• шампион-
  • юп хайнкес

Гол в 89-ата минута короняса баварския гранд

Байерн (М) стъпи на европейския връх - 1

Отборът на Байерн (Мюнхен) е новият шампион на Европа. Баварците победиха с 2:1 сънародниците си от Борусия, а вина за това има най-вече по-големият опит на тима на Юп Хайнкес.

Двубоят на "Уембли" бе предшестван от хореография в типичен британски стил, представяща двата тима като воюващи рицари. Именно с битка по целия терен и много положения може да се запомни изцяло немският финал.

Противно на очакванията, Борусия бе по-добрият отбор в началото на мача. "Жълто-черните" натиснаха Байерн  в първия четвърт час и пропуснаха няколко добри възможности, пропуснати от  Левандовски, Ройс и Гроскройц.

Байерн отвърна с опасен удар с глава, дело на Манджукич, в 26-ата минута на мача.
До края на полувремето ще се запомни името на холандеца Ариен Робен, който на три пъти не вкара от удобни положения.

Втората част започна с атаки към двете врати, но без особено чисти положения.
След час игра, Робен проби отдясно и пусна към Манджукич, който вкара на празна врата за 1:0.
Пет минути по-късно Пишчек от Борусия поиска дузпа, падайки в наказателното поле, но реферът Рицоли подмина ситуацията.

Минута по-късно обаче Данте ритна Ройс в корема, при борба за топка, а този път решението бе дузпа. Италианският рефер спести нов картон на бразилския защитник, който вече бе предупреден в 29-ата минута, и остави баварците с 11 души. Гюлдоган бе хладнокръвен пред Нойер и изравни резултата за 1:1.

Байерн пропусна, може би най-доброто си положение в 71-ата минута, когато Мюлер премина вратаря на Борусия и стреля към вратата, но Суботич догони топката и я изчисти пред нахлуващия Робен.
Минути по-късно Алаба стреля силно извън наказателното поле, но вратарят на Борусия Вайденфелер изби.

"Жълто-черните" започнаха да грешат все по-често с наближаването на края на мача и често спираше атаките на Байерн с нарушения. Минути преди края Швайнщайгер изстреля топовен удар към Вайденфелер, но стражът на дортмундци се справи.

Гол все пак падна и той заслужено бе във вратата на Борусия, чиято отбрана отпадна физически. Ариен Робен бе изведен сам в 89-ата и този път не сбърка, оформяйки крайното 2:1.