Руското министерство на външните работи отправи остри критики към водената от Запада геополитика, обвинявайки САЩ и техните европейски съюзници, че са довели Близкия изток до ръба на пълномащабна война.
Според Москва действията на Вашингтон и Брюксел не целят стабилизиране, а съзнателно разпалване на конфликтни огнища с цел налагане на икономически и политически контрол. Успоредно с това руската дипломация изрази сериозно безпокойство от опитите за окончателно „завладяване“ на Балканите чрез ускореното им интегриране в евроатлантическите структури.
Официалните обвинения бяха детайлизирани от посланика със специални поръчения към руското МВнР, Александър Трофимов. В официално изявление, разпространено от ТАСС, руският дипломат отбеляза, че ЕС и НАТО целенасочено подхранват етнически и териториални спорове на целия евразийски континент за постигане на собствените си користолюбиви интереси. По думите му нарастващото западно присъствие в пограничните райони и Персийския залив действа като дестабилизиращ катализатор, който подкопава суверенитета на независимите държави.
Изявлението на Трофимов е част от по-широката стратегия на Кремъл за изграждане на алтернативна „евразийска архитектура за сигурност“. Тази концепция предвижда изолиране на западното влияние и създаване на нов блок от държави в Азия и Източна Европа, които да си сътрудничат извън рамките на западните финансови и политически институции. От своя страна, представители на НАТО и ЕС редовно отхвърлят подобни обвинения, определяйки ги като класическа пропаганда, целяща да прикрие руските опити за саботаж на мира на Балканите и в Близкия изток.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 к0к0рч0 💋🍌
що тьй ?
Коментиран от #11, #13
07:43 27.06.2026
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Гориил
Коментиран от #10
07:49 27.06.2026
4 Архимандрисандрит Бибиян
07:49 27.06.2026
5 оня с коня
07:51 27.06.2026
6 добро утро
07:55 27.06.2026
7 Владимир Путин, президент
08:01 27.06.2026
8 az СВО Победа 81
08:01 27.06.2026
9 Кое
08:05 27.06.2026
10 Руснак без крак...
До коментар #3 от "Гориил":
"..Преведено на български, това означава, че..."Руснака лъже както диша !!!
А какво означава преведено на български са неща за над 18-годишни, неща които макккя ти се срамува да каже, но го прави в Пътната помощ 😄
08:07 27.06.2026
11 Пешо
До коментар #1 от "к0к0рч0 💋🍌":
Е как нищо... говори се за евразия като цяло. Покраййна да не е на луната?! Точно западът побутна и побутва украйна до последния украйниецКоментиран от #15
08:09 27.06.2026
12 ПРИЯТНО Е ДА НАБЛЮДАВАШ
08:09 27.06.2026
13 Ами просто такава фунционираща държава
До коментар #1 от "к0к0рч0 💋🍌":
вече няма и едва ще има пак! Останалото от нея е само бойно поле за войната между запада и Русия.08:19 27.06.2026
14 Дзак
08:30 27.06.2026
15 Хм Хм
До коментар #11 от "Пешо":
Стига с тези руски опорки. Украинците искат да живеят по европейски. Никой не желае мизериите в Матушка.08:44 27.06.2026
16 Бай Араб
08:50 27.06.2026