТЕ СЪНИЩА
06:46 30.06.2023
59 РОЗОВИТЕ СЪНИЩА на Запада
06:50 30.06.2023
60 ОТКРИВАМ НОВ вБИЗНЕС !
07:03 30.06.2023
61 България е като КЛЕТКА
07:05 30.06.2023
62 Артилерист
Коментиран от #68
07:11 30.06.2023
63 Никой не харесва
07:23 30.06.2023
64 Тити
07:27 30.06.2023
65 Ако руският народ е прост,
До коментар #28 от "Развеселен":
то какъв е американския! Патриотизмът на руснаците е недостижим за задокеанците. Сащ не могат да налагат диктата си над суверенни народи.07:30 30.06.2023
66 Грешно заглавие
07:36 30.06.2023
67 зяпач
07:48 30.06.2023
68 Опълченец
До коментар #62 от "Артилерист":
Посочи поне една лъжа. Писна ми да чета коментари без нито един аргумент, само внушения.08:19 30.06.2023
69 Мишел
08:30 30.06.2023
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 Този коментар е премахнат от модератор.
72 До година
08:45 30.06.2023
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Съединение
Коментиран от #76
08:52 30.06.2023
75 Този коментар е премахнат от модератор.
76 Глас
До коментар #74 от "Съединение":
От козяшкото гробище08:55 30.06.2023
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 факуса
До коментар #71 от "руБЛАТО":
кеф нема да има за атлантическата гадина,пусия нема да фалира09:08 30.06.2023
79 Да живее РУСИЯ
09:11 30.06.2023
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Този коментар е премахнат от модератор.
82 А бе, къде е Суровикин?
До коментар #3 от "Отец Дионисий":
Ало, т.н. отче дионисий,Като путлер е защитник на православието защо:
- не защити християните в алжир и ОАЕ, а целува задниците на местните диктаторчета?
- защо прави същото с кадиров, че и му плаща за това?
Иначе бунтът показа истинската същност на руския народ - в Ростов на Дон посрещаха вагнер с цветя, а в масква интервюираните на улицата руснаци казваха, че са за путин.
Това е руснята - ляга под всяка въоръжена сила. Така е било и по време на гражданската война - пребоядисват се съобразно всяка въоръжена банда, която завземе града. И през Втората световна война също - на окупираната от немците територия местното население, което е като цяло е било лоялно към новите господари и е било тормозено от т.н.партизани - главорези изпращани от масква. След това разбира се излизат сказки за масова съпротива. Нищо такова не е имало. Ако хипотетично утре Украйна превземе русия, то повечето z-руснаци, ще се окажат "внуци" на украински баби и дядовци.
Между другото - православните ростовци, които си правеха селфи с вагнеровци, дали ще получат 6 годинки колония за "дискредитация"? Като се има предвид, че ростовската милиция избяга с 200 от града, то сега ще има да "изтриват срама", като завеждат дела срещу обикновените хорица.
Коментиран от #90
09:19 30.06.2023
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 Този коментар е премахнат от модератор.
85 Есхач
09:43 30.06.2023
86 Другари
Коментиран от #89
09:58 30.06.2023
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 От патакламата
15:12 30.06.2023
89 ТрампЛин
До коментар #86 от "Другари":
Какво се опитваш да кажеш? Или по-скоро, кого се опитваш да сплашиш?15:42 30.06.2023
90 ТрампЛин
До коментар #82 от "А бе, къде е Суровикин?":
Много скоро в русия ще пламне гражданска война. Преди още да е завършила “ПСВ” иде ред на революцията. Историята винаги се повтаря!15:45 30.06.2023
91 Мито
До коментар #4 от "Хи Мен":
Тези приказки за загниващия Запад ги слушаме още от ерата на соца. Ама какво става все още не е изгнил. И хората там си живеят по-нормален живот от нас. Разбира се че не говорим за 100% демокрация, има и много фалшиви неща, но като цяло ако си представим западното общество като една машина, то тя е добре смазана и работи21:50 30.06.2023