• 3:1

''Гражданите'' бяха изключително ефективни при своите контраатаки и логично се поздравиха с успеха

Ман Сити удари Челси в лекция на Гуардиола, изнесена на Лампард - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Отборът на Манчестър Сити разпердушини домакина Челси през първото полувреме, вкарвайки му три гола, за да постигне категоричното 3:1 като гост в западен Лондон. Единственият гол за „сините” падна във втората минута от добавеното време чрез Калъм Хъдсън-Одой, но това бе абсолютно всичко от Челси за 90-те минути.

Иначе, след 34 минути игра на „Стамфорд Бридж” Илкай Гюндоган, Фил Фоудън и Кевин Де Бройне охарактеризираха с лекота успеха за „гражданите”.

Така Ман Сити вече заема петото място във временното класиране на Англия. „Гражданите” вече имат 29 точки и са с 15 изиграни срещи, докато лидерът Ливърпул е с 33 точки и мач повече (16). Челси, от своя страна, се свлече до осмото място, като „сините” имат 26 точки със 17 изиграни мача. Още по-неприятните новини за Франк Лампард са, че напрежението върху него ще се засили още повече, след като легендарният полузащитник на Челси получи повече от 230 милиона паунда за трансфери през лятото, но към първият месец на 2021-а година определено не оправдава очакванията с резултатите си от водения от него отбор.

Домакините стартираха по-агресивно, което доведе до напрежение пред вратата на Стефен, но до удари не се стигна към десетата минута, които да заплашат развалянето на "двете нули" в Западен Лондон. След 12 минути игра Родри действа лошо пред наказателното поле на Сити, а Вернер отне. Германецът напредна, а Родриго открадна топката от него в наказателното поле, докато Вернер имаше претенции за нарушение. Все пак реферът Тейлър не посочи бялата точка за "сините".

След четвърт някак Ман Сити не излезе напред в резултата. Рахийм Стърлинг и Кансело разиграха вдясно, а португалецът изведе Кевин Де Бройне диагонално. Белгиецът шутира по земя, но топката не намери очертанията на вратата и излезе аут. Все пак гостите излязоха напред в резултата след 18 минути игра. Тогава "гражданите" създадоха постепенно нападение, а Фоудън получи на границата на наказателното поле и продължи с къс пас към Гюндоган. Халфът елиминира Тиаго Силва и с мощен удар откри резултата на "Стамфорд Бридж".

Ман Сити удвои своя актив три минути игра. Кевин Де Бройне видя прелестно Фил Фоудън в наказателното поле на Челси, като отбраната на „сините” за сетен път през сезона действа безобразно, а английският халф отблизо реализира втори гол – 2:0.

В 27-ата минута Фоудън проби отляво към аутлинията, а Аспиликуета не успя да го спре. Англичанинът центрира за Кансело вдясно, чийто удар обаче бе слаб - аут. В 34-ата минута Челси изпълни корнер, от който топката бе изчистена напред. Канте опита да върне към наказателното поле, но Де Бройне с глава прати силно напред, а Стърлинг спринтира към вратата. Англичанинът излъга Менди, но си затвори ъгъла за удар в опразнената врата. Все пак той шутира, а кълбото се отби в страничната греда на френския вратар, но притичалият Де Бройне с финес прати топката за трети път във вратата на Челси - 3:0.

Челси опитваше да затруднява отбраната на "небесносините", но подходът и начинът, по който "сините" пробваха, бе несъстоятелен за възвишения в играта си в неделния ден Ман Сити. Минута преди края на първото полувреме Сити можеше да вкара четвърти гол на Челси. Де Бройне получи пас от Стърлинг и видя веднага вляво на наказателното поле Фоудън. Той моментално пусна успореден пас за Гюндоган, а авторът на първия гол за гостите опита акробатично да вкара с пета, ала топката премина край десния страничен стълб на Едуар Менди.

В 50-ата минута Менди трябваше да прави спасяване след удар на Зинченко, който не затрудни много френския страж. Четири по-късно Де Бройне центрира фино от свободен удар, а Родри бе изпуснат от отбраната на Челси и стреля с глава, но Менди с една ръка прати топката в корнер, от който не последва нищо след слаб удар на Фоудън.

Последвалите минути не видяха сериозни атакуващи действия от двата отбора, макар в 63-ата минута Матео Ковачич да опита удар от средна дистанция. В 81-ата Пулишич стреля с глава след центриране, но встрани. В добавеното време на срещата Челси върна един гол. Кай Хавертц бе изведен вляво, а германският плеймейкър пусна успореден пас в наказателното поле на Сити, където резервата Хъдсън-Одой с десния крак оформи крайния резултат от 3:1.