Турция се класира за 1/4-финал на Евро 2024 след победа над Австрия

• австрия-
  • евро 2024

Срещата завърши 2:1

Турция се класира за 1/4-финал на Евро 2024 след победа над Австрия - 1

Турция победи Австрия с 2:1 в последния осминафинален мач на UEFA EURO 2024. Така футболситите на Винченцо Монтела продължават напред и ще мерят сили с Нидерландия, след като "лалетата" се справиха с Румния по-рано през деня.

За Турция в герой се превърна защитникът Мерих Демирал, който се разписа на два пъти. Първото му попадение дойде след само 57 секунди и се превърна в най-бързия гол в елиминациите на европейско първенство. Австрийците се върнаха в мача с гол в 68-ата минута, но силите им не стигнаха за нещо повече и те напускат турнира.

Двата отбора демонстрираха абсолютно отворен футбол със самия старт на двубоя и само в рамките на първите секунди си размениха по едно влизане в наказателното поле. Това на южните ни съседи завърши с корнер. Възпитаниците на Винченцо Монтела изпълниха ъгловия удар отлично, австрийците не успяха да изчистят, а там Мерих Демирал се ориентира добре и прати топката в мрежата за 0:1.

Момчетата на Ралф Рангник отговориха светкавично и веднага се настаниха пред пеналта на противника. Първо Кристоф Баумгартнер стреля много опасно до гредата, а малко след това отново Демирал бе герой, успявайки да изчисти почти от голлинията на своя отбор.

Ралф Рангник предприе промени и още на почивката се появи Михаел Грегорич, а неговият тим заигра с повече хора в атака. Именно пред Грегорич се откри отлична възможност след центриране на Баумгартнер само минута по-късно, но острието не успя от добра позиция да прати топката в мрежата. В 51-ата минута играчите на Австрия отново стигнаха до добро положение, а единствено солидната намеса на Мерт Гюнок предотврати изравняването на резултата. Минутка по-късно Конрад Лаймер осъществи добър пробив, но изстрелът му премина покрай дясната греда.

Ситуациите пред вратата на Турция започнаха да се нижат една след друга и още в следващото нападение нова добра комбинация отдясно и нескопосано изчистване на един от турските защитници даде възможност на Щефан Пош да отправи удар. Десет минути след началото на втората част капитанът Марко Арнаутович бе изведен очи в очи с Гюнок, но в опит да го прехвърли елегантно не уцели вратата.

Южните ни съседи се възползваха по брилянтен начин от едно от редките си излизания зад центъра след почивката и достигнаха до корнер. Именно след ново статично положение играчите на Винченцо Монтела стигнаха до втори гол, когато отново Мерих Демирал, който вкара и първия гол, се възползва от центрирането, надскочи бранителите около себе си и този път с глава прати топката в мрежата на Патрик Пентц за 0:2.

Този двубой демонстрира за пореден път колко опасни могат да са статичните положения за трети път в 66-ата минута, но този път от другата страна на игралното поле. Отново след корнер Марсел Забитцер центрира, Щефан Пош отклони с глава, а появилият се на почивката Михаел Грегорич отблизо прати топката в мрежата за 1:2.