• реаваншът-
  • дузпа
Барса победи Реал (М) в голово шоу за Суперкупата - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отборът на Барселона надви вечния си съперник Реал (М) с 3:2 в пъвият мач за Суперкупата на Испания, игран на стадион "Камп Ноу".

Новият наставник на каталунците Тито Виланова очаквано започна с 4-3-3 без чист нападател.

Атаката на "блаугранас" бе водена от Лионел Меси, Алексис Санчес и Педро Родригес. Изненадата бе в защита, където Адриано Корея зае мястото на ляв бек за сметка на младия Жорди Алба.

Специалния Жоизе Моуриньо предпочете Карим Бензема пред Игуаин за централен нападател, като франзузинът бе подкрепян от офанзивните халфове Хосе Кайехон, Месут Йозил и Кристиано Роналдо.

Двубоят започна равностойно, като и двата отбора не бързаха да се хвърлят в атака. Чистите положения през първата част отсъстваха, а двата отбора се изчакваха да сгрешат.

Като цяло тимът на Виланова беше по-деен преди почивката, но пропуски на Педро и Алексис Санчес попречиха на каталунците да поведат в резултата. Най-чистото положение пред "белите" се отвори в 31-ата минута, когато Бензема стреля от удобна позиция, но ударът му бе блокиран и топката не застраши вратата на домакините.

Второто полувреме бе в тотален контраст на първото и предложи така очакваното зрелище, толкова характерно за Ел Класико сериите. Зрителите имаха радостта да се насладят на цели 5 гола и един куп голови положения пред двете врати.

Първи до попадението достигнаха "лос бланкос". То бе реализирано в 55-ата минута от головата машина на Реал Кристиано Роналдо с прецизен удар с глава, дошъл след засечено центриране от ъглов удар.

Радостта на Моу и компания обаче не можеше да трае по-кратко, защото само минута по късно резултатът бе изравнен. Хавиер Масчерано пусна дълъг извеждащ пас при спорно положение за засада, Педро надбяга Фабио Коентрао и отбеляза с мощен шут покрай безпомощният вратар - 1:1.

В 69-ата минута Иниеста финтира Рамос и защитникът бе принуден да извърши нарушение, което бе наказано с дузпа. Лео Меси бе безкомпромисен от бялата точка и изведе своите напред - 2:1.

В 74-ата много слабо представилият се Месут Йозил изпусна златна възможност, след като се спъна и не успя да стреля сам срещу Валдес.

В 78-ата минута Иниеста направи пореден брилянтен пробив, промуши топката между трима, намирайки непокрития Чави, който от близо не се подвоуми и наказа Касийяс за 3:1.

В 85-ата Барса изпусна да вкара и четвърти гол след ппропуск на Меси, а секунди по-късно Реал Мадрид запази интригата за реванша, възползвайки се от нелепа грешка на вратаря на "синьо-червените" Виктор Валдес.

Адриано върна нескопосано към Валдес, който от своя страна се засуети и тръгна да лъже в полето си. Топката му беше отнета от Анхел ди Мария, който на празна врата вкара, оформяйки крайното 3:2.

Реваншът е идната седмица на "Сантяго Бернабеу". Макар загубата си, Реал не си тръгва с празни ръце от "Камп Ноу", тъй като двата гола на чужд терен могат да се окажат решаващи за крайния изход от мачовете.