22 Септември, 2020 20:53 1 881 7

Вучич: Вашингтонското споразумение с Прищина е ключово, но още не сме близо до политическо решение

  • сърбия-
  • александър вучич-
  • косово-
  • хашим тачи

В интервюто Вучич говори за бъдеще на своята страна, при което ще има баланс в отношенията с Изтока и Запада, дори и ако това понякога ядосва двете страни

Вучич: Вашингтонското споразумение с Прищина е ключово, но още не сме близо до политическо решение - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Президентът на Сърбия Александър Вучич подцени надеждите, че споразумението за икономическо сътрудничество с Косово, постигнато с посредничеството на САЩ, би могло да доведе скоро до политически договор с бившата сръбска област, предаде Ройтерс.

В първото си интервю за западна медия след посещението във Вашингтон, Вучич окачестви пред Ройтерс постигнатите споразумения като голяма стъпка в правилната посока, но далеч от политическото нормализиране, предава БТА.

"Мисля, че подобни споразумения са много важни за това да бъде запазен мирът и да разрешим веднъж завинаги проблемите си, така че да имаме ясно бъдеще за нашите деца", каза сръбският президент.

"Не казвам, че сме близо до политическо решение", добави Вучич, макар да определи икономическото сътрудничество като "ключово" за евентуални бъдещи политически споразумения.

Американска делегация, оглавявана от Ричард Гренел, специалния пратеник на президента на САЩ за преговорите между Белград и Прищина, пристигна днес в Сърбия за обсъждане на възможността за финансиране на проекти, след като вчера посети и Косово, напомня агенцията.

В интервюто Вучич говори за бъдеще на своята страна, при което ще има баланс в отношенията с Изтока и Запада, дори и ако това понякога ядосва двете страни.

"Ако живеете в малка страна, която се намира географски на кръстопът, тогава вашата политика би следвало да бъде да поддържате мира и стабилността, или като не спорите с никого, което е невъзможно, или като спорите с всички по равно", заяви Вучич пред Ройтерс.

По думите на сръбския президент "Сърбия се намира на своя европейски път, но Сърбия трябва да живее, и има приятели в САЩ, но също така има приятели, и тя не се срамува от тях, в Москва и в Пекин".


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ако имате

    11 1 Отговор
    Възможност пътувайте по магистралата от Белград до границата с бг.. Качество, осветени тунели, магистрали пресичат цяла сърбия надлъж и шир. Когато пристигнеш на калотина (външна граница на Ес) забелязваш разликата, коларски пътища, строителства по пътщата до безкрай, кражби, тъмнина... Сърбия не е член на Ес..

    Коментиран от #2

  • 2 Един ден

    9 0 Отговор

    До коментар #1 от "Ако имате":

    Ако се направи журналистическо разследване, ще видите как пътните строителните фирми са свързани с Боко.
  • 3 Тоя Вучич

    1 1 Отговор
    под малка държава не визира Сръбия, а България. Вероятно иска да каже, че ще я измести като влезе в ЕС. Нищо ново, открай време Балканите са размирни 1912 и 1913 войни са водени

    Коментиран от #4

  • 4 Да така е

    1 2 Отговор

    До коментар #3 от "Тоя Вучич":

    Сърбия скоро ще ни измести или вече изместила от ролята на баланьор на балканите.,.. Пък и Сърбите държат на мъжката дума

    Коментиран от #5

  • 5 Ако вие сте

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Да така е":

    българин, както аз българка това положение не би трябвало да ви харесва

    Коментиран от #6

  • 6 Каквото мога

    2 1 Отговор

    До коментар #5 от "Ако вие сте":

    Правя, но за съжаление Сърбия в инфраструктурата и може би икономоката е минимум 10-15 години преди българия... Да когато се прибирам от чужбина много се радвам, спирам на първата крайпътна кръчма (естествено гнусна) и поръчвам шкембе, шопска, кюфтета... Който за съжаление даже не са наши ястия а османски.. След това псувам нркачествените пътища с липсваща маркировка... Не ми се изпада в...

    Коментиран от #7

  • 7 Ами наши са си

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Каквото мога":

    ястията. Обожавам историята. Някъде прочетох, че българи и турци са живяли заедно. Наричани белите хора, останалите са били от монголоидната раса. Пътищата им се разделят през вековете и към наше време сме съседни вече 2 държави България и Турция.
Новини по държави: