Високо ценим факта, че България редовно изразява подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна и провежда политиката на непризнаване на незаконната окупация на Крим. Това заяви посланикът на Украйна в България Негово превъзходителство Виталий Москаленко в интервю за Българо-украинската индустриална камара.
На В.Пр., Уважаеми г-н Посланик, как бихте накратко описали състоянието на политическото сътрудничество между Украйна и България към настоящия момент?
Преди всичко бих искал да поздравя всички членове, организатори и приятели на Българо-украинската индустриална камара с настъпването на Новата 2021 година! Също така, искам да Ви благодаря за проявеният интерес към развитието на сътрудничеството между Република България и Украйна, както и за стремежа към по-нататъшното укрепване на търговското, икономическото и инвестиционното сътрудничество между двете държави.
През последните години украинско-българските отношения се характеризират с активен политически диалог и тесни културни и хуманитарни връзки. Двустранните отношения се развиват в духа на взаимното разбирателство и конструктивното сътрудничество в пълно съответствие с Договора за приятелски отношения и сътрудничество от 02.03.1992 г.
През 2020 г. беше успешно осъществено официално посещение на Вицепремиера, Министъра на външните работи на Република България г-жа Екатерина Захариева в Украйна (17÷20 септември 2020 г.). Г-жа Захариева не само посети украинската столица, но също така, имаше възможност да посети и Одеската област, където постоянно живее българската общност, и да направи редица интересни срещи.
Ние високо ценим факта, че Правителството на Република България редовно изразява подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна и провежда политиката на непризнаване на незаконната окупация на Крим. Както и факта, че българското правителство последователно подкрепя европейската и евроатлантическата интеграция на Украйна. Всичко това е в съответствие с нашите външнополитически приоритети.
Какъв напредък е постигнат в развитието на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни?
България е важен пазар за реализация на украинската продукция в ЕС. Икономическите ни отношения се укрепват със всяка изминала година. Според резултатите от 2019 г. общият обем на търговията между Украйна и България за първи път през последното десетилетие надхвърли 1 милиард щатски долари.
През 2020 г. обемът на външната търговия между Украйна и България леко спадна на фона на разпространението на пандемията на коронавирус Covid-19. Намалението се дължи главно на намаляване на българския износ за Украйна. Също така, почти през цялата минала година наблюдавахме спад и в украинския износ за българския пазар, но в края на годината ситуацията леко се промени, и според Държавната служба на статистиката на Украйна украинският износ за България за 11 месеца от 2020 г. се увеличи с 4% спрямо същия период през 2019 г. и състави 473,3 милиона щатски долари. Очакваме да получим данни на статистиката за цялата 2020 г. и се надяваме, че обемът на общата търговия между двете страни ще надхвърли 800 милиона щатски долари, което ще считаме за доста значителен показател предвид толкова трудна година.
Каква е ситуацията в областта на инвестиционното сътрудничество?
Според данните на Националната Банка на Украйна обемът на преките български инвестиции в украинската икономика към 1 април 2020 г. възлиза на 69,6 милиона щатски долара, а към 1 септември 2020 г. - 74,1 милиона щатски долара. Така че, виждаме, може би незначителна тенденция, но към увеличение в размер на 6%. Вярваме, че сегашното ниво на взаимното разбирателство и взаимната подкрепа между правителствата на Украйна и Република България ще бъде възприето от потенциалните български инвеститори като положителен сигнал и в резултат на това през 2021 г. ще се активизира инвестиционното сътрудничество между двете страни.
Днес на украинския пазар вече присъстват такива известни български компании като "Софарма", "Еврохолд България" АД и "Каолин", и ние вярваме, че инвестиционните планове на тези компании в Украйна ще бъдат успешно изпълнени през 2021 година. Освен това, наблюдават се положителни тенденции в отношение на развитието на украинските преки инвестиции в българската икономика.
Въздействие на COVID-19 върху развитието на икономическото сътрудничество между двете страни?
Очевидно е, че и през 2021 г. най-напред ще трябва съвместно да предприемем активни мерки за преодоляване на отрицателното въздействие на пандемията COVID-19 върху нашето двустранно икономическо сътрудничество. Имам предвид възобновяването на темповете на търговията между двете страни и нивото на нашето сътрудничество в областта на туризма. Ние много се радваме от факта, че през последните години броят на украинските туристи, които избират България като място за лятната си почивка, непрекъснато се увеличава.
През 2019 г. 471 хил. украински туристи са посетили България, което е с 24% или 91 хил. повече в сравнение с 2018 г. Обаче, 2020 г. се превърна в истинско предизвикателство за украинско-българското сътрудничество в областта на туристическия сектор. Заедно с нашите български партньори ние предприехме активни мерки за минимизиране на негативните последици от COVID-19 за туристическото сътрудничество между двете ни страни, поддържахме редовни контакти със Вицепремиера, Министъра на туризма на Република България г-жа Марияна Николова. В резултат на съвместните ни усилия за 9 месеца на 2020 г. 168 хиляди украински туристи посетиха България.
Надяваме се, че в резултат на ваксинацията на българските и украинските граждани ситуацията в областта на международния туризъм ще се промени и украинските туристи ще посещават активно България през 2021 година. Искаме да върнем възможно най-много украински туристи в България, да подкрепим страната ви в периода след пандемията и да установим още по-близки контакти между двата народа.
Активното развитие на сътрудничеството между двете страни се улеснява от наличието на директни редовни въздушни авиолинии между нашите столици Киев и София. Към днешна дата 8 украински, български и международни авиокомпании имат право да извършват директни пътнически и товарни превози между двете страни, което показва значителна либерализация на пазара на въздушния транспорт между двете страни.
Какви приоритети набелязва Посолството на Украйна през 2021 г. в икономическата сфера?
Развитието на икономическото сътрудничество между двете ни страни ще остане сред главните приоритетите. Както вече казах, през 2021 г. на първо място ще трябва заедно да предприемем активни мерки за преодоляване на негативното въздействие на пандемията COVID-19 върху нашите икономически отношения. В тази връзка полагаме специални надежди на Българската търговско-промишлена камара и Българо-украинската индустриална камара.
В рамките на такова сътрудничество вече са реализирани няколко успешни проекта, по-специално Украинско-българските форуми, които бяха проведени в Бургас (27 ноември 2018 г.) и във Варна (18 октомври 2019 г.). На 30 октомври 2020 г., съвместно с БТПП в Пловдив, се проведе Украинско-Български бизнес форум под формата на онлайн бизнес конференция: „Активизиране на икономическото сътрудничество между Украйна и България. Предизвикателствата на COVID-19“. Радващо е, че винаги намираме подкрепа за подобни събития от страна на Българската търговско-промишлена палата, и по-специално от нейните регионални палати в Бургас, Варна и Пловдив. Ние високо ценим двустранното ни сътрудничество и желанието да работим заедно. Планираме да продължим тази практика и вече има отделни споразумения с българската страна за 2021 година. Отправяме покана и към останалите регионални клонове на Българската търговско-промишлена камара за сътрудничеството с нас. Мога да Ви уверя, че Посолството на Украйна в Република България е отворено за нови бизнес предложения и инициативи и очаква активно сътрудничество.
Интервюто е взела г-жа Олга Конова, секретар на Българската търговско-промишлена камара.
-22 +103
Коментиран от #5, #22
-24 +110
Коментиран от #16
-18 +108
До коментар #3 от "Путин":
скоро Донбас и Беларус
-11 +73
-10 +64
Коментиран от #25
-15 +100
-6 +85
Коментиран от #20
-11 +92
-18 +7
-9 +93
-10 +75
-7 +67
-9 +6
-9 +70
До коментар #4 от "Сите Бандеровци бръже при ТЕЙКО си!":
Да бе, още малко че руснаците са ни от освободили от “ фашистка окупация” и след това сме били свободни 45 години под съветска неокупация. Явно сте доста млади за да разсъждавате по тези въпроси.
Коментиран от #18, #74
-61 +13
Коментиран от #73
-7 +73
2.05.2014 г./
-3 +57
-6 +56
До коментар #3 от "Путин":
То се знае, че Крим е на Русия....знам , че българското правителство не признава Крим за руски заради страх да не разсърди ЕС и САЩ, а иначе 90 % от българския народ е убеден, че Крим е руски и ще остане такъв още дълго време...
Коментиран от #39
-6 +63
-3 +47
-3 +37
До коментар #7 от "Да ама НЕ":
Да, прав си. Факт е, че на територията живеят 80% русофилистици. Затова сме зуки в Европа по всички направления.
Коментиран от #28
-49 +7
-3 +35
-4 +41
Коментиран от #37, #41, #48, #65
-41 +8
Коментиран от #40
-4 +59
-5 +40
-5 +44
-4 +46
-4 +31
-2 +22
До коментар #29 от "До всички":
Крим,това е преди всичко населението,а населението не искат да са в Украйна.
-3 +42
-3 +34
До коментар #22 от "кнаус 485":
И като 90% от българите знаят , че Крим е руски , кои тогава са ония 80% ? 🤔
-3 +20
До коментар #31 от "КОНТРАТА":
Е що Путя подписа тогава Будапещенският договор?
Коментиран от #43, #53
-18 +3
До коментар #29 от "До всички":
Подарен е от ма майкатифутката. Без решение на държавен орган(парламент, или каквото и да е било тогава) украта Хрушчов издава указ за предаването на Крим на Украйна.
Коментиран от #63
-3 +25
-4 +34
До коментар #40 от "да питам":
Тоя па, Будапещенския мемурандом от 1994г. го е подписвал пиандето Борис Елцин. Как си представяш Русия да остави собствените си ядрени оръжия в Украйна след отделянето на УССР от СССР ?
Коментиран от #46
-1 +25
До коментар #43 от "КОНТРАТА":
Научи малко български и айде бегай Сибир....
Коментиран от #50
-19 +3
-2 +15
До коментар #29 от "До всички":
Според теб Русия е майка на Украйна,много правилен пример даваш,всяка майка има право да удари няколко шамара на детето си когато неслуша,прав си на сто процента.
-0 +21
-0 +18
До коментар #46 от "Българин":
Не знам кой трябва да учи български, ама от изречението " Научи малко български и айде бегай Сибир.... " има какво да се желае.
Научи малко български и ХАЙДЕ (запетая) БЯГАЙ в Сибир ЕДНА, ДВЕ, ТРИ точки. Без ЧЕТВЪРТА точка.
И защо да бяга в Сибир?
На същото основание, той може да те прати в САЩ. Още повече, че в САЩ е "безвизово за браткият, български народ".
Дали пък не греша за визите?
Коментиран от #70
-1 +16
-0 +15
-1 +17
До коментар #40 от "да питам":
няма такъв договор, има МЕМОРАНДУМ, който не е ратифициран дори и от Украйна...това е голата истина...
-0 +13
-0 +20
-2 +23
Коментиран от #60
-13 +4
-0 +15
-1 +15
-0 +12
До коментар #56 от "Sofia":
Добре е да знаеш , че нищо не знаеш .
-1 +2
-2 +19
-1 +16
До коментар #41 от "Да ама не":
А да си представим, че тогава Украйна не е била в рамките на СССР!!! Дали Хрушчов щеше да издаде такъв указ. Все едно сега Бойко да издаде указ и да даде на Румъния Добруджа или на Турция южна България. Това решение е било чисто икономическо. Географски Русия няма сухопътна връзка с Крим и това затруднява до голяма част държавната дейност и контрол. Крим е придаден на Украйна в рамките на СССР. Все едно някой да дойде в моята фирма да бачка като шофьорче, да му дам един мой ТИР за работа и като напусне да иска да го вземе си вземе тира за себе си. Нема как да стане!!!!
-1 +14
-1 +11
До коментар #29 от "До всички":
зле с правото пич неграмотен. Подаряване няма,трябва да има документ,а не на добра воля и аз сине/дъще ти подарявам. Във всеки един момент родителя може и има право да развали дареното и да си го върне отново,единствено условие да е жив.В случая Русия си е доста жива,така,че е в пълното си право да си върне собствеността още повече,че народа на Крим го искаше това и се радваше и продължава да се радва на този акт. Това,че на вас ви пари под задника нас това не ни интересува ,краварски облюдаци.
-1 +9
-1 +10
Българският народ не призна О краинските убийци на Сто Човека на Майдана.
Българският народ не призна свалянето на пътнически самолет от Окраина.
Българският народ не призна над СТО УБИТИ ДЕЦА в Донецк и Луганск.
Българският народ не признава опожарените Източно провославни Църкви.
Българският народ не признава над 15 биолаборатории в Окраина.
-1 +9
-0 +5
-1 +2
До коментар #50 от "Друг БГ":
По-скоро ти би трябвало да понаучиш езика и граматиката. Може да се пише и АЙДЕ и БЕГАЙ, не е задължително да се използва ХАЙДЕ и БЯГАЙ. Както и при използване на многоточие на края на изречението не е задължително да се напишат три точки. А и се пише братСки, а не братки. Ясно?
-0 +0
Коментиран от #72
-1 +0
До коментар #71 от "Украйна60%Руснаци, останалите Укри,":
Няма роми бе дебил неграмитен. Не бе това няма край!
-0 +0
До коментар #17 от "504":
Няма държава Русия, бе момче! Ти това не можеш да проумееш, а си тръгнал световната политика да коментираш.
-0 +0
До коментар #16 от "Винету":
он един помнещ -"Кога България беше на 27 място в света по жизнен стандарт и на кое е сега" . Подусловие - "Имаше ли /щом помниш, лесно ще отговориш..../ по ОНОВА време територия в границите на България, на която не действа българската юрисдикция - и има ли такава сега?"
-0 +0
Даже в Донбас и Луганск е съмнително да има хохли.
-0 +0
-0 +0