ГЕРБ-СДС инициира разговори за кабинет, а Бо-рисов каза, че е оптимист. В преговорите обаче участват половината от коалицията ПП-ДБ – само „Демократична България“. Партията на Борисов се видя и с БСП, а ИТН са в изчакване. Вървим ли към съставянето на кабинет… Пред ФАКТИ говори политологът Светлин Тачев.
- Г-н Тачев, 11 опита бяха нужни, за да се избере председател на парламента. Колко опита да чакаме, за да се направи кабинет…
- Ситуацията сега е малко по-различна, защото избирането на председател на Народното събрание беше обвързано с това да се зачетат интересите на голяма част от политическите формации в Народното събрание. Постът председател на парламента стана залог за две неща – да се обнови „домовата книга“ на Румен Радев и кой как се позиционира при гласуването. При този избор се случи така, че в даден момент партиите заложиха на това с кого няма да гласуват при избирането на фигурата, а не толкова коя и каква е фигурата. Този процес беше отпушен и в момента започна вторият етап - опити за преговори, за да се формира мнозинство и да се направи кабинет. Подчертавам, че това е само началото на преговорния процес. Дали ще се постигне споразумение за правителство, това зависи от съвсем други фактори. ГЕРБ стартира процедурата като първа политическа сила и направи най-важното от гледна точка на Борисов - да привлекат „Демократична България“ в този процес.
- И тук просто да конкретизираме малко въпроса. „Демократична България“ води разговори с ГЕРБ, а „Продължаваме промяната“ – не. До какво ще доведе това…
- Всъщност, това е основното за ГЕРБ. За Борисов е важно коалицията ПП-ДБ да е част от едно управленско мнозинство, защото те са легитимиращ фактор за него. По-точно за Борисов най-важни са „Демократична България“.
- Заедно или поотделно, когато говорим за коалицията ПП-ДБ…
- Виждаме, че на този етап поотделно, защото „Демократична България“ участват в разговорите, а „Продължаваме промяната“ – не. Важното е как ще се развият отношенията вътре в ПП-ДБ. От една страна за „Демократична България“ е добре, че участва в този процес на разговори. Въпросът е дали ДБ биха участвали в кабинет, но без „Продължаваме промяната“... В един момент това може да се отрази негативно на „Демократична България“, тъй като „Продължаваме промяната“ могат да се представят в ролята си на твърда опозиция. Това би било в техен интерес. Още повече, че в момента имаме и поисканите имунитети на Кирил Петков, а след това и на Лена Бориславова. Така те ще се определят като борците срещу статуквото, срещу Бойко Борисов и Делян Пеевски. Затова ситуацията е сложна. Има и друг прочит. При едно добро споразумение между ГЕРБ и „Демократична България“, тогава „Продължаваме промяната“ може да изпадне в ситуация, в която просто да упорства и да се възприеме, че действа деструктивно. Така представена тяхната позиция пред обществеността, може да им донесе щети. Това е единият фактор дали изобщо ще може да се направи правителство. Така че за Борисов е важно „Демократична България“ да участва. Без БСП и ИТН трудно може да се случи кабинет, но те са по-скоро спомагателни елементи. Другият е как ще се разберат всички после помежду си, защото засега разговорите са поотделно. Най-важният елемент за възможно управление с цялата коалиция ПП-ДБ е дали Борисов е склонен да подпише декларацията за „санитарния кордон“ и да се спре избирането на главния прокурор. В това е разковничето. Ако Борисов е готов на подобна отстъпка, има голяма вероятност ПП също да се включат в разговорите - защо не и в евентуалното бъдещо правителство. Разговорите започнаха. Така че ще видим какво ще излезе. Трябва да кажем и това, че разговори, каквито наблюдаваме в момента, имат по-скоро парламентьорски характер между политическите сили. Те са инструмент за представяне на вижданията си, да си вдигнат залозите, да се изтъргуват по-добре, защото е ясно, че всеки ще се опита да извлече максимума от ситуацията. А може и нищо да не се получи накрая.
- В момента прокуратурата иска имунитети само на хора, свързани с „Продължаваме промяната“. Как ви звучи това…
- „Продължаваме промяната“ може да извлече дивиденти от ситуацията, като се обяви за неп-римиримата опозиция и така да получи възстановяване на част от електоралните щети, които понесе от „сглобката“. Ако ДБ се съгласи на правителство с ГЕРБ, но без ПП и без подписване на декларацията, това може пък да доведе до преливане на гласове към „Продължаваме промяната“. Получава се така, защото едната част от ПП-ДБ са малко по-позитивно настроени към ГЕРБ-СДС, а другата не са и остават непримирими. Тук Борисов, предполагам, че просто ще изчака, за да види кой как ще реагира, за да може и той да действа. От него зависи дали ще привлече част от коалицията, или цялата коалиция ПП-ДБ.
- Националният съвет на БСП прие да води преговори с ГЕРБ. Каква позиция е това и каква е промянана при социалистите?
- Тук вече говорим за генерална промяна. БСП и ГЕРБ-СДС бяха основни политически противници през отминалото десетилетие. В същото време БСП премина в период на исторически залез, в който вече не е основна опозиция. Тоест, те вървят към това да се търси премахване на тази бариера от непримиримост спрямо ГЕРБ, защото ситуацията сега е съвсем различна спрямо предходното десетилетие. Участието на БСП в евентуално правителство е по-приемливо за тях от нови избори. Колкото и социалистите да казват, че са обединени, щетите за левицата са нанесени и трудно биха възстановили силите си. Така че за тях по-добрият вариант е да се търси възможност за участие в някаква форма на управление, през което да се покаже и подчертае, че БСП вече не е само опозиция, а е партия, която може и да е конструктивна – особено в политическа криза. И по този начин да спаси донякъде имиджа си, ако това управление бъде и успешно.
- „Демокрация, права и свободи“… С техните гласове доц. Наталия Киселова стана председател на парламента. Те ли са по-доброто ДПС в момента…
- Няма по-добро ДПС. А и какво означава по-добра партия по принцип. В случая говорим за битка за наследството на ДПС. Автентичното ДПС вече не съществува. Сега виждаме битката между две крила за наследството на тази партия. От едната страна е Ахмед Доган, който създаде Делян Пеевски, а другото крило ДПС-Ново начало е олицетворението на самия Делян Пеевски. Тази битка между двете крила мина през няколко етапа и най-вероятно ще продължи в различни форми, но вероятно накрая всичко ще бъде решено юридически в съда.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДБ мошенници.
Коментиран от #5
13:01 18.12.2024
2 Борисов
13:03 18.12.2024
3 Коментатор
И защо е представен като някакъв фактор в медийното пространство???
Моментално да се приеме законът за чуждестранните агенти в България!!!
Само по този начин ще стане ясно, кой прибира кинти от чуждо правителство, с цел прокарване на антибългарски политики???!!!
13:03 18.12.2024
4 Валентин Герой
13:04 18.12.2024
5 Вашето мнение
До коментар #1 от "ДБ мошенници.":
Не са ги излъгали, всички жълтопаветни са келиперджии като тях. За тях не е проблем да продадат ценности, род и родина за да лапат.Коментиран от #15
13:05 18.12.2024
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Борисов
13:42 18.12.2024
9 нннн
13:44 18.12.2024
10 Някой
14:03 18.12.2024
11 Тома
14:25 18.12.2024
12 Ха ха ха а така
14:29 18.12.2024
13 Алеко Константинов!
15:21 18.12.2024
14 Хей
16:00 18.12.2024
15 Рон Джереми
До коментар #5 от "Вашето мнение":
"Не са ги излъгали, всички жълтопаветни са келиперджии като тях. За тях не е проблем да продадат ценности, род и родина за да лапат."За твое огромно съжаление не си прав. "Жълтопаветниците" са хората, които воюват и заради такива като тебе. Това са свободните и образовани хора, които не можеш да купиш, защото са с огромни заплати. Нямат зависимости и затова Буци го е страх от тях. Защото не са му подвластни и защото когато решат са под прозорците на Дондуков 1 и 2. Колко жалко за хора като тебе!
Коментиран от #16
16:05 18.12.2024
16 Пенчо
До коментар #15 от "Рон Джереми":
Рончо, пак излизаш с номера, че вие сте най-умните, красивите и т. н. Проблемът е, че само малка част от хората вече ви вярват! То не бяха издънки, то не бяха простотии, да не говорим за корупционни схеми, пачки, пудели, картини и др. Ако приемаш хора като Про100 Киро за умни и добри политици, значи имаш голям проблем! Отиди на лекар, осъзнай се и погледни на нещата реално. Вече не можете и 1500 човека да съберете в София... за други части от страната да не говорим!19:52 18.12.2024
17 Естествено че за
23:27 18.12.2024
18 Нина
00:43 20.12.2024