Русия знае за готовността на България да се върне към проекта Южен поток, но са необходими железобетонни юридически гаранции. Това посочи руският президент Владимир Путин на пресконференция с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган.
Да, сега виждаме и знаем, че българската страна би искала да се върне към този проект, но ние понесохме определени загуби във връзка с отказа на европейските партньори от реализацията на този проект, а сега само едни намерения не са ни достатъчни, необходими са ни абсолютно железобетонни гаранции от юридически характер. А такива няма, подчерта Путин.
Реализацията на „Турски поток” за доставка на газ за Турция не подлежи на съмнение, тя може да започне в скоро време, каза Владимир Путин.
Той не пропусна да припомни, че Русия не политизира икономическите си отношения. Путин посочи, че започвайки изграждането на „Южен поток” Москва е смятала, че синьото гориво от Русия ще се доставя директно в Южна Европа, пряко на потребителите от ЕС.
Първоначално Европейският парламент прие решение, което пречеше на реализацията на този проект, след това Европейската комисия изпрати писмо в България до българското правителство с искане да се спрат подготвителните работи. И накрая ние не получихме разрешение от българските власти за изход на тръбата до българска територия, припомни Путин.
Русия не е получавала от България официални предложения за възстановяването на „Южен поток”. Това заяви на пресконференция руският енергиен министър Александър Новак. Според него не трябва да се сравняват „Южен поток” и „Турски поток”.
„Газпром” вече е започнал преговори с турската страна по реализацията на Турски поток, уточни руският министър на енергетиката Александър Новак.
От своя страна Ердоган посочи, че родината ще даде статут на стратегическа инвестиция на проекта АЕЦ Аккую и е готова да осигури доставките на газ до Европа през Турски поток.
Анкара иска да достигне годишен стокообмен с Русия от близо $100 млрд.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пиф
19:30 09.08.2016