Технологиите, използващи възможностите на Интернет, изискват все по-високи скорости на трансфер на данни. В момента скоростта на пренос на данни не е никак ниска, но тази скорост на предаване през оптични мрежи обаче не задоволява учените, търсещи все по-впечатляващи резултати.
Международен екип от учени от Prysimian (доставчик на оптични кабели от Франция), американската Nokia Bell Labs и Японския институт за мрежови системи (NICT) постави нов световен рекорд, като това се случи в края на 2020 година и е за предаване на данни със скорост от 125 000 Gbps.
Учените използват едноядрен многомодов метод. Новата рекордна скорост е 2.5 пъти по-голяма от предишния световен рекорд. Основният проблем за увеличаване на скоростта на предаване е малката оптична честотна лента.
Учените са успели да реализират високоспектърно ефективно широколентово оптично предаване с оптични влакна, съдържащи 15 режима (диаметър на покритието 0.245 мм и диаметър на облицовката 0.125 мм, което е индустриалният стандарт).
Учените заявяват, че с увеличаване на броя на режимите в многорежимната оптична предавателна система, изчислителната сложност на необходимата цифрова обработка на сигнала MIMO (Multi-Input Multi-Output) се увеличава. Експериментът намалява сложността на цифровата MIMO обработка и демонстрира предаването на 382 канала, всеки от които е модулиран с 64-QAM сигнали.
Предаването е извършено на разстояние 23 км. Развитието на технологията може да повлияе и на развитието на многомодовата технология, както и да улесни нейното прилагане заедно с многоядрена технология за създаване на бъдещи високоскоростни системи с оптични влакна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Жеко
Коментиран от #3
10:28 19.01.2021
3 Читател
До коментар #2 от "Жеко":
Нещо си объркал мерните единици.14:04 19.01.2021
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Spy
14:04 25.06.2021