11 Декември, 2020 13:38 3 085 14

Коронавирус в Германия: препълнени клиники, рекорден брой заразени, а властите още спорят за мерките

  • германия-
  • коронавирус

На 2 ноември в страната бе въведен частичен локдаун - културните институции като театри и опери, спортните центрове, сред които басейните и фитнесите, затвориха врати

Коронавирус в Германия: препълнени клиники, рекорден брой заразени, а властите още спорят за мерките - 1
Снимка: Shutterstock

Ситуацията в Германия става все по-тревожна. Интензивните отделения са на ръба, за последното денонощие бяха регистрирани рекорден брой жертви и новозаразени. Ангела Меркел настоява за пълен локдаун още преди Коледа.

За последното денонощие в Германия са регистрирани 29 875 новозаразени с коронавирус - толкова много, колкото никога досега. И броят на смъртните случаи, свързани с COVID-19, е рекордно висок - 598. Предходното денонощие жертвите на COVID-19 са били 590.

Над 20 000 жертви в Германия

Така от началото на пандемията досега в Германия общият брой на смъртните случаи, свързани с новия коронавирус, достигна 20 970. А положителните тестове са общо над 1,27 милиона. Според преценките, над 942 000 души вече са оздравели. Към момента репродукционното число е 1,03. Това означава, че 100 заразени в момента заразяват 103 други хора. От няколко седмици тази стойност се движи около 1. Ако за по-дълъг период от време остане под 1, разпространението на вируса ще забави темповете.

На този фон в Германия се водят дебати за по-строг локдаун от сегашния. На 2 ноември в страната бе въведен частичен локдаун - културните институции като театри и опери, спортните центрове, сред които басейните и фитнесите, затвориха врати. Ресторантите, кафенетата и дискотеките също затвориха. Както и местата за развлечения като центрове за боулинг или ледени пързалки. Отворени останаха училищата, детските градини и магазините. Контактите бяха ограничени до срещи между две домакинства с до 10 души над 14 години. А за Коледа - с до 15 души над 14 години.

По-строг локдаун?

Тези мерки обаче очевидно не помогнаха за снижаване на броя на новите инфекции. Затова гласовете за твърд локдаун се засилват все повече. Канцлерката Ангела Меркел и министър-председателите на 16-те федерални провинции обаче не могат да постигнат компромис относно началото и вида на по-строгия локдаун. Меркел и шефът на канцлерската служба Хелге Браун отдавна настояват за по-строги ограничения - дори още преди Коледа. И германският институт "Роберт Кох" настоява за бързото въвеждане на по-строг локдаун. Това обаче предизвиква съпротива у някои министър-председатели.

Очаква се канцлерката и премиерите на отделните федерални провинции да обсъдят ситуацията в неделя, 13-и декември. На фона на растящия брой новозаразени, е почти сигурно, че ще бъде приет по-строг локдаун до 10 януари. Една от очакваните мерки: затваряне на всички магазини без тези, продаващи стоки от първа необходимост. Все още обаче не е ясно откога ще влезе в сила. И докато се търси компромис за национално решение, някои федерални провинции взеха самостоятелно решение за налагането на по-строги мерки.

Някои провинции вече затягат ограниченията

В Саксония от понеделник, 14 декември, влиза в сила по-строг локдаун, който ще важи до 10 януари: училища, детски градини и голяма част от магазините ще бъдат затворени. Единствено по Коледа ще има леки изключения: за празниците ще могат да се събират до 10 души от едно семейство. След това отново влиза в сила правилото за срещи с до петима членове от две домакинства. И Берлин обмисля по-строги мерки, които да важат до 10 януари. Кметът Михаел Мюлер предполага, че в страната ще се стигне да общонационален триседмичен локдаун, който ще влезе в сила от 21 декември. В Тюрингия всички магазини - без тези, които продават стоки от първа необходимост, ще затворят врати от 19 декември нататък. И в редица други провинции ще се премине към по-строги ограничения, но в повечето предвиждат изключения за коледните празници и нова година.

Докато германците все още не са стигнали до единодушно решение за празниците, Франция вече обяви, че налага вечер час, който ще важи и за Нова година - французите нямат право да напускат домовете си между 20 ч вечерта и 6 ч сутринта. Страната върна и някои от другите ограничения, тъй като още не е постигнала целта си от под 5000 нови инфекции дневно. Там за последните 24 часа новозаразените са над 14 000, а общият брой на жертвите от началото на пандемията досега е 56 000.

От "Шарите" бият тревога

В четвъртък вечерта, 10 декември, по обществено-правната телевизия АРД председателят на управителния съвет на берлинската клиника "Шарите" Хейо Крьомер изрази сериозна загриженост за състоянието на интензивните отделения в страната. По думите му, отделенията са претоварени, лекарите работят на ръба на силите си. Свободните легла с осигурен персонал са все по-малко, подчерта той.

"Съвсем скоро ще се окажем на границата на възможното", каза той. От общо 442 легла в интензивното отделение на "Шарите", 129 са заети от пациенти с COVID-19. А те се нуждаят от широка палитра грижи. Около 70% от тях са на изкуствено дишане.

"Броят на свободните легла се представя по подвеждащ начин. Едно легло в интензивно отделение може да се смята за свободно само когато за него има и достатъчно персонал. А легла с достатъчно персонал в интензивни отделения в Германия вече няма много", подчерта Крьомер. Той каза още, че за грижите за пациенти с COVID-19 са били преместени много лекари и медицински сестри от други отделения. Освен това около 65% от операциите са били отложени заради високия брой пациенти с коронавирус.

"Германия се нуждае от дългосрочна стратегия"

И президентът на Камарата на германските лекари Клаус Райнхард изтъква, че ситуацията в германските клиники е тревожна. Той пледира за бързо ограничаване на контактите, което може да бъде постигнато с по-строг локдаун между Коледа и 10 януари. Райнхард обаче добавя, че е илюзия, ако "си мислим, че след две седмици ограничения ще се справим с пандемията". След разхлабването на мерките броят на новозаразените отново ще се повиши. "затова най-накрая трябва да бъдат разработени концепции, които да важат в цялата страна", каза той и дава за пример решението на Тюбинген да раздава безплатно FFFP_2 маски на възрастните хора, да се въведат специален час за пазаруване само за възрастните и да се предлагат таксита на цени на автобусните билети.

"Дори и през януари да започнем с ваксинирането, ни е необходима дългосрочна стратегия, която да е ясна и разбираема за населението", казва Клаус Райнхар. Със сегашното "Лутане насам натам и кръпки от правила губим одобрението на населението за нужните ограничения".


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Немският Мутафчийски

    8 0 Отговор
    Ще се мре, яко ще се мре

    Коментиран от #10

  • 2 Дибил гей

    9 3 Отговор
    Да изчистим планетата от възрастното население и да изкупим изгодно малкия и среден бизнес......
  • 3 РЪМПЕЗИ

    8 0 Отговор
    СПРЯМО БРОЯ НА НАСЕЛЕНИЕТО НИЕ ВОДИМ УБЕДИТЕЛНО...РЕЗУЛТАТА Е НЯКЪДЕ 4 : 0....
  • 4 пенсионера

    5 2 Отговор
    тая на снимката болна ли е, или я сърби ??

    Коментиран от #5

  • 5 сърби я

    3 2 Отговор

    До коментар #4 от "пенсионера":

    Ама никой не се сеща да Я зачеше
  • 6 Истината

    6 1 Отговор
    Адолф Меркел ще е първата следващата година осъдена за геноцид, ще я последват много лидери от еврогейския съюз.

    Коментиран от #13

  • 7 сила

    4 1 Отговор
    в германия имат опит с масовите психози......за справка 1937 година
  • 8 no name no face no number

    4 0 Отговор
    То само за ковид работят болниците, а хората умират от друго болести, които не се лекуват навреме заради вируса много жалко и НЕ справедливо
  • 9 Китайският

    3 0 Отговор
    вирус - най добрият вирус в света.
  • 10 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "Немският Мутафчийски":

    Как па това не го разбрах,като всеки ден имам директно инфо и като там Детските градини си Работят,и в момента малко по рано вземат едната ми внучка и отиват на пазаруване та вие трябва да ме осведомите!Там никой не говори за нещото ,който е болен в болница,или в къщи,но плачч -няма!Ще семре,ама Мутафчийски да е!
  • 11 Така...

    5 1 Отговор
    ...последните дни наистина започнаха да заливат новините с манипулирани статистики и е очевидно, че готвят нещо...
    ...все пак и в Германия трябва да продават ваксини.

    Коментиран от #12

  • 12 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    2 0 Отговор

    До коментар #11 от "Така...":

    Те там хората трева пасат....Такъв ще го получат -Владетелите на света,че и марс ще им се види близо...
  • 13 Емо

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Истината":

    Тия които са го пуснали никога няма да влезнат. Цял свят са кукли на конци и изпълняват каквото им се каже никой няма топки да се изправи срещу това чудовище което си прави каквото си поиска.

    Коментиран от #14

  • 14 Много

    1 0 Отговор

    До коментар #13 от "Емо":

    Прав отговор, Точно така е.