• представяне-
  • верона

Българският волейболист записа 24 точки срещу Тренто

Матей Казийски разплака бившия си клуб - 1

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Калцедония (Верона) записаха 13-и успех в италианската Суперлига. Волейболистите на Никола Гърбич се наложиха драматично като домакини над Итас Трентино (Тренто) с 3:2 (21:25, 25:21, 21:25, 25:18, 16:14) в мач от 21-и кръг.

Първият гейм започна мощно за гостите, които бързо поведоха с 10:6. Хубава атака на Казийски намали изоставането на 2, а при 15-ата точка резултатът вече бе равен. Лука Ветори не успя да завърши атаката си, с което "Верона" поведе за първи път в срещата. Именно диагоналът на "Тренто" си върна за грешката с две последователни точки, обръщайки развоя на гейма, а Сречко Лисинац изведе гостите с 3 напред при 20:17. В крайна сметка играчите на Анджело Лоренцети затвориха частта с 25:21

Вторият гейм започна по коренно различен начин. Домакините поведоха с 6:4, след като Ковачевич беше хванат на блокада, а след това Лука Спирито записа и ас на своята сметка. Аарън Ръсел отговори с точка от начален удар за гостите, с което намали изоставането на 9:10 за "Тренто". Разпределителят на "Верона" спря Лука Ветори, давайки 4 точки предимство за отбора на Казийски. Гостите намалиха след поредица от грешки на "Калцедония", достигайки до изоставане само от една точка. Тогава дойде време за шоуто на Матей Казийски, който изравни резултата в срещата за 1:1 гейма.

В третата част "Тренто", чрез началния си удар, затрудни посрещането на домакините, с което стигна до аванс от 16:11 след асове на Ковачевич, Ветори и разпределителя Джанели. Гостите обаче отново бързо възвърнаха преднината си, печелейки частта с 25:21.

В четвъртия гейм "Верона" показа феноменален волейбол, повеждайки с 8:1 след 4 атаки на Стефан Бойер и силна блокада на Матей Казийски. Българинът и съотборниците му запазиха преимуществото си през гейма, пращайки сблъсъка в решителна част след 25:18.

В тайбрека водачеството се менеше често, а след блокада на Императора домакините за първи път поведоха с две точки при 10:8. "Верона" запази аванса си, получавайки 2 възможности да затвори срещата, но ас на Габриеле Нели изравни резултата за 14:14. Бърза атака и успешно завършено нападение на Казийски донесоха успеха на "Калцедония" над "Тренто" с 3:2.

Казийски бе на топ ниво и направи поредния си страхотен мач, като се разписа с 24 точки (1 ас, 2 блока, 53% ефективност в атака, 32% перфектно и 37% позитивно посрещане), като бе топреализатор и MVP. 20 точки записа френският национал Стефан Бойер (1 ас, 4 блокади). За опонентите им Урош Ковачевич завърши с 20 точки (2 аса, 1 блокада). Давиде Канделаро приключи с 14 точки (1 ас, 5 блокади).

Така Верона заема шестата позиция в класирането с 37 точки (13 победи, 8 загуби), Тренто е втори с 51 точки (17 успеха, 4 поражения).