17 Ноември, 2019 11:15 2 346 4

Днес се навършват 51 години от Левски - ЦСКА 7:2 (ВИДЕО)

• левски-
  • цска

Преди мача „сините“ са лишени от някои титуляри и изостават чувствително от съперника

Днес се навършват 51 години от един от най-паметните моменти в българския футбол. На 17 ноември 1968 г, Левски побеждава ЦСКА със 7:2 във Вечното дерби. Преди мача „сините“ са лишени от някои титуляри и изостават чувствително от съперника, който е не само лидер в класирането, но и няма загуба след 11 кръга.

Всичко това дава надежди на феновете на "червените", че ЦСКА ще постигне ударна победа, но събитията протичат по съвсем различен начин...

Във 2-та минута мрачните прогнози се сбъдват, когато след удар на големия Петър Жеков топката рикошира в крака на Иван Вуцов и влиза в мрежата. „Червените“ предвкусват разгром, но "сините" нямат никакво намерение да наведат глави. Само пет минути след попадението легендарният Георги Аспарухов елегантно преминава Пенев и изравнява. Между 23-та и 24-та минути Левски поставя началото на края за ЦСКА в тази среща. Първо Сашо Костов бележи, а веднага след центъра "сините" контраатакуват и с феноменална задна ножица Гунди нацелва напречната греда, а притичалият Янко Кирилов я забива в мрежата.

В последната минута на полувремето Борислав Богданов увеличава на 4:1.

През второто полувреме Левски налага тотално волята си. Янко Кирилов бележи между двама бранители, а малко по-късно герой отново е Гунди. Така още в 59-та минута резултатът става 6:1. Аспарухов от дузпа фиксира невероятното дотогава 7:1, оформяйки своя пореден хеттрик за „сините“.

Минута преди края Атанасов бележи за крайното 7:2 за Левски.

17 ноември 1968 г.

ЦСКА – Левски 2:7
1:0 Жеков (2), 1:1 Аспарухов (7), 1:2 Ал. Костов (23), 1:3 Я. Кирилов (24), 1:4 Б. Богданов (45), 1:5 Я. Кирилов (56), 1:6 Аспарухов (59), 1:7 Аспарухов (78-д), 2:7 Цв. Атанасов (89)

ЦСКА: Ст. Йорданов, Ив. Зафиров, К. Станков, Б. Гаганелов, Асп. Никодимов, Д. Пенев, Цв. Атанасов, Н. Цанев (30 – П. Николов, 46 – В. Неделчев), П. Жеков, Д. Якимов, Д. Марашлиев
ЛЕВСКИ: Г. Каменски, Ст. Пешев, Ив. Вуцов, Ст. Аладжов, К. Ивков, Кр. Богданов, Б. Богданов, Ст. Павлов, Г. Аспарухов, Я. Кирилов, Ал. Костов