• автогол-
  • фернандиньо

Европейците успяха да излъжат "селесао" и са на полуфинал

Белгия хвърли бомбата - би шута на Бразилия - 1

Белгия се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол след победа с 2:1 срещу Бразилия. Воденият от Роберто Мартинес отбор изигра силен мач, като поведе с два гола до 31-ата минута. Фернандиньо си вкара автогол в 13-ата, а след това Кевин де Бройне вкара след отлична бърза атака.

След почивката бразилците се хвърлиха в опит да изравнят, но успяха единствено да намалят чрез резервата Ренато Аугусто.

Бразилците започнаха по-добре мача. В осмата минута след разбъркване пред вратата на съперника Тиаго Силва имаше възможност, но топката срещна вратата. Малко по-късно "селесао" изпусна нов шанс.

Белгия поведе в 13-ата минута, когато след ъглов удар Фернандиньо скочи, топката срещна тялото му и влезе във вратата.

Бразилците се опитаха да отговорят бързо и се насочиха в атака, но Куртоа се справи с далечни удар на Марсело. В 31-ата минута белгийският отбор напомни за контраатаката, с която стигна до победния гол от обрата срещу Япония. Лукаку пое в собствената половина и напредна, след което пусна вдясно към Де Бройне, а той с много хубав диагонален удар вкара.

Малко по-късно Филипе Коутиньо опита да вкара с нов далечен удар, но и този път Куртоа спаси. Преди почивката Де Бройне стреля силно от фаул, а Алисон се справи.

След почивката в игра се появи Роберто Фирмино, който замени Вилиан. Бразилците поеха инициативата и се насочиха в атака. До средата на полувремето те отправиха няколко удара, като те биваха спасявани от Куртоа или блокирани.

Бразилците поискаха дузпа в 57-ата минута, когато Габриел Жезус пусна топката през краката на съперник, а след единоборство с Венсан Компани падна. Съдията Милорад Мажич прецени, че нарушение няма и запази мнението си и след консултация с видео асистентите.

В 62-ата минута Еден Азар напредна отляво и стреля опасно по диагонала, но топката мина покрай гредата. Секунди по-късно Дъглас Коста стреля към другата врата, а Куртоа направи поредното си спасяване.

Настойчивостта на бразилците даде резултат в 76-ата минута, когато след центриране на Коутиньо от ляво влезлият като резерва три минути по-рано Ренато Аугусто стреля с глава в левия ъгъл и преодоля вратаря на Белгия.

Пет по-късно отново той беше близо до гол. Излезлият непокрит Аугусто получи централно пред наказателното поле и стреля, но топката мина покрай дясната греда.

Бразилия имаше нова възможност да изравни в 84-ата минута. Тогава Неймар пусна към Коутиньо, който не улучи добре топката и я прати много встрани. Последната възможност пред Бразилия за спасителен гол дойде в 94-ата минута, когато Неймат стреля много технично към горния ляв ъгъл, но Куртоа изби в ъглов удар.