• вроцслав-
  • варшава
Невероятен мач за начало на Евро 2012 - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Роберт Левандовски даде аванс на Полша в 17-ата минута на двубоя срещу Гърция, с който бе открито XIV Европейско първенство по футбол. Нападателят на Борусия (Дортмунд) засече с глава центриране на Пишчек отдясно и по този начин вкара първия гол на Евро 2012. Въпреки че гърците останаха в числено намален състав след червения картон на Папастатопулос в края на първото полувреме, Димитрис Салпингидис изравни резултата в 51-ата минута.

Още в 5-ата минута домакините създадоха последователно две чудесни възможности, с които можеха да открият резултата, но стражът на Гърция Халкиас изби изстрел на Муравски, а след това удар на Рибус мина встрани от вратата. На два пъти пък гърците поставиха под напрежение Войчех Шчесни след две центрирания от статични положения на Карагунис. В 14-ата минута Лукаш Пишчек проби остро по десния фланг, но сантиметри не достигнаха на Левандовски да засече с глава центрираната към него топка. Три минути по-късно двамата направиха копие на предходната атака, но този път голмайсторът на Борусия успя да се разпише, след като засече с глава, топката тупна в земята, след което влезе във вратата на Халкиас - 1:0.

В 37-ата минута Дамиен Перкис пропусна невероятна възможност да удвои преднината на Полша, но от около 11 метра не успя да стреля точно. Минута преди края на първото полувреме гостите останаха в числено намален състав след пресилен втори жълт картон на Сократис Папастатопулос. Веднага след това гърците имаха претенции за дузпа след игра с ръка в наказателното поле на Перкис, но главният рефер Веласко Карбаийо подмина ситуацията.

В 51-ата минута неочаквано резервата Димитрис Салпингидис изравни резултата. Торосидис центрира отдясно, Войчех Шчесни не успя да избие топката при борбата с Теофанис Гекас и Салпингидис се ориентира най-бързо, за да прати спорната топката във вратата - 1:1. В 69-ата минута отново Салпингидис бе изведен сам срещу Шчесни, но вратарят на Арсенал препъна нападателя на ПАОК, а впоследствие получи директен червен картон за нарушението. На вратата на Полша застана Пжемислав Титон, който се превърна в герой за своя отбор, спасявайки слабо изпълнената от Карагунис дузпа.

В последните секунди Холебас бе бзлизо до това да си отбележи автогол и да донесе победата на Полша.

В крайна сметка двата отбора си разделиха по една точка и оглавиха подреждането в Група "А". Русия и Чехия, които са другите два тима в тази група, играят тази вечер от 21,45 във Вроцлав.