Иран предупреди: Ситуацията в Ормузкия проток никога повече няма да е същата

31 Май, 2026 06:58, обновена 31 Май, 2026 07:03 3 159 41

  • иран-
  • ормузки проток-
  • корабоплаване

Няма да има връщане към предвоенните условия за корабоплаване, декларира депутатът Ебрахим Азизи

Връщане към предвоенните условия за корабоплаване в Ормузкия проток е изключено, заяви пред РИА Новости Ебрахим Азизи, ръководител на Комисията по национална сигурност и външна политика на иранския парламент.

„Връщане към предвоенната ситуация в Ормузкия проток – тоест към условията, при които враждебни държави, техните военни кораби или други неприятелски плавателни съдове можеха свободно да преминават през пролива, да влизат в Персийския залив и да предприемат действия срещу нас – е изключено“, каза той.

Ормузкият проток е един от ключовите маршрути в световната търговия с петрол. Техеран блокира този воден път след американско-израелската операция срещу Иран. В резултат на това повечето страни по света се сблъскаха с покачващи се цени на горивата и промишлените продукти.

Отварянето на пролива е една от точките, обсъждани в евентуално споразумение между САЩ и Иран за прекратяване на конфликта.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 28 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гошо

    33 5 Отговор
    Бутнаха финансовата колиба на монархиите от залива
  • 2 Ддд

    14 31 Отговор
    Са като ви опукат пак Usa друга песен че запеете...руски ммаангали такива

    Коментиран от #5, #11

  • 3 Дзак

    26 3 Отговор
    Когато си гост на нечия територия, е добре да не правиш заговори срещу онези, които са те приели!
  • 4 Що ми трябваше

    26 4 Отговор
    на рижавото на баир лозе…
    Кой го караше да се вре между шамарите?

    Коментиран от #24

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 С памперс

    19 3 Отговор
    Сега остава рижия да го ошамарят отново в Куба и той сам ще иска да спре с политиката и да се пенсионира.
  • 7 ТАПАТА ОТЗАД НА ИРАН В ЗАЛИВА ОСТАВА

    8 24 Отговор
    Не слушкат ли аятоласите
    Им пращаме Биби.

    Коментиран от #9

  • 8 САЩ ДА СИ ВДИГАТ

    18 4 Отговор
    ЧУКАЛАТА И БЕГОМ У ДОМА ЗА ДА НЕ СТАНАТ ПОГОЛЕМ РЕЗИЛ.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Я пъ тоа

    3 9 Отговор

    До коментар #9 от "КО ПРАИМ С ТАПАТА":

    Не са коркай
    Ша получиш инфаркт
  • 11 Урсул фон РептиЛайнян🐍

    8 3 Отговор

    До коментар #2 от "Ддд":

    Ч@футски надежди говежди...
    Края на цион дойде.
  • 12 Факти

    7 11 Отговор
    Режимът си подписа смъртната присъда. Ще има сухопътна операция в Иран. Ислямистите имаха шанс да се спасят, но фанатизмът ги провали.
  • 13 Иран ефективно затвори протока

    14 4 Отговор
    и разклати световната икономика, а САЩ дори с такъв огромен военен бюджет и такава огромна армия не могат да направят нищо и гледат жално.
    Могат само да заплашват и да плашат гаргите.
    Това е реалността.

    Коментиран от #15, #20

  • 14 ТАПАТА ОТЗАД НА ИРАН В ЗАЛИВА ОСТАВА

    2 15 Отговор
    Иран е на мушка
    Ако не слушка
    Биби нема прошка

    Коментиран от #18

  • 15 Я пъ тоа

    4 12 Отговор

    До коментар #13 от "Иран ефективно затвори протока":

    Иран сам са затапи
    Не мой си изнася петрола
    Аятоласите нема кво да папкат.

    Коментиран от #17

  • 16 Глей ти

    6 4 Отговор
    Май, май, на Рижко заплахите не трогват никого. Дори го не броят за фактор вече
  • 17 Глей ти

    9 2 Отговор

    До коментар #15 от "Я пъ тоа":

    Вчера тук пишеше, че според западни медии сенчестият флот на Иран изнася колосални количества петрол, без да го хванат. Пишеха, че печелят милиарди.
    На тебе ли да вярваме?

    Коментиран от #22

  • 18 Глей ти

    8 2 Отговор

    До коментар #14 от "ТАПАТА ОТЗАД НА ИРАН В ЗАЛИВА ОСТАВА":

    Да затапиш заливът, от който черпиш петрол е същото, като да затапиш чешмата у вас и да се радваш, че нямаш вода.
    Толкова за атлантическото мислене и логика.
    В ЕС горивата минават 3€.

    Коментиран от #19

  • 19 Я пъ тоа

    3 2 Отговор

    До коментар #18 от "Глей ти":

    Дали САЩ черпят петрол от Залива ?????

    Коментиран от #21

  • 20 Глей ти

    4 3 Отговор

    До коментар #13 от "Иран ефективно затвори протока":

    САЩ имат изгода от затвореният проток. Скъпият световен петрол прави венецуелският на Тръмп продаваем.
    Ако петролът в света падне под $100 за барел, венецуелският става непродаваем.

    Коментиран от #25

  • 21 Глей ти

    3 1 Отговор

    До коментар #19 от "Я пъ тоа":

    Европа черпи, Ганьо!
    Ние не сме в сащ.

    Коментиран от #23

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Я пъ тоа

    2 3 Отговор

    До коментар #21 от "Глей ти":

    Европа вече черпи от САЩ
    Ама ти откъде да знаеш.

    Коментиран от #26

  • 24 Глей ти

    1 1 Отговор

    До коментар #4 от "Що ми трябваше":

    От алчност. От ламтене за още и още.
  • 25 Я пъ тоа

    3 1 Отговор

    До коментар #20 от "Глей ти":

    Цената на петрола е една борсова.
    Нема скъп и евтин петрол.
    Има ПРОДАВАЕМ и НЕПРОДАВАЕМ петрол.
    Ама кой да знай.

    Коментиран от #27

  • 26 Глей ти

    2 4 Отговор

    До коментар #23 от "Я пъ тоа":

    Черпиш трици от сащ.
    Като стане това, бензинът ти ще е по 5€ с доставки, мита, акцизи и всичко.
    ЕС се дистанцира от САЩ.
    НАТО се разделя с Америките войски.
    Банките сменят картите си от Мастър на Виза.
    Политика и икономика се дистанцират от онзи континент. Къде спиш?

    Коментиран от #28, #30, #31

  • 27 Глей ти

    3 2 Отговор

    До коментар #25 от "Я пъ тоа":

    Венецуелският е продаваем само над $100.
    Той е много гъста като мед, и трудно се извлича и преработва. Струва скъпо. На Биберончо му трябва висока цена на борсата, за да има сметка от венецуелският петрол.
    Защо не осмисляш, преди да коментираш?

    Коментиран от #29

  • 28 Я пъ тоа

    4 1 Отговор

    До коментар #26 от "Глей ти":

    В бизнеса нема ЩЕ...
    Реално днес горивото у нас е 1.8 евро. Литър
    И задръстванията по улиците не свършват.

    Коментиран от #35

  • 29 Я пъ тоа

    1 1 Отговор

    До коментар #27 от "Глей ти":

    Кой купува на висока цена бре....
    Само балъците, а те отдавна свършиха.
    Цената е една...БОРСОВА
    Ама кой да знай.

    Коментиран от #34

  • 30 Я пъ тоа

    2 1 Отговор

    До коментар #26 от "Глей ти":

    Нема...ЩЕ....
    то и комунизъма ЩЕше да дойде...
  • 31 Я пъ тоа

    3 2 Отговор

    До коментар #26 от "Глей ти":

    България внася петрол от Казахстан и Азърбайджан.
    Твърде мала държава сме за американските доставки.

    Коментиран от #32, #33

  • 32 Глей ти

    2 0 Отговор

    До коментар #31 от "Я пъ тоа":

    Нали това ти шепна бе, мила.
    Положението за нас е зле. Не за америте. Кво те топли тебе, като ти е скъпо заради тяхната война?
    Трябва ли да ти смилам всеки залък?

    Коментиран от #40

  • 33 Глей ти

    1 2 Отговор

    До коментар #31 от "Я пъ тоа":

    И да знаеш, че в Казахстан, от където внасяме, петролът е на Казмудайгаз, където Лукойл е един от тримата акционери.
    Само за инфо, да те топли ;)

    Коментиран от #38

  • 34 Глей ти

    1 1 Отговор

    До коментар #29 от "Я пъ тоа":

    И като е борсова, не е ли висока?
    Ужасно трудно се обяснява елементарна логика на петроханец.

    Коментиран от #37

  • 35 Глей ти

    2 1 Отговор

    До коментар #28 от "Я пъ тоа":

    Ами, карай на 1.8€ и си спомняй за времето, кога беше 1,1€ на същите заплати. Не беше отдавна. Само преди пет месеца, преди да ни натресат еврото и преди сащ да почнат пак да пиратстват.

    Коментиран от #39

  • 36 Анонимен

    2 1 Отговор
    Твърде авангардният план на президентите-шестопръстият и Рижият перчем удариха на камък.Имаха съвместна мечта да върнат назад във времето персите -хилядолетия,за да живеят те във времето на Барни Ръбъл и Фред Флийнстоун каменна ера ,за да се бият с лъкове и стрели при спор.Всичко това са видяли колективно в розовите си сънища.
  • 37 Я пъ тоа

    0 0 Отговор

    До коментар #34 от "Глей ти":

    Борсовата цена на нефта е такава по която се продава и купува нефт в момента.
    Ако има БАЛЪЦИ да купуват нефт на ПО ВИСОКИ ЦЕНИ си е техен проблем.
    Ако има БАЛЪЦИ да Продават нефт на по ниски цени си е техен проблем.
  • 38 Я пъ тоа

    0 0 Отговор

    До коментар #33 от "Глей ти":

    Кой ша дели милиарди от петрола с руснаците, като може сам да си ги вземе...за Казахстан де.
    Балъците отдавна свършиха.
  • 39 Я пъ тоа

    0 0 Отговор

    До коментар #35 от "Глей ти":

    Карам на колкото карат и ДРУГИТЕ.
    А ти стига плака като девица за х....
  • 40 Я пъ тоа

    0 0 Отговор

    До коментар #32 от "Глей ти":

    Горивата поскъпнаха в ЦЕЛИЯ СВЯТ, ама ти откъде да знаеш.
    Само плачеш като девица за х....
  • 41 Този коментар е премахнат от модератор.