24 Май, 2021 15:50 5 396 48

България е загубила 72% от животновъдството и птицефермите си от 2005 г.

  • животновъдство-
  • земеделие-
  • ферми-
  • птицеферма-
  • гардиън-
  • европа-
  • животни-
  • поминък-
  • ес-
  • осп

Броят на животновъдните ферми рязко намалява

България е загубила 72% от животновъдството и птицефермите си от 2005 г. - 1
Снимка: БГНЕС

От 2005 г. България е загубила 72% от животновъдството и птицефермите си, Унгария - 48%, Полша - 54% и Словакия - 72%. Анализ на "Гардиън" показва, че броят на птицефермите и животновъдните ферми само в ЕС, с изключение на Хърватия, е спаднал с 3,4 милиона между 2005 и 2016 г., и с до 5,6 милиона, последната година, за която са налице изчерпателни данни, предаде агенция БГНЕС.

Докато броят на птиците и добитъка се увеличава през периода, броят на животновъдните ферми рязко намалява, което показва, че е имало огромна интензификация на земеделието и че малки ферми са изправени пред огромен риск. Общият брой на всички видове ферми в ЕС е спаднал през същия период от 14,5 на 10,3 милиона. Тази интензификация, с повече животни, събрани в по-малък брой ферми се ускори с общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП), която доминира в земеделието в Европа от въвеждането ѝ през 1962 г. Най-големите фермери се възползват най-много от системата на субсидиране: около 80% от субсидиите за директни плащания в размер на 40 млрд. евро отиват само за 20% от фермерите.

ЕС трябва да въведе обширни реформи на земеделските субсидии тази седмица, за да се опита да спре намаляването на малките ферми и да ги защити от интензификацията на земеделието, насърчавана от десетилетия на предишни политики. Януш Войцеховски, комисар на ЕС по земеделието, каза: „Намерението ми е този процес на изчезване на малките ферми да бъде спрян. Европейският хранителен сектор в миналото се основаваше на малки ферми и трябва да бъде така и в бъдеще." Войчеховски призна, че предишните версии на ОСП са предизвикали огромни сътресения. „Причината, поради която загубихме 4 милиона ферми в ЕС, беше грешка в ОСП. Подкрепата беше прекалено [насочена] към индустриалното земеделие и недостатъчна за малки и средни ферми“, каза той.

Реформите на ОСП, които ще бъдат предложени от ЕС тази седмица, ще включват мерки за насърчаване на фермерите да оставят повече пространство за дивата природа, да приемат органични стандарти за добитъка, да използват по-малко химически торове и пестициди и да подхранват здрави почви. Войчеховски каза пред „Гардиън“: „Защитата на малките и средните ферми е приоритет. Не е вярно, че се нуждаем от все по-големи ферми за продоволствена сигурност. Малките ферми могат да осигурят продоволствена сигурност за гражданите на ЕС “.

„Има разбиране сред законодателите, парламента и Съвета на ЕС, че трябва да защитим по-добре нашите малки и средни ферми - това е много важно за продоволствената сигурност, за околната среда, изменението на климата и биологичното разнообразие", допълни още той. Европейските потребители също биха усетили ползите, каза той. „Износът е важен, но трябва да обърнем повече внимание на собствените си пазари - висококачествени стоки от европейските ферми до европейските пазари. Това е голям шанс за европейското земеделие “, каза той. „Нашето намерение е да увеличим органичната храна от 8% на 25% през следващото десетилетие, например. Това ще бъде особено добре за малките ферми. “

Връщането към малките ферми в целия блок обаче изглежда все по-малко вероятно. Във Франция, Германия и Холандия повече от една трета от животновъдните и птицефермите са изчезнали от 2005 г. Близо 120 000 птицеферми са загубени във Франция между 2005 и 2016 г. и близо 36 000 в Германия. Въздействието на ОСП може ясно да се види в ускоряването на спада на малките ферми сред държавите, които са от сравнително скоро в ЕС. Сред дългогодишните държави-членки на ЕС спадът в броя на малките ферми продължава от десетилетия. Но източноевропейските фермери претърпяха още по-голямо сътресение от 2004 г., когато мнозина се присъединиха: от 2005 г. България е загубила 72% от животновъдството и птицефермите си, Унгария 48%, Полша 54% и Словакия 72%.

Във Великобритания спадът за 12-годишния период от 2005 г. до 2016 г. е 25%, като 45 500 животновъдни и птицеферми са загубени между 2005 г. и 2016 г. Загубата е била повече от 110 000 от общо 319 000 от всички ферми през 1990 г. ОСП, създадена след Втората световна война с намерението да насърчи хранителната самодостатъчност в Европа, насърчава все по-интензивни и индустриализирани земеделски методи . Фермерите бяха насърчавани да произвеждат повече храна на всякаква цена, използвайки повече химически торове и пестициди.

Производството на храни се увеличи, но околната среда пострада. Броят на птиците в земеделските райони в ЕС за три десетилетия е намалял наполовина , според Европейския съвет за преброяване на птиците. Популациите на насекомите също спаднаха: броят им в Германия е намалял с три четвърти през последните 25 години, според проучване на защитени територии, а броят на пеперудите в обработваната земя в Англия е спаднал с 58% между 2000 и 2009 г. Само една четвърт от видовете в ЕС имат добър природозащитен статус и 80% от ключовите местообитания са в лошо състояние, според европейския надзорен орган. Сделката за ОСП, която трябва да бъде обявена тази седмица, вероятно няма да доведе до генерална трансформация на селскостопанската политика на ЕС. Селия Нисенс, служител по политиките в неправителствената организация на Европейското бюро за околната среда, заяви: „За съжаление изглежда, че сделката тази седмица ще продължи да кара трактора в грешната посока. По-голямата част от средствата ще продължат да текат към най-големите, най-замърсяващи ферми, с почти никаква зелена посока. В това решаващо за климата и биологичното разнообразие десетилетие, липсата на амбиция на новата земеделска политика е направо катастрофална."


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пиле Градус

    65 2 Отговор
    На белот сме в Банкя.
  • 2 толупа

    45 2 Отговор
    Да бе, "Градус" толкова МНОГО се разраснаха.
  • 3 Da be

    64 1 Отговор
    Това са глупости, питайте тези които до сега бяха на власт. Цъфнали сме и сме вързали
  • 4 Pilot

    59 3 Отговор
    Да благодарим на еднокнижника и Гроб !!!

    Коментиран от #6

  • 5 сила

    49 0 Отговор
    да си спомним месията Ф.Д. .....от него започна разрухата на селското стопанство
  • 6 Смеееееееееееееееееееееееееееееееех

    23 4 Отговор

    До коментар #4 от "Pilot":

    А кой го избира 11 години 🙃🤣

    Коментиран от #8, #17

  • 7 инж технолог

    61 2 Отговор
    "България е загубила 72% от животновъдството и птицефермите си от 2005 г." България е загубила и 76% от промишлеността си,затова внася 90% от храните и промишлените стоки. Всичката храна е с Е-та ,палмово масло,оцветители,подобрители,стероиди,замразени меса от 20 години,сухи млека ,еФтини китайски и турски стоки,и тъй нататък.

    Коментиран от #10, #14

  • 8 Хмм

    35 4 Отговор

    До коментар #6 от "Смеееееееееееееееееееееееееееееееех":

    Гроб спечелиха само първия път изборите. Нали не мислиш че после са избирани отново от народа.

    Коментиран от #13

  • 9 смерш

    31 9 Отговор
    За съжаление както върви с нашите управници тип пишман генерал и пишман патриоти сме на път да загубим и българския етнос като преобладаваща част от населението на територията!
    Във всеки случай извън големите областни центрове в останалите населени места в по голям или по малък процент вече преобладават
    небългарски етноси, основно турчеещи се цигани!
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 тортиля

    29 2 Отговор
    Затова в България над 340 000 човека са безработни или едвам свързват двата края. Бедняците по улиците, гари и автогари никой не ги брои.
  • 12 Тошо

    40 1 Отговор
    А от 1989 г. - 99% от фермите е изгубила ....
  • 13 Смех

    5 9 Отговор

    До коментар #8 от "Хмм":

    А от кой са избирани от марсианците ли?

    Коментиран от #16

  • 14 Еее

    51 0 Отговор

    До коментар #7 от "инж технолог":

    Има неща които се увеличиха, бедност, смъртност, години за пенсия, неграмотност, престъпност и т н
  • 15 факт

    3 13 Отговор
    ето затов Франция е велика държавс ✌️🇫🇷
  • 16 Хмм

    28 3 Отговор

    До коментар #13 от "Смех":

    Ами купуване и фалшифициране на избори - от това са избирани
  • 17 Как йой

    26 4 Отговор

    До коментар #6 от "Смеееееееееееееееееееееееееееееееех":

    Купения вот. В България има 800 хиляди роми, при 100% активност по изборите в ромските гета. Събираш две плюс две и получаваш резултата.

    Коментиран от #20

  • 18 Гост

    31 4 Отговор
    Благодарение на партийния корифей на приватизацията Костов. Ако искате да останем и без държава гласувайте за ДБ. Така човечеца ще може да изпълни отколешна мечта да съсипе и това, което е останало . Не си мислете, че Иванов има някаква роля в тази партия, той е само параван
  • 19 И какво от това

    2 16 Отговор
    Ще внасяме,няма проблем
  • 20 Хавана клуб

    2 11 Отговор

    До коментар #17 от "Как йой":

    А другите некупуват ли вот що не го биха?Начи не ще да са само ромите
  • 21 Скорошен опит

    27 1 Отговор

    До коментар #10 от "Хо хо хо":

    Пробвах за колко време ще се развали прясно мляко, което след подгряване оставих на стайна температура. Млякото беше от известна скъпа марка... На петия ден го изхвърлих без признаци на разваляне... Та ето с това се храним!

    Коментиран от #22

  • 22 Хо хо хо

    2 19 Отговор

    До коментар #21 от "Скорошен опит":

    Замисли се ако се разваля бързо колко ще се оскъпи производството муууу и от там как и колко ще се промени тоест вдигне цената на крайният продукт и как ще бъде платена от българите и в частност българските пенционери които както всички знаем не са от най платежоспособните.
    Второ Това ще доведе до нуждата от повече крави а те отделят ЦО2 и това ще увеличи парниковият ефект което всички се стремят да избягват в днешно време.

    Коментиран от #25

  • 23 123

    10 9 Отговор
    Четете внимателно, че е написано сложно и манипулативно. Намалял е брои на фирмите но броя на животни и птици се е увеличил. Всеки малък бизнес след известен период от време или се развива и бива погълнат от големите играчи в бранша или фалира. Има и вариант да стане крупен играч но такива случаи са голяма рядкост. Няма такова чудо една фирма с малък бизнес да съществува вечно.
  • 24 Българин

    22 2 Отговор
    Целта е да се купува отровеното месо от корпорациите на Глобалистите.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 За РБ

    8 2 Отговор
    отдавна всичко приключи!Край на темата!
  • 27 Дядото

    16 1 Отговор
    Ядем боклука на Западна Европа иначе на кой ще го продадат и после защо имаме много онкоболни помислете
  • 28 whitenoise

    4 1 Отговор
    малкия бизнес е като във вица за малкия публичен дом "от пред нема тарифа..." сам съм
  • 29 mi6osp

    19 1 Отговор
    България бе приета в ЕС не за да увеличи броят на производителите, а за да увеличи броят на консуматорите. Ние сме само пазар и суровинен източник, колония.
  • 30 Squad 2015

    20 1 Отговор
    Загубихме и 75 % от народа и от интелекта на хората

    Коментиран от #40

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 ред

    19 1 Отговор
    ЦЕЛТА е малките ферми да бъдат унищожени.
  • 34 Павел пенев

    26 1 Отговор
    След влизането ни в идиотския европейски съюз, България е загубила 100% от своята държавност, а след това 72% от животновъдството и всичко останало.
  • 35 дявола

    17 1 Отговор
    Това е политика на ЕС откакто ни приеха там всичко започна да се завърта обратно нали трябва да се предлагат техните боклуци
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 ЯЛЕТО ЧОБАРЯ

    3 0 Отговор
    Това са козарските муцки на Антон Ванчев. Да му ги върнем!
  • 38 чичо Сам

    19 1 Отговор
    Ма що ви трябва да се блъскате и да храните животни, ние от САЩ ще ви доставяме месо, колкото искате , имаме резерви още от ВСВ.
  • 39 Нали има какво да ядете...

    2 11 Отговор
    Кремълски мрънкачи
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Банг-банг

    12 2 Отговор
    То не беше пилешки грип, луда крава, свински грип и всички тяхни производни само с една единствена цел. А именно, да се затрие животновъдството в България. Методично и сравнително бързо успяха да затворят малки и средни ферми, както и малкия частен производител. Всичко беше режисирано от управляващите с цел облагодетелстване на крупни играчи от ранга на Иван пилето. Всяка новопоявила се болест някъде по света, беше използвана за предлог от хората с кюлчета и пълнещи шкафчетата... Докога ще продължава всичко това, питам аз?
  • 42 пешо

    2 1 Отговор
    при герб е така , само за тулупа е разцвет на икономиката .
  • 43 Новинар

    2 1 Отговор
    Не го е изгубила а го унищожиха, за да може сега по магазините да си купуваме гумения кашкавал на запада.
  • 44 Аналитик плюс

    6 1 Отговор
    72% са изгубени от 2005 г. насам. Като се добави обаче, че основното все пак беше изгубено до 2005 г и балансът започва да клони към 0. Де да беше само животновъдството и птицефермите, ами то цялата индустрия и селско стопанство. Като прибавиш и изгубения човешки матриал и БГ си става една изгубена и загубена държава. От най-загубените.......... Ох знаем, знаем - Комунизмът е виновен, не Атлантизмът

    Коментиран от #47

  • 45 Един

    6 1 Отговор
    Всички ЕВРО "мерки" и субсидии са с цел ликвидация на местното производство! Последните държави приети в ЕС са за разширяване на пазара за стоки от ЕС и за ресурс евтина работна ръка!
  • 46 АрезултАтаА

    2 1 Отговор
    А резултата е, че много немскоговорящи вериги се навъдиха и продават съмнителни неща от другия край на света ... представяйки ги за някакъв вид качество. Така е като имаме робство и от Германия, винаги са ни ползвали.
  • 47 Иван

    1 0 Отговор

    До коментар #44 от "Аналитик плюс":

    Дали изобюо можеш да четеш или да разбираш това, което четеш ?
  • 48 жокер

    0 0 Отговор
    Селата празни! Никой не иска да се занимава със животновъство, защото е кауза пердута субсидиите са малки, цените ниски, а за сметка на това труда е къртовски - нон стоп. Всеки от хладния офис може да коментира глупавата политика на държавата, но като влезе в магазин и види едно и също месо - едното вносно за 10лв., другото от местен фермер за 15лв. ще предпочете по изгодното над 80% ще го направят.... Ситуацита е следната или ще плащаме като общество за по скъпото българско или по форумите ще се правим на патриоти , но в магазина ще го забравяме и ще си псуваме властта, без значение коя е...