• вучемилович-
  • кристя
Клуж - шампион на Румъния за трети път - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЧФР Клуж стана шампион на Румъния по футбол за трети път в своята история, след като в преиграна среща се наложи с 3:2 над Университатя (Клуж). Местното дерби беше прекратено на 8-и май заради инциденти с публиката и снощи се преигра. След победата ЧФР Клуж има 70 точки, с три повече от Васлуй, който единствен може да го застигне. Отборът от Трансилвания обаче има по-добър баланс в директните двубои от Васлуй и това им гарантира титлата кръг преди края. На 3-о място е Стяуа с 65, пред Рапид с 61. Университатя (Клуж) е на 8-о място с 47 точки и без шансове за участие в Лига Европа.

ЧФР Клуж е основан през 1907-а година, но в комунистическа Румъния не е бил допускан в елита и поради факта, че е основан от етнически унгарци, и заради квотата на региона за максимум два клуба. През 2008-а година обаче тимът триумфира за първи път като първенец на страната, а две години по-късно вдигна трофея за втори път.

Градското дерби започна отлично за Университатя и феновете им вече се радваха как ще развалят празника на съгражданите си. Мариян Кристеску вкара два пъти в 29-ата и в 47-ата минута, но само след 3 минути Габриел Мурешан върна едно попадение. Моду Сугу изравни за 2:2 в 66-ата минута, а Габриел Каду донесе победата и титлата на ЧФР Клуж с гол от дузпа в 90-ата минута. Специално за този мач Румънската футболна федерация извика съдия от чужбина- хърватинът Анте Вучемилович, който отсъди дузпата и изгони заради нарушението Адриан Кристя.