Страните-членки на Европейския съюз трябва да ускорят свързването на своите газови и електроенергийни мрежи. Това се казва в проект на доклад на Европейската комисия за инвестициите в енергийната инфраструктура, с който се е запознал "ЮроАктив".
Балтийските държави, а също Малта, Кипър, Испания и Португалия са определени като "газови острови", защото нямат инфраструктурни връзки с останалата част от ЕС, се посочва в доклада.
Но според авторите му вероятно далеч по-сериозно е положението в страни като България, Словакия, Унгария и Румъния, които зависят от един единствен доставчик.
След руско-украинската газова криза през зимата на 2009 ЕС предприема мерки за по-добрата сигурност на енергийните доставки, но няколко години по-късно резултатите са скромни, въпреки наличното финансиране.
В документа се посочва, че България трябва да завърши осъществяваните инвестиционни проекти за междусистемни газови връзки с Румъния, Сърбия и Гърция, а също така да изгради реверсивната връзка с Турция.
"България също така трябва да играе по-активна роля в осъществяването на Южния газов коридор, който има потенциала за диверсифициране на източниците на доставка", се казва в документа. Южният газов коридор е ключов елемент от конкуриращите се проекти за доставяне на "синьо гориво" в Европа от находището "Шах Дениз ІІ" в Азербайджан
За момента България се е ангажирала с предложения от "Газпром" проект Южен поток", който е смятан за съперник на Южния газов коридор.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Христо Ковачев
23:28 18.09.2012
2 СССР
20:42 25.09.2012