Разбира се, сега ще видим нови черти от характера на Ердоган. Те едва ли се ще са изненада дори за познаващите по-повърхностно процесите в Турция (такива като мен). Това написа в профила си във Фейсбук Николай Слатински.
Неуспешният опит за преврат наистина му двигна високо топката и Ердоган няма да пропусне с присъщата му жестокост да я забие в полето на демокрацията. На същата тази демокрация, за чиято опора и чийто гарант бе единодушно обявен от великите западни сили и нашите власти, които мислят бързо, когато им кажат как да мислят.
Само който има реални доказателства и специфична информация за своето твърдение, може да говори аргументирано, че Ердоган е организирал преврат срещу себе си. Макар че е интересно какво мислят за това многобройните жертви...
Има и подобен начин на разсъждение -
тръгваш от крайния резултат, гледаш кому се е оказал той изгоден
и започваш да наслагваш събитията отпред-назад.
Подобен начин на разсъждение не е признак на добър вкус в аналитичното мислене. Той крие риска да се подбират само фактите, които устройват този подход, а останалите да се игнорират на принципа - ако фактите не ме устройват, толкова по-зле за тях.
Сравняват такова анализиране (с кавички или без) с логиката - когато слънцето изгрява, петелът кукурига, значи слънцето изгрява, защото петелът кукурига. Или с друг пример - онзи, дето ръсел сол пред дома си в голям град, за да не го нападнат лъвове; и понеже лъвове наистина не го нападали, той вярвал, че е защото ръсел сол пред дома си.
Силните политици са в състояние да използват хода на събитията в своя изгода,
да се възползват от грешките на противника, дори да обърнат в преимущество неговата енергия, замах и размах.
Аз не разполагам със специфична информация, не съм специалист по Ердоган и Турция, затова ми е много трудно да приема, че Ердоган може да е планирал щателно и толкова изпипано целия сценарий с преврат срещу себе си. Паниката му в първите часове също говори за някакви основания за това, което ми диктуват здравият разум и интуицията.
Ето защо съм повече склонен да вярвам, че той, разполагайки с колосалната мощ и ресурси на държавните политически, полицейски, разузнавателни, жандармерийски и военни ресурси успя да прехване инициативата, да овладее ситуацията, да мобилизира своите многочислени привърженици и сега вече е с развързани а-ла-диктаторски ръце в пътя към не а-ла-, а абсолютната диктатура.
Би могло, ако този начин на мислене не устройва хората, които предпочитат модела на анализ, базиран на пряката връзка между кукуригането на петела и изгряването на слънцето, да се допусне - може пък да постигнем някакъв консенсус с тях, - че Ердоган е получил макар и частично закъсняла, но все пак изпреварваща информация за преврата и бързо е съобразил, че това наистина е дар от Господа - и да беше мечтал за него, и да го бе подкокоросвал, пак нямаше да му падне като дюшеш и да му вдигне високо топката...
Която той с кръвожадна жестокост забива в полето на демокрацията,
пред слисаните погледи на великите западни сили.
Защото в Турция се развиват в последно време някои тревожни недемократични и антидемократични тенденции, полагат се усилия за установяване на политически режим със силни автократични и дори авторитарни черти, посяга се на изконни за европейската либерална демокрация права и свободи на гражданите, става все по-очевидна опасността от заместване на нормалните политически процедури за разрешаване на социалните, икономическите, етническите и религиозните конфликти със силови средства, прилагани от всички страни в тези конфликти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 БайХуй
Коментиран от #5
07:12 18.07.2016
2 иии
08:13 18.07.2016
3 стамбол
08:23 18.07.2016
4 Шаран БГ
09:25 18.07.2016
5 историк
До коментар #1 от "БайХуй":
"Или военните в Турция са суперглупави" -Империя на три континента !!!16:40 26.03.2017