13 Септември, 2018 19:30 4 458 10

НАСА изпраща революционен лазер в космоса

  • лазер-
  • космос-
  • наса-
  • арктика-
  • антарктида

Съоръжението ще измерва топенето на ледовете на Земята

НАСА изпраща революционен лазер в космоса - 1
Снимка: Shutterstock

Космическия апарат "Айссат-2" на НАСА, който ще измерва ледовете на Земята с авангарден лазер, ще бъде изстрелян в събота с ракета "Делта" от базата "Ванденбърг" в Калифорния, съобщи АР.

Прозорецът за изстрелването е 40 минути. Той започва в 5,46 ч. местно време (12,46 ч. по Гринуич).
Мисията е "изключително важна за науката", каза Ричард Слонакър, който отговаря за програмата "Айссат-2" в НАСА.

Почти 10 години американската космическа агенция няма орбитален апарат, който да измерва дебелината на ледената покривка по планетата. Предишната мисия "Айссат" приключи през 2009 г. Благодарение на нея специалистите научиха, че шелфовете изтъняват, и че площта, покрита с лед в Гренландия и Антарктика, намалява. Оттогава събирането на данни става със самолет, който лети над Арктика и Антарктида.

Новият космически апарат ще даде възможност на специалистите да разберат колко допринася топенето на ледовете за покачването на океанското ниво.

"Ще получим възможност да изследваме начина, по който ледът еволюира през една година" - каза Том Уогнър от програмата "Криосфера" (земен лед) на НАСА. Комбинирането на тези точни данни с известните от предишни години ще подобри разбирането на климатичните промени и ще даде възможност за по-добри прогнози за покачването на морското ниво.

"Айссат-2" е оборудван с два лазера, от които единият е резервен. Те са с много по-добри показатели от използвания за предишната мисия.

Въпреки мощността си, лазерният лъч няма да е толкова топъл, че да разтопява леда, защото орбиталният апарат ще е на височина 500 км над Земята.

Лазерът на "Айссат-2" ще е с 10 000 пулса в секунда, при 40 за предшественика му. Затова данните ще са много по-подробни. Измерванията ще се правят на всеки 70 см по траекторията на спътника. Освен дебелината на леда и повърхността, която покрива, той ще измерва наклона на основата.

Мисията "Айссат-2" е предвидена за три години, но спътникът има достатъчно гориво за десетилетие, ако бъде решено да бъде продължена.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Динко

    8 7 Отговор
    НАСА е номер 1!
  • 2 huio

    7 9 Отговор
    Кое точно е революционното на този лазер? Да не би да е с размерите на цигарена кутия и да генерира пренастройваемо от рентгеновия до видимия диапазон? Иначе методите за измерване с лазерно лъчение са известни от десетилетия.

    Коментиран от #3

  • 3 Отговарям

    11 10 Отговор

    До коментар #2 от "huio":

    Революционното е, че отсега нататък руските подлоги ще подсмърчате и питате, кое е уникалното, когато другите държави направят нещо в Космоса.

    Коментиран от #4

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 тихомир

    6 7 Отговор
    А Роскосмос ще изпрати тампони да се запушват дупките по барутарника МКС
  • 8 Бай хой

    7 6 Отговор
    Кво беше туй нящо наса ве? Аааа тва май бяха космическите стопаджии. И ла ери в космоса има от десетилетия. Виж иновативен е тсралясника на хелън мъскията в космоса. По хамерикански. Няма такива малоу.ни парвенюта.
  • 9 Dorian

    8 3 Отговор
    НАСА кои бяха бе? Бай Дончо не спря ли кеша? Нали космоса не е такъв интерес за чичо Сам като милитаризма?
  • 10 onq s konq

    3 3 Отговор
    Това е същото като навремето "ВИС-2" които бяха застрахователи,но зад тях стояха "ВИС-1" - биячите.Затова и не е трудно да си представим с кво се занимава в космоса пък лазерът "Айссат-1".