Спорният договор ACTA бе отхвърлен от Комисията по международна търговия към Европейския парламент. С 19 гласа „против“ срещу 12 гласа „за“ комисията отказа да одобри противоречивото международно споразумение за борба с онлайн пиратството, отприщило вълни от протести в редица европейски държави и у нас.
Така комисията препоръчва на Европейския парламент също да отхвърли договора, става ясно от съобщение на сайта на европейската институция. „Приветствам днешния резултат. Радвам се, че комисията се съобрази с промените, които бях изтъкнал в доклада си“, заяви докладчикът Дейвид Мартин, британски евродепутат от Групата на социалистите и демократите.
Това бе четвъртата и последна комисия, която се произнесе, преди АСТА да бъде подложена на гласуване в пленарната зала на европарламента пред юли. Вероятно депутатите ще се съобразят с това становище против договора.
Споразумението бе шумно заклеймено най-вече заради опасението, че ще превърне интернет – доставчиците в онлайн полицаи, а потребителите – в потенциални престъпници, ограничавайки свободата в интернет и престъпвайки личната неприкосновеност.
Драконовските мерки, предвидени в договора, обхващат всички сфери на интелектуалната собственост – от софтуерното инженерство до земеделието.
Европейската комисия реши да се обърне към Европейския съд за правно мнение.
До момента Полша, Чехия, Словакия, Словения Латвия, Дания, Германия, България, Румъния и Австрия замразиха ратификационния процес на спорния договор. Документът изисква и одобрение от Европейския парламент.
До момента Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Швейцария и САЩ подкрепят споразумението.
Противниците на договора твърдят, че неясните формулировки в него може да доведат до ограничаване на права и свободи като свободата на изразяване, правото на неприкосновеност на личния живот и свободата на словото.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА