6 Февруари, 2021 18:50 2 365 11

Ще успее ли новата временна власт в Либия да извади страната от хаоса?

  • либия-
  • муамар кадафи-
  • мохамед юнес ал менфи

Либийците не престават да недоволстват от това, че политическите елити в страната не се променят, че корупцията продължава, че има недостиг на бензин, че токът спира често, че има инфлация

Ще успее ли новата временна власт в Либия да извади страната от хаоса? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Либия навлиза днес в нова фаза в прехода след избирането вчера на временно и единно изпълнително управление, което трябва до 21 дни да сформира и правителство, както и да подготви произвеждането на националните избори през декември и да сложи край на десетилетието на хаос в африканската страна, отбелязва Франс прес.

Вчера на междулибийските преговори, провеждащи се от началото на седмицата на тайно място в околностите на Женева под егидата на ООН, бяха избрани временен либийски премиер и тричленен Временен президентски съвет. Общо четирите ръководни фигури идват от три региона на Либия и ще се опитат да обединят институциите на страната, която е обхваната от дълбоки разделения и която има сега де факто две съперничещи си власти, респективно в западната и източната част на страната, предаде БТА.

Избирането на временни ръководни фигури на Либия бе приветствано от целия свят. Положителни реакции имаше както от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, така и от Германия, Италия, Франция, САЩ, Обединеното кралство, Турция и Гърция. Всички тези страни обаче предупредиха, че Либия има все още дълъг път за изминаване, за да излезе от хаоса.

Временният либийски премиер, избран вчера, е Абдел Хамид Дбейба. Той е на 61 години, роден е в Мисрата, в Западна Либия. Богат бизнесмен е. По образование е инженер. По времето на Муамар Кадафи е бил начело на Либийската компания за инвестиции и развитие. Сега мисията му е до 21 дни максимално да сформира правителство на Либия. След това ще има още 21 дни, за да спечели вот на доверие в парламента. Това ще означава, че процесът трябва да приключи най-късно на 19 март.

С избирането на Дбейба за временен премиер се затваря една страница от историята на прехода в Либия, започнал след свалянето на Муамар Кадафи от власт - тази на споразуменията от Ширкат (в Мароко), подписани през 2015 г. под егидата на ООН. В резултат на тях се стигна до съставяне на Правителство на националното единство, базирано в Триполи и оглавено от Файез ал Сарадж. Но това правителство така и не спечели доверието на парламента, базиран в Източна Либия, нито успя да наложи властта си над политическите и военните власти в страната.

Освен новия временен премиер Либия от вчера има Временен президентски съвет, който е съставен от председател и от двама заместник-председатели. За председател на Съвета бе избран роденият през 1976 г. в Тобрук дипломат Мохамед Юнес ал Менфи. Негови заместници са Муса ал Кони, който е туарег, роден в Южна Либия, и Абдала Хюсеин ал Лафи, който е депутат от западния град Зауия.

За новата изпълнителна власт задачата да върне реда в Либия е голямо предизвикателство. Временният премиер Дбейба не се радва на единодушна подкрепа в самата Либия заради заемането на важни функции по време на режима на Кадафи. Дбейба е бил и от приближения кръг на довереници на бившия либийски диктатор.

Според някои анализатори новата изпълнителна власт ще има малко влияние на терен. Тя трудно ще може да упражнява каквато и да е власт в Източна Либия, а дори и в западната част на страната.

А междувременно либийците не престават да недоволстват от това, че политическите елити в страната не се променят, че корупцията продължава, че има недостиг на бензин, че токът спира често, че има инфлация.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Честито

    21 6 Отговор
    И тия яко ядът дървото на демокрацията-която "цивилизованият Запад" им донеса с бомби...Кадафи беше ангелче пред лакомите и ненаситни капиталисти-факт!!!!
  • 2 Шуши

    10 0 Отговор
    Хафтар и Египет чакат Ержолан да му полажат банята
  • 3 ***

    12 4 Отговор
    Западната Демокрация подарява сеободен-хаус и ви оставя на произвола на съдбата и след това Ви обеснява, че само с диктатура се въвежда ред, браво!!!
  • 4 Ердоган

    12 1 Отговор
    Ако не се месят турци и американци да, ще успеят.
  • 5 нашия

    1 3 Отговор
    краткия отговор на въпроса е-не не и в обозримо бъдеще-иначе е много дълго за обяснение
  • 6 Антон

    8 3 Отговор
    Либия се радва на прелестите на американската демокрация.
  • 7 ценности

    5 0 Отговор
    Тези не ги мислете изобщо. Бачках в БОКО – Геоком в Либия. Бедна ви е фантазията колко газ и нефт имат. Освен работещите находища , един господ знае колко още имат из пустинята. Бити сондажи , излязъл газ или нефт , затворен привентора и находището е на стенд бай!

    Коментиран от #9

  • 8 Гост

    2 2 Отговор
    Ще тхрсят Кадафи да ги обидини ,но няма да го намерят.Съсипаха ги като държава сега ще им източат запасите от петрол и газ и после ще настъпи мир.
  • 9 No Exit

    4 2 Отговор

    До коментар #7 от "ценности":

    Точно за нефта Англия /Камерън/ и Франция/Саркози/ разрбомбиха Триполи и хвърлиха Либия в хаос. Най-лесно се лови риба в мътна вода.
  • 10 Атлантик плюс

    0 0 Отговор
    Либия е демократизирана от Запада. Диктаторът Кадафи е свален. Защо говорят за хаос? Откога демокрацията се отъждествява с хаоса?
  • 11 Хари

    0 0 Отговор
    Либия ке се оправи, когато синът на Кадафи поеме властта. Либийците искат точно това, поне онези, които не са имбецилни, но фашистите от САЩ и расистите от израел не искат това. Подземните сладководни запаси от питейна вода от времето на последният ледников прериод доведоха до първата в света война за водни ресурси. Въпросната вода е достатъчна да утоли жаждата на света за 100 години напред. УНИКАЛНО! А Планът на Кадафи включваше освен обвързване на либийската валута със злато и превръщането на Либия, БУКВАЛНО, в оазис насред пустинята. Проектът спира дъха с красотата си, който го е виждал знае за какво говоря.