Европейският съюз желае търговска сделка с Великобритания за Брекзит и ще работи до последната минута, за да постигне справедливо споразумение, но не и на всяка цена. Това заяви днес зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович след среща с британския държавен министър Майкъл Гоув, предаде Ройтерс.
"Споразумението трябва да е справедливо и за двете страни - не възнамеряваме да подписваме споразумение на всяка цена", каза Шефчович пред журналисти след разговорите си с Гоув в Лондон.
Шефчович каза, че ЕС е готов да работи до последната минута за добро споразумение и за двете страни, предава БТА.
Очаква се главният преговарящ на ЕС Мишел Барние и неговият британски колега Дейвид Фрост да се срещнат днес по въпроса за "формата" на преговорите, според Европейската комисия, предаде Франс прес.
"Топката е в неговото поле", изтъкна вчера Гоув по отношение на Барние. Той увери, че вратата за преговори остава "открехната", ако ЕС действително промени позицията си.
Обединеното кралство и Европейският съюз обсъждат днес "формата" на търговските си преговори след Брекзит. В момента те се намират в безизходица, а рискът от излизане без сделка е потенциално разрушителен за икономиките им, отбелязва АФП.
В четвъртък мудните търговски преговори се ускориха, когато 27-те от общността поискаха отстъпки от Лондон, като същевременно казаха, че желаят да продължат преговорите за постигане на споразумение за свободна търговия преди началото на идната година, когато правилата на ЕС вече няма да се прилагат за Обединеното кралство.
Лондон обаче отказа категорично, обвързвайки продължаването на преговорите с "коренна промяна на подхода" от страна на ЕС. Говорител на британския премиер Борис Джонсън подчерта, че за британците търговските преговори "са приключили", припомня АФП.
Според агенция "Блумбърг", за да улесни преговорите, британското правителство възнамерява да се откаже от противоречивите разпоредби на законопроект, който би му позволил да замени някои клаузи на договора, в нарушение на международното право.
Обявяването на този законопроект предизвика гнева на Брюксел и сериозно накърни доверието на европейците, които задействаха наказателна процедура срещу Лондон.
Законопроектът има много критици и в Обединеното кралство. Те смятат, че той подкопава доверието към Великобритания на международната сцена.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Вече никой
16:35 19.10.2020
2 миш
16:36 19.10.2020
3 Дори вече е готово
17:16 19.10.2020
4 Дори вече е готово
17:17 19.10.2020