Носителка на Нобелова награда за мир, символ на борбата за демокрация в Мианмар - това бе Аун Сан Су Чжи. Но заставайки начело на държавата, тя предизвика разочарование и у сънародниците си, и у международната общност.
Тя се завръща доброволно от Великобритания в Мианмар през 1988-а година. Баща ѝ - Аун Сан, се бори за независимостта на страната от британско колониално владичество. Дъщеря му продължава по неговия път - прекарва 15 години под домашен арест, настоява за санкции срещу управляващата военна хунта, обръща погледа на световната общност към диктатурата в Мианмар, печели Нобеловата награда за мир и продължава борбата до оттеглянето на генералите.
Двайсет години по-късно, в речта си при получаването на Нобеловата награда, тя е изпълнена с благодарност: "Нобеловата награда за мир ме върна в света на другите хора, извади ме от изолираната сфера, в която живеех. Тя ми върна усещането за реалност. По-важното е, че Нобеловата награда насочи очите на света към борбата за свобода и демокрация на хората в Мианмар - ние не бяхме забравени."
Сложни задачи в една сложна нация
След като нейната партия - Националната лига за демокрация, спечели абсолютно мнозинство на свободните парламентарни избори през 2015-а година, Аун Сан Су Чжи фактически оглави правителството. Нямаше как да стане президент - конституцията, приета от военната хунта, изключва тази възможност, понеже децата ѝ са британски граждани.
"Не очаквайте да решим всички проблеми на страната ни само за 18 месеца", каза тя. "Бирма е много сложна нация, както всички знаете, и всичко се усложнява още повече от факта, че светът очаква от нас да преодолеем всички трудности в най-кратки срокове в тази съвсем неперфектна демокрация." Аун Сан Су Чжи трябваше да се справи с военните, гарантирали си чрез конституцията една четвърт от местата в парламента и ключови министерски постове.
Двузначно отношение към военните
Когато кървавите брутални репресии от страна на военните срещу мюсюлманското малцинство рохинга прогониха почти един милион души от страната през 2017-а година, ООН отправи предупреждение за геноцид и етническо прочистване. След месеци мълчание Аун Сан Су Чжи каза обаче само това: "Признавам, че можехме да се справим по-добре със ситуацията. Но като мултиетническа държава, наша основна грижа е сигурността и стабилността, ние трябва да бъдем справедливи към всички".
Това, което светът видя, бе преди всичко как една носителка на Нобелова награда за мир и икона на демокрацията дълго време мълчи за съдбата на преследваните рохинги. Която освен това говори за фалшиви новини и дава зелена светлина на армията, дори я защитава пред Международния съд в Хага.
Нейните поддръжници заявиха, че не могат да направят нищо - виновните са военните, ръцете на Аун Сан Су Чжи са вързани. А именно на нея в Мианмар гледат като на гарант за стабилност. Тя спечели с голямо мнозинство изборите миналия ноември, но твърде деликатният ѝ подход спрямо военните не се осмисли - на първи февруари те извършиха преврат в Мианмар, а Аун Сан Су Чжи беше задържана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Човека Коза
Коментиран от #9
19:23 03.02.2021
2 Патето яки
19:33 03.02.2021
3 3,14К
20:12 03.02.2021
4 Алфред Нобел
20:30 03.02.2021
5 Сандо
20:47 03.02.2021
6 Епидем
21:15 03.02.2021
7 Тулуп Мисирков
Коментиран от #8
22:24 03.02.2021
8 РЕАЛИСТ
До коментар #7 от "Тулуп Мисирков":
Питай ПКП Караянчева. Тя е спец по географията.06:54 04.02.2021
9 РЕАЛИСТ
До коментар #1 от "Човека Коза":
Ама ти наистина ли вярваш на тази пропаганда. Навсякъде , където мюсюлманите искат да откъснат парче територия, като Косово, все са трепани, изнасилвани и врагът убива деца. Истината е , че там рохингите надигнаха глава , нападаха дори полицейски участъци и армията каза в един момент" До тук" После тръгнаха да бягат през граница, но и Нобеловата лауреатка им каза , да не се връщат/ За разлика от нашите турци от възродителния процес/ Будистите не цепят басма на мюсюлманите. Затова в Япония е забранено мюсюлманството със закон и Света си мълчи.07:22 04.02.2021
10 Куцо и сакато у нас професори, доценти
07:24 04.02.2021