• поулсен-
  • дзюба-
  • дузпа-
  • мееле

"Червеният динамит" успя да спечели с категоричното 4:1 и да изпревари Финландия за второто място в групата

UEFA EURO 2020: Дания размаза Русия и се добра до осминафиналите - 1

Дания разби Русия с 4:1 на стадион "Паркен" в Копехаген и завърши на втора позиция в група "B", класирайки се на осминафиналите на Евро 2020. "Червеният динамит" нямаше спечелена точка преди тази среща, но след убедителния успех и загубата на Финландия от Белгия с 0:2 в другия мач в Санкт Петербург и финишира на второто място, което му гарантира участие във фазата на елиминациите.

Датчаните започнаха по-активно и се настаниха в противниковата половина, но руските защитници изчистиха няколко високи центрирания. В 18-ата минута руснаците организираха опасна контраатака и Александър Головин нахлу в наказателното поле след няколко финта, но ударът му бе отразен от Каспер Шмайхел. Три минути по-късно Кристенсен изчисти топката в корнер при нова опасна атака на Русия.

В 29-ата минута силният удар на Пиер-Емил Хьоберг от далечна дистанция премина на сантиметри покрай руската врата. Датчаните продължиха да са по-настойчиви и в 38-ата минута "червеният динамит" най-накрая избухна с изстрел на Микел Дамсгаард от дъгата пред наказателното поле за 0:1, а вратарят Сафонов само изгледа как топката влиза в мрежата. Три минути след това при центриране от корнер Томас Дилейни засече топката с глава и тя премина близо до вратата.

След почивката датчаните заиграха по-предпазливо в очакване на грешка на съперника, който им направи страхотен подарък. В 59-ата минута Роман Зобнин върна нескопосано назад към вратаря Сафонов и Юсуф Поулсен се възползва от подаръка, реализирайки за 0:2. Четири минути след това влезлият като резерва Каспер Долберг получи топката на изгодна позиция в наказателното поле, но не успя да я овладее и защитниците предотвратиха опасността.

Русия върна едно попадение в 70-ата минута чрез Артьом Дзюба, който бе точен от дузпа, отсъдена за нарушение на Вестергоор срещу Соболев. Пет минути по-късно след центриране от корнер се получи разбъркване в наказателното поле на Русия, но нито един футболист на скандинавците не успя да се възползва и топката бе изчистена от отбраната.

"Червеният динамит" реши всичко в срещата в 80-ата минута, когато след центриране в наказателното поле футболист на Дания стреля с глава, но ударът му бе отбит от Сафонов, който изби още един шут. Топката попадна в Андреас Кристенсен, който с мощен удар се разписа за 1:3. Две минути по-късно Йоаким Мееле направи резултата 1:4 и реши всичко в полза на датчаните.