1 Май, 2012 17:54 1 544 0

Протести за 1-ви май в Европа

  • 1-ви май-
  • протест-
  • ден на труда

Под знака на строгите ограничения и на фона на кризата на европейския социален модел традиционните първомайски шествия започнаха в цяла Европа, както и в Испания, която отбелязва мрачен "празник на труда" с рекордна безработица.

Под мотото "Работа, достойнство, права. Те искат да разрушат всичко", хиляди демонстранти се събраха в центъра на Мадрид по обед преди началото на шествието, свикано от двата основни испански синдиката UGT и CCOO. На прицела на демонстрациите, планирани в около 80 испански града, са бюджетните съкращения и приетата през февруари реформа на пазара на труда от консервативното правителство.

"Новата реформа на труда: към свят на роби", можеше да се прочете на голям плакат, носен от предните редици на шествието. "Имам две безработни дъщери, те уволниха младите, които имаха работа", казва 51-годишната Хосефа Мартинес Фернандес. "Почти нямам работа", казва със съжаление 65-годишният Лоренсо Мартин Рибера, собственик на печатница.

В Гърция, която беше ударена от още по-строга политика на ограничаване на разходите, наложена от кредиторите й, хиляди хора, главно активисти на Комунистическата партия, се включиха в демонстрациите в Атина и в други градове. Според полицията над 18 000 души са участвали в шествия в цялата страна. Те са организирани пет дни преди парламентарните избори на 6 май, резултатите, от които са несигурни заради ниската популярност на двете основни партии - дясната Нова демокрация, фаворит за изборите, и социалистите от ПАСОК.

Във Франция синдикалисти, активисти на левицата, привърженици на Никола Саркози и активисти на Националния фронт на Марин Льо Пен се очаква да излязат на улиците пет дни преди президентските избори. По призива на двата големи синдиката CGT и CFDT и на още три - Unsa, FSU и Solidaires, работниците ще се включат в 289 шествия в цялата страна. Скандирайки лозунги като "Нито десница, нито левица, морско синьо" и "Синьо, бяло, червено, Франция на французите", хиляди хора се включиха в шествието на Националния фронт (крайната десница), започнало в Париж по обед. Завършила на трето място на първия тур на изборите с рекордна подкрепа от 17,90%, Марин Льо Пен беше посрещната с овации от тълпата при пристигането си начело на традиционното дефиле в памет на Жана Д`Арк.

В Истанбул десетки хиляди хора, принадлежащи към различни политически партии, се стекоха към площад Таксин, на европейския бряг на града, където десетки хора бяха убити преди 35 години. По официални данни 20 000 полицаи са мобилизирани да охраняват демонстрацията на площада. Най-известният площад в Истанбул беше отворен отново за демонстрации на 1 май 2010 г., след като те бяха забранени от 1 май 1977 г., когато неизвестни лица откриха огън срещу тълпата.

По традиция в нощта срещу 1 май в много германски градове се провежда така наречената антикапиталистическа валпургиева нощ. Ултралеви екстремисти и тази нощ създадоха безредици и бяха разпръснати от над 3 хиляди полицаи.

Мотото на тазгодишните първомайски демонстрации в Германия бе "Вземи си това, което ти принадлежи!". Демонстрантите счупиха много витрини и обърнаха коли в Берлин и Хамбург, но най-сериозни безредици имаше в столицата и то в работническия квартал. Много полицейски коли бяха замеряни с камъни. Една полицайка бе ранена.

По покривите на много сгради бяха запалени огньове от маскирани демонстранти, които украсиха нощния Берлин. Според полицията участниците в демонстрациите са били над 3000 души, Първомайски протести имаше и в Хамбург и Франкфурт и те бяха под мотото "Срещу расизма и социалната дискриминация".

Днес в Берлин се провежда и традиционната първомайска демонстрация на леви партии и организации , наречена гръмко "Революционна първомайска демонстрация", в която участват 15 хиляди души.

В Италия празникът на труда 1 май традиционно се отбелязва с голям концерт в Рим. Тази година той беше под риск да не се проведе заради спорове между синдикатите и римската община за това кой да плати разходите.

В последния момент римската община даде разрешение за провеждането на традиционния първомайски концерт на площад "Сан Джовани" в Рим.

Той е организиран от синдикатите и се провежда на тази дата вече повече от 20 години. До сега разходите по организацията на музикалното събитие винаги бяха поемани от римската община. Тази година обаче, заради икономическата криза, кметът на италианската столица Джани Алемано поиска синдикатите да заплатят поне част от разходите, възлизащи общо на 250 хилади евро и заплаши, че в противен случай няма да разреши концерта.

Споровете, които помрачиха навечерието на празника, все пак завършиха с компромис. Стигна се до договореност римската община и италианското правителство да заплатят обезпечаването на сигурността със стотици полицаи и медицинската помощ с присъствието на 15 линейки, докато синдикатите ще поемат разходите по почистването.

Безплатният музикален маратон с участието на известни певци като Елиза, Субсоника и Ноеми, ще продължи цели осем часа и се очаква да събере около 700 хиляди зрители.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА