Италия победи Белгия в малкия финал в Лигата на нациите

• белгия-
  • лига на нациите

"Скуадра адзура" спечели с 2:1

Италия победи Белгия в малкия финал в Лигата на нациите - 1

Италия успя да победи Белгия с 2:1 в малкия финал в Лигата на нациите. Головете за "Скуадра адзура" отбелязаха Николо Барела и Доменико Берарди от дузпа, а резервата Шарл де Кетелар намали пет минути преди края.

Още във 2-рата минута бърза атака на Италия чрез Киеза можеше да донесе нещо опасно, но защитник на Белгия съумя да избие в корнер. Само минута по-късно, нов опасен удар на Киеза намери тяло на белгийски футболист. В 7-ата минута белгийците отвърнаха с опасен удар на Батшуай от границата на наказателното поле. 13 минути след началото на мача, закъсняло влизане на Вертонген срещу Берарди, донесе жълт картон на защитника. В 18-ата минута изстрел на Берарди от около 25 метра затрудни Куртоа. Три минути по-късно Распадори бе изведен почти фронтално срещу Тибо Куртоа, но изстрелът му се отби в белгийски защитник.

В 24-ата минута "дяволите" успяха да отвърнат на италианския натиск след бърза атака при която Батшуай намери Салемакерс, който от своя страна уцели страничния стълб на вратата на бившият си съоборник Донарума. 4 минути след гредата, ново опасно нападение на Белгия отляво изненада неприятно Италия, но вещата намеса на Бастони предотврати сигурен гол на Батшуай. Около 60 секунди по-късно десният бек на "Скуадра адзура" Ди Лоренцо си изкара жълт картон за удар с тяло.

Следващите минути не предложиха интересни положения, освен бърза контаатака на играчите в синьо, при която Киеза комбинира с Берарди, чийто извеждащ пас обаче бе пресечен от защитник на "дяволите". Пореден силен изстрел на Киеза три минути преди почивката мина покрай вратата на белгийския страж. Точно преди началото на добавеното време на първата част, Доменико Берарди с дълъг пас изведе отлично Федерико Киеза очи в очи с Тибо Куртоа, но ударът на крилото на Ювентус и Италия бе отразен от вратарят на Белгия.

Второто полувреме започна вихрено за "Скуадра адзура" и след отбита топка от корнер от Тилеманс, полузащитникът на Интер Николо Барела намери топката от въздуха и се разписа във вратата на Куртоа. След гола, вместо отговор на белгийците, натискът на Италия се увеличи, като най-дейни за европейския шампион бяха Лоренцо Пелегрини и Федерико Киеза. В 56-ата минута Аксел Витсел си изпроси жълт картон, а само три минути по-късно дойде и първото сериозно положение за отбора в червен спортен екип, след опасен удар на Миши Батшуай покрай италианската врата.

Само четири минути след двойната смяна на Роберто Мартинес опасен пробив на Киеза донесе дузпа за Италия, след нарушение на Тимоти Кастан, което му донесе жълт картон. Зад бялата точка застана Доменико Берарди, който удвои преднината на своите. В 69-ата минута изненадващо Алдервейрелд се оказа в противниковото наказателно поле и затрудни максимално капитанът на Италия в този мач Джанлуиджи Донарума. Стражът обаче показа отличен рефлекс и изби удара от близко разстояние. Четвърт час преди края отново Алдервейрелд имаше възможност да обстрелва отблизо с по-слабия си ляв крак, но стражът на италианския национален отбор пак беше добре позициониран и отрази.

В 81-ата минута гредата помогна за втори път на възпитаниците на Роберто Манчини. Яник Караско с нисък удар нацели левия страничен стълб на италианската врата. След изпълнен корнер от страна на Италия, Тибо Куртоа улови и даде начало на опасна контраатака, минала през Кевин де Бройне, който асистира на Де Кетелер и последният намали с удар отблизо, останал сам срещу Донарума.