15 Декември, 2020 15:00 2 755 11

Как Китай помага на Германия да излезе от кризата

  • германия-
  • китай-
  • икономика

Всички данни сочат, че сривът на германската икономика заради пандемията приключва

Как Китай помага на Германия да излезе от кризата  - 1
Снимка: Shutterstock

Докато услугите в Германия страдат от локдауна, удължен поне до 10 януари, германската промишленост набира скорост: вече 6 поредни месеца тя бележи ръст. За възстановяването на германската икономика допринася и Китай.

Заведенията са затворени, развлекателната индустрия е парализирана, туристически потоци няма. Започналият през ноември и продължен до 10-и януари втори локдаун за тази година удря силно по най-голямата европейска икономика. Това се вижда и с просто око. Но има и нещо, което не се забелязва – предприятията работят на пълни обороти.

И докато различните отрасли от сферата на обслужването продължават да търпят загуби, промишлеността бележи ръст вече шест поредни месеца, сочат статистическите данни: 2,3 процента през септември, 3,2 на сто през октомври. Най-голям е ръстът в автомобилостроенето – 9,9 процента за октомври в сравнение със септември.

Предкризисните нива още не са достигнати, но промяна се очаква в най-скоро време, както сочи друг красноречив макроикономически индикатор: портфейлите с поръчки на предприятията.

Поръчките надхвърлят нивата от февруари

Те са се увеличили през октомври в сравнение със септември с 2,9 процента, което е около два пъти повече от очакванията на експертите. И като цяло обемът на поръчките, получени от германските предприятия, е с 0,8 на сто по-висок, отколкото е бил през февруари. С други думи – по този показател Германия вече се е върнала на предкризисното равнище, даже малко го е надминала.

Както обаче предупреждават експертите – промишлеността няма да успее да компенсира през тази година загубите от сферата на обслужването: този сектор, който е основен във всяка постиндустриална икономика, е твърде голям. Поради това брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия, повишил се с 8,4 процента през третото тримесечие, през четвъртото отново ще е отрицателен - макар прогнозата да е за само с около процент по-нисък.

Силна индустриална база

Всички тези данни сочат, че сривът на германската икономика заради пандемията приключва, макроикономическата ситуация се стабилизира, трупат се поръчки като предпоставка за съществен ръст на БВП през 2021-а година. А локомотив на този ръст, по което Германия се различава от редица други европейски страни, ще стане именно промишлеността.

Федералната република успя, независимо от бурното развитие през последните десетилетия на най-различни отрасли от сферата на услугите (включително банковите, застрахователните, консултантските, инженерните и др.), да запази доста силна промишлена база. В Германия промишлеността осигурява 24 процента от БВП, докато във Великобритания и Франция например този дял е почти двойно по-малък (13 процента).

Другата специфична особеност на икономическата структура на Германия е, че нейната промишленост е предимно експортно ориентирана. Това я направи много уязвима в първите месеци на тази година, когато пандемията парализира деловата, и особено инвестиционната, активност по цял свят.

Китай увеличава покупките от Германия

Но още от май, именно благодарение на експортната си ориентация, германската промишленост започна бързо да попълва временно опразнените портфейли с поръчки. И в това отношение най-важна роля изигра Китай, който по-бързо от много други страни започна да възстановява своята пострадала от строгите карантинни ограничения икономика. Това автоматично увеличи търсенето на внос от Германия – основен източник на европейски стоки за Китай.

Така че в момента германската икономика – а и целият БВП на Германия – излиза от кризата до голяма степен благодарение на китайския пазар. Само през септември германските предприятия са изнесли за Китай продукция на стойност 8,5 милиарда евро – с 10,6 процента повече, отколкото през септември 2019-а година.

Но няма ли опасност германската икономика да изпадне в прекалено голяма зависимост от Китай? Икономистът Макс Ценглайн от берлинския икономически център Mercator Institute for China Studies казва за ДВ, че пандемията може да доведе до някои размествания в структурата на външната търговия на Германия, но те ще бъдат по-скоро временни.

„Би било преувеличено да се смята, че в бъдеще всичко ще зависи от Китай“, казва той по този въпрос. Също и икономиките на ЕС и САЩ предстои скоро да се възстановят, убеден е експертът, а това са много по-важни пазари за пласмента на германската експортна продукция, отколкото Китай.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Снайперист

    1 4 Отговор
    ПАМЕТНИК ЗА ВЕЛИКИЯ ФЮРЕР !
  • 2 Хо хо хо

    3 5 Отговор
    Е затова англипаните напуснаха.Немците систематично им убиваха индустрията за да ги премахнат като конкурент и после да заемат тяхното място на одвободените пазари.Случаят с Франция е същият ама французите са си птки и си траят.Къде е Стефка да изохка нещо по темата?!

    Коментиран от #3, #8

  • 3 И като

    3 1 Отговор

    До коментар #2 от "Хо хо хо":

    са напуснали какво ще спечелят?

    Коментиран от #4, #6

  • 4 rule

    3 2 Отговор

    До коментар #3 от "И като":

    UK ,разчитат на САЩ, ама я бъркат!:) Съвсем скоро САЩ няма да са Големият играч!:) Нищо! Ще си подадът молбата и ще ги приемем пак!:) Приемането им ще е по-рано от това на Северна Македония!:) Вервай ми!:)

    Коментиран от #5

  • 5 факти

    3 10 Отговор

    До коментар #4 от "rule":

    Верно ли САЩ скоро няма да са големия играч ха ха ха.Я ни светни горе долу кога ще стане това.Година ,дата ,час нещо ,за да ги имаме в предвид ? Тея мантри ги слушаме вече 70 години,ама нещо САЩ стават все по-силен хегемон ,а кочини като русия се разпадат на парчета с всяка година.

    Коментиран от #7

  • 6 Хо хо хо

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "И като":

    А иначе какво печелят?
  • 7 Само Китай

    10 1 Отговор

    До коментар #5 от "факти":

    Само Китай. Какъв хегемон бе ? Доста четеш дойче веле и другите сороски медии ! Китай са номер едно отдавна в света. Даже кацнаха на Луната реално а не в студио на холивуд.

    Коментиран от #11

  • 8 Emo

    7 1 Отговор

    До коментар #2 от "Хо хо хо":

    Каква индустрия имат англичаните като почти цялата им автомобилна индустрия е изкупена отделно че са зависими от вноса.

    Коментиран от #10

  • 9 Невероятно но факт

    4 0 Отговор
    Рибата започва да мирише от главата , щом главата Германия получава помощи от Китай ние от опашката на ЕС ще затънем още по дълбоко в тинята .
  • 10 Хо хо хо

    1 1 Отговор

    До коментар #8 от "Emo":

    Е не знам индустриалната революция от тях е тръгнала въглища мини металургия парна машина локомотиви кораби цял Свят са колинизирали.Това не става с лодки еднодръвки.
  • 11 МРГ

    6 7 Отговор

    До коментар #7 от "Само Китай":

    Как са номер едно пък Китай ? Икономиката им е почти два пъти по-слаба от тази на САЩ.Правителствения им бюджет е точно 2 пъти по-малък от този на САЩ.Китайската валута е на 8-мо място в света по обмен ,като само 4.3% от сделките са в Юан.Долара е на първо място по всеки показател и е най-важната световна валута и е една от най-сигурните,като отговаря за 89% от сделките.И как разбра ,че Китай са кацнали на истина ,а САЩ не ? Ясно е ,че си невежа слуга ,ама поне си обоснови мнението ! САЩ е най-развитата космическа държава ,която изследва цялата слънчева система и ЕДИНСТВЕНА изследва и дълбокия космос.Дори Китай и СССР потвърждават всички космически успехи на САЩ.Това какво мисли някаква амеба като теб тук ,не е от никакво значение...90% от нещата за космоса които ги знаеш са благодарение на САЩ.Вече и Китай са доста дейни в космоса.Руските недоносеници няма да ги коментираме ,защото те отдавна не участват в космоса и в изследването му.
Новини по държави: