След избухването на заразата с коронавирус в кланиците "Тьонис" социалният министър на провинция Северен-Рейн Вестфалия Карл-Йозеф Лауман настоя за повече възможности за контрол на жилищата и общежитията, в които са настанени източноевропейските работници в месопреработвателните предприятия. Такъв контрол стана възможен за първи път едва в хода на пандемията, заяви Лауман пред Бундестага и добави, че при 650 проверки са били установени над 1800 нередности.
"Ще сложим край на тези практики"
В отговор германският министър на труда Хубертус Хайл потвърди, че целта на правителството е от началото на следващата година да бъде въведена забрана на договорите с подизпълнители в месопреработвателната индустрия. "Позор е, че в това богато общество хора от България и Румъния стават жертва на експлоатация. Ще сложим край на тези практики", увери Хубертус Хайл.
И наистина: мнозина от източноевропейците, пристигнали на работа в Германия, изживяват истински шок. Като Емилия от България, която пред WDR разказва за преживяното в Германия. Жената пристига преди десет години и веднага започва работа. Един от работодателите ѝ: месопреработвателното предприятие "Тьонис", чието име напоследък не слиза от вестникарските заглавия - заради лошите условия на труд и експлоатацията на източноевропейски работници. "Обиждат те, крещят ти, дискриминират те, държат се с теб по ужасен начин", разказва Емилия пред WDR.
Няма нищо случайно в това, че толкова много хора от Източна Европа пристигат да работят в Германия. В желанието да избягат от мизерията в родината си мнозина се подлъгват да повярват на обещанията на фирми-подизпълнители. "Това е един огромен бизнес", казва Фолкер Брюгенюрген от помощната организация "Каритас" в окръг Гютерсло, където се намира седалището на кланиците "Тьонис".
"Исках да се интегрирам"
Веднъж пристигнали в Германия, източноевропейските работници действително изкарват повече пари, отколкото в родината си, но нерядко стават жертва на безмилостна експлоатация от страна на подизпълнителите.
"Исках да се интегрирам", казва Емилия пред WDR. Жената е научила немски и твърди, че полага наистина големи усилия. Но въпреки това не я напуска усещането, че и след десет години живот в Германия все още не е част от това общество.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 в графа неблагонадеждни
Коментиран от #11
14:02 03.07.2020
2 другарят
14:04 03.07.2020
3 Васил
14:05 03.07.2020
4 Идват
Коментиран от #5, #7
14:08 03.07.2020
5 другарят
До коментар #4 от "Идват":
Точно в това е най-големият цинизъм и лицемерие на тези фашизоиди! фирмите подизпълнители се налагат вече масово във фашистка Германия и това е съзнателно разрешено със закон. Фактически това е узаконяване на съвременното робство. Немският собственик не носи никаква отговорност пред тези работници даже при трудов инцидент, а тези фирми са регистрирани тук или някъде в източна Европа. Накрая излиза че и по нашето законодателство не може да им се иска сметка, защото дейноста им е в друга страна. Този лицемер министър говори че ще "бъде забранена тази практика в месо-преработването", но тази практика е навсякъде.14:20 03.07.2020
6 Софиянец
14:21 03.07.2020
7 Дей
До коментар #4 от "Идват":
Да учат език и да си търсят работа без посредници.Не знае език и си мисли ,че някой го чака със мед и пита. Ако България имаше нормален народ нямаше да се налга да робуват по чужбина но щом в България всеки гледа себе си така ще бъде.14:21 03.07.2020
8 Колбасо от Батановци
Коментиран от #10
14:35 03.07.2020
9 1234578
Вижте докъде ни докара управлението на БСП, ДПС, ГЕРБ ....
14:48 03.07.2020
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 ееее
До коментар #1 от "в графа неблагонадеждни":
Ако "това богато общество хора" се отнася за гастарбайтерите, то моля първо ги излекувайте пък тогава ги пускайте на воля. А ако "това богато общество хора" се отнася за немците, то не се срамувайте, правили сте и по големи зулуми, но поне озаптете Дойче Зеле че вече досади .17:36 03.07.2020
12 Този коментар е премахнат от модератор.