20 Юли, 2021 21:03 4 701 36

ЕК обяви война на прането на пари

  • пране на пари-
  • ес-
  • ек-
  • финансови престъпления-
  • тероризъм-
  • пари-
  • финанси-
  • контрол

Ще се създаде единна интегрирана система за надзор в ЕС във връзка с борбата с изпирането на пари

ЕК обяви война на прането на пари - 1
Снимка: Shutterstock

Европейската комисия представи амбициозен пакет от законодателни предложения за засилване на правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Пакетът включва и предложение за създаване на нов орган на ЕС за борба с изпирането на пари. Този пакет е част от ангажимента на Комисията за защита на гражданите и финансовата система на ЕС от изпиране на пари и финансиране на тероризма. Целта на този пакет е да се подобри разкриването на съмнителните операции и дейности и да се поправят нормативните пропуски, използвани от престъпниците за изпиране на незаконните приходи или финансиране на терористични дейности чрез финансовата система. Както бе припомнено в стратегията на ЕС за Съюз на сигурност за 2020—2025 г., засилването на правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма ще спомогне за защитата на европейците от тероризъм и организирана престъпност.

С днешните мерки, при които са отчетени новите и нововъзникващите предизвикателства, пораждани от техническия прогрес — виртуалните валути, по-интегрираните финансови потоци в рамките на единния пазар, глобалният характер на терористичните организации и др., значително се усъвършенства действащата нормативна уредба на ЕС. С тези предложения ще се спомогне за изграждането на много по-съгласувана уредба, която ще улесни спазването на правните норми за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма от страна на различните стопански субекти и особено на тези с трансгранична дейност. Днешният пакет се състои от четири законодателни предложения:

- регламент за създаване на нов орган на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма;

- регламент относно борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, сред чиито пряко приложими разпоредби са тези относно комплексната проверка на клиента и относно действителните собственици;

- Шеста директива относно борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, с която се заменя действащата Директива (ЕС) 2015/849 (изменена с петата директива относно борбата с изпирането на пари) и сред чиито разпоредби, които ще бъдат внедрени в националното законодателство, са тези относно националните надзорни органи и относно звената за финансово разузнаване в държавите членки;

- преразглеждане на регламента от 2015 г. относно паричните преводи (Регламент (ЕС) 2015/847) с цел да се проследяват прехвърлянията на криптоактиви.

Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията с ресор „Икономика в интерес на хората“, заяви: „Всеки нов скандал с изпиране на пари е още един скандал в повече и тревожен сигнал, че работата ни по запълване на празнотите в нормативната уредба на финансовата ни система все още не е свършена. През последните години постигнахме огромен напредък и понастоящем правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари са сред най-строгите в света. Сега обаче те трябва да бъдат прилагани еднообразно, а прилагането им — стриктно контролирано, така че предвидените мерки да бъдат наистина ефективни. Ето защо днес действаме с решимост — за да изкореним изпирането на пари и да попречим на престъпниците да се ползват от облагите на престъпната си дейност.“

Марейд Макгинес, комисар по въпросите на финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари, добави: „Изпирането на пари представлява съвсем явна и непосредствена опасност за гражданите, демократичните институции и финансовата система. Мащабът на проблема не може да бъде подценяван и пропуските, които престъпниците могат да използват, трябва да бъдат поправени. С днешния пакет значително ускоряваме усилията си за спиране на изпирането на мръсните пари чрез финансовата система: подобряваме координацията и сътрудничеството между органите в държавите членки и създаваме нов орган на ЕС за борба с изпирането на пари. С тези мерки ще можем по-добре да защитаваме целостта на финансовата система и единния пазар.“

Нов орган на ЕС за борба с изпирането на пари

В основата на днешния законодателен пакет е създаването на нов орган на ЕС, с помощта на който ще се преобрази надзорът в ЕС във връзка с борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма и ще се засили сътрудничеството между звената за финансово разузнаване (ЗФР). Новият орган на ЕС за борба с изпирането на пари ще бъде централният орган, който ще координира националните органи, за да се осигури коректно и неотклонно прилагане на правните норми на ЕС от страна на частния сектор. Органът на ЕС за борба с изпирането на пари също така ще подпомага ЗФР за подобряване на капацитета им за анализ на незаконните потоци и за превръщането на финансовото разузнаване във възлов източник за правоприлагащите органи. По-специално, органът на ЕС за борба с изпирането на пари:

- ще създаде, въз основа на общи надзорни методи и сближаване на строгите надзорни стандарти, единна интегрирана система за надзор в ЕС във връзка с борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма;

- ще упражнява пряк надзор върху някои от най-рисковите финансови институции с дейност в голям брой държави членки или ще изисква незабавни действия за противодействие на непосредствените рискове;

- ще наблюдава и координира националните надзорни органи, отговарящи за други финансови субекти, и ще координира надзорните органи на нефинансовите субекти;

- ще подпомага, с цел да се установяват по-добре трансграничните незаконни финансови потоци, сътрудничеството между националните звена за финансово разузнаване и ще улеснява координацията между тях, както и съвместните анализи.

Единна правна уредба на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма

С единната правна уредба на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма ще се съгласуват действащите в ЕС разпоредби в тази област чрез въвеждането например на по-подробни разпоредби относно комплексната проверка на клиента, действителните собственици, правомощията и задачите на надзорните органи и на звената за финансово разузнаване. Съществуващите национални регистри на банковите сметки ще бъдат свързани, което ще ускори достъпа на звената за финансово разузнаване до сведения за банковите сметки и сейфовете. Комисията ще предостави достъп до тази система и на правоприлагащите органи, като при делата с трансграничен елемент ускори финансовите разследвания и възстановяването на придобитите от престъпна дейност активи. Достъпът до финансова информация ще се извършва съгласно строгите гаранции, предвидени в Директива (ЕС) 2019/1153 относно обмена на финансова информация.

Цялостно прилагане спрямо сектора на криптоактивите на правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма

Понастоящем правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма обхващат само някои категории доставчици на услуги за криптоактиви. С предложената реформа тези правни норми ще обхванат целия сектор на криптоактивите, като всички доставчици на услуги ще бъдат задължени да извършват комплексна проверка на клиентите си. С днешните изменения ще се осигури пълна проследимост на прехвърлянията на криптоактиви (биткойн и др.), така че да може да се предотвратява и разкрива евентуалното им използване за изпиране на пари или финансиране на тероризма. Освен това ще бъдат забранени анонимните портфейли с криптоактиви, а правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма ще се прилагат изцяло спрямо сектора на криптоактивите.

Валиден за целия ЕС таван от 10 000 евро за големи плащания в брой

Големите плащания в брой са лесен начин за престъпниците да изпират пари, тъй като установяването на операциите е много трудно. Ето защо днес Комисията предложи валиден за целия ЕС таван от 10 000 евро за големи плащания в брой. Това валидно за целия ЕС ограничение е достатъчно високо, за да не застраши ролята на законно платежно средство на еврото, и признава възловата роля на парите в брой. Тавани вече съществуват в около две трети от държавите членки, но са в различен размер. Националните тавани под 10 000 евро ще могат да останат в сила. Ограничаването на големите плащания в брой затруднява изпирането на пари от престъпниците. По примера на забраната от правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма на анонимните банкови сметки ще бъде забранено и предоставянето на анонимни портфейли с криптоактиви.

Трети държави

Изпирането на пари е глобално явление, за борбата с което е необходимо тясно международно сътрудничество. Комисията вече работи в такова сътрудничество с международните си партньори за борба с потоците на мръсни пари в света. Специалната група за финансови действия (FATF) – световният орган за наблюдение на изпирането на пари и финансирането на тероризма – издава препоръки към държавите. Държава, която е включена в списъка на FATF, ще бъде включена и в списъка на ЕС. Ще има два списъка на ЕС – „черен списък“ и „сив списък“, отразяващ списъка на FATF. След включването на дадена държава в списъка, ЕС ще предприема мерки, съобразени с поражданите от тази държава рискове. ЕС ще може също така да включва в списъците си държави, които не присъстват в списъка на FATF, но които независима оценка е посочила като заплаха за финансовата система на ЕС. Разнообразните инструменти, които Комисията и органът на ЕС за борба с изпирането на пари могат да използват, ще позволят на ЕС да върви в крак с бързо променящата се и сложна международна среда с динамични рискове.

Следващи стъпки

Следващият етап на законодателния пакет е обсъждането му от Европейския парламент и Съвета. Комисията се надява на бърз законодателен процес. Бъдещият орган за борба с изпирането на пари следва да бъде приведен в готовност през 2024 г., като ще започне да изпълнява задачите си по пряк надзор малко по-късно — след като директивата бъде внедрена в националното право и новите правни норми започнат да се прилагат.

Сложният въпрос за прекъсване на потоците с мръсни пари не е нов. Борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма е от основно значение за финансовата стабилност и сигурността в Европа. Нормативните пропуски в една държава членка се отразяват върху целия ЕС. Ето защо правните норми на ЕС следва да бъдат ефективно и съгласувано прилагани и контролирани, за да се противодейства на престъпността и да се защитава финансовата ни система. Ключов фактор в тази връзка е ефективността и съгласуваността на правните норми на ЕС за борба с изпирането на пари. С днешния законодателен пакет се изпълняват ангажиментите в приетия от Комисията на 7 май 2020 г. План за действие за всеобхватна политика на Съюза за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма.

Нормативната рамка на ЕС за борба с изпирането на пари включва също така: регламента за взаимното признаване на заповедите за изземване и конфискация, директивата за борба с изпирането на пари по наказателноправен ред, директивата за установяване на правила за използването на финансова и друга информация за борба с тежките престъпления, Европейската прокуратура и Европейската система за финансов надзор.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Дон Препероне

    12 1 Отговор
    Абе я си..С три думи - не приемам войната! Ще си я караме по старому..

    Коментиран от #25

  • 2 Никакъв

    7 10 Отговор
    кеш ! При гръцките ни съседи вече лимита е 500 € ! Край на пачки - мачки и кюлчета !

    Коментиран от #9

  • 3 Тра-ла-ла

    31 0 Отговор
    Много хубаво звучи, само дали за това става въпрос или пак под предлог за борба с тероризма и уж занаше добро и сигурност ни гласят нещо друго?
  • 4 Ххх

    19 3 Отговор
    Не ги е срам и тези престъпници. Нашиот кашелот спи с джандаци,злато и яко пачки, Кьовеши дойде видя и удобри, а тези ще борят прането. Нездушници всички
  • 5 гадно

    9 2 Отговор
    Те за това ще се вдигне цената на чекмеджетата.
  • 6 Абе терористите не работят ли с оръжие

    13 2 Отговор
    За какво са тези мерки за финансов контрол и финансово разузнаване западните банки да не са окупирани от евреите и ивиците с Газопроводи еврОПейски съюз
  • 7 Хахаха

    19 2 Отговор
    И кой печата банктноти евро с номинал 500 ...
    ЕЦБ ще да е най-голямата перачница на пари ...
    ЛГБТИ сомунист-затоплисти усещат, че ще бъдат изметени и започват разисквания за забрани по теми, на които са дали началото иминно те.
    Идва фашизъм
  • 8 СМЯХ

    15 1 Отговор
    Това означава че ще ви затегнат гайките още повече. И ще има циркове и гърчове.
  • 9 Хахаха

    6 3 Отговор

    До коментар #2 от "Никакъв":

    Пълни глупости ... плащанито нй 7 или 8 нощувки на ръка е около 800 до 1500 евро, зависи от мастоположение и качество ...

    Коментиран от #23

  • 10 Перилни препарати

    3 1 Отговор
    Перални, шушилни на добри цени 35%.
    Хартия бела отлично качество.
  • 11 Знаете ли

    20 0 Отговор
    Колко българи изгоряха в Гърция.Хората работили на черно и вкарвали пари вкарвали в гръцките банки за по сигурно.Обаче един слънчев ден разбират,че сметките им са блокирани.Отива нашия Бай Ганю в банката за инфо:може би е станала грешка си мисли човека, и какво му казват служителите:Айде сега господине или госпожо докажете от къде ви са парите.Договор за работа.Доходи на месец.Осигуровки. и т.н...И чак тогава ще ви се отблокира сметката.
  • 12 Принтер

    13 3 Отговор
    Смешници : ще се борят с Криптовалутите !?!
    Абе , краварите не могат....та тези соросоиди ли ще успеят ?!?
  • 13 Рошко

    13 0 Отговор
    Само по,заглавието, тогава да се съберат всички развити и недоразвити държави там в оон, и да се отворят офшфорките, бедна ми е фантазията каква мръсотия ще излезе, сигурно ще пламне световна революция
  • 14 Банкнота

    2 14 Отговор
    Все още има пари в брой, а това е най големият проблем..... Няма логика да има пари в брой, но никой не иска да бъдат премахнати??? Към днешна дата те са напълно излишни и интегриране към плащания само с карти и по банков път може да стане за не повече от 1 месец.
    Нека се запитаме защо тогава не се премахнат парите в брой??? Отговора е ясен, но никой не иска да го каже на глас.....
    Е успех тогава с мръсните пари, успех с данъчните измами, успех с кражбите, успех с измамите, и т.н. и т.н и т.н

    Коментиран от #22

  • 15 Димо

    4 16 Отговор
    ЕС да премахне отживелицата КЕШ плащане и корупцията,изпирането на пари и невнасянето на данъци ще намалее с поне 99%!Дори се чудя как дилърите на дрога ще си продават наркотиците!

    Коментиран от #29

  • 16 Божко

    13 1 Отговор
    Поредните банкови схеми в ЕС!!! в Сърбия има лихва на депозитите над 2 % в БГ 0 и само такси и ги увеличават
  • 17 Това е европейската 1996

    5 6 Отговор
    Когато комунистите затвориха банковите офиси и казаха че банките са фалирали а валутните спестявания на работилите българи в арабските страни ги изнесоха в трезори в чужбина защото не можеха да продават лади за долари и нямаше корекоми за пазаруване с валута защото вноса на западни стоки шир потреба беше свободен сега в Европа правят същото щото хората харчат само за храна и спестяват в банки и не харчат пари за индустриални продукти произведени в Европа и сега ЕС под предлог за пране на пари секвестират спестяванията на европейците
  • 18 ужас

    9 0 Отговор
    О не боцко няма да може да си прави "обществените поръчки" :(
  • 19 Фаро

    6 1 Отговор
    След дъжд качулка,който имаше власт изпра вече няма желаещи.Сега ще храним и тоя орган
  • 20 не с лошо де

    6 0 Отговор
    Буцито пари не пере , той само гащите си с пълни джебове ги пере.
  • 21 Руснаците като въведат

    10 1 Отговор
    Бартерната търговия петрол и газ и европейските печатници за пари спрат да печатат и икономически ката рухва и европейците ще карат коли по 20 години както по времето на цоца драгойчева
  • 22 Перо

    10 1 Отговор

    До коментар #14 от "Банкнота":

    Гащник ти явно си на държавна служба некадърнико.Явно си скаран с кеша защото си свикнал всичко да е на изплащане и не може да спестиш един лев.
  • 23 Така е

    0 0 Отговор

    До коментар #9 от "Хахаха":

    За туристи не е задължително,но за живущите в Гърция има голям контрол.
  • 24 Боко Бандита

    5 2 Отговор
    ЕК представа си няма аз и Шиши колко пари окрадохме и изпрахме...

    Коментиран от #26

  • 25 Нищо не

    6 1 Отговор

    До коментар #1 от "Дон Препероне":

    правят реално,нов орган,нови чиновници,нови разходи и ефект-нула. Виж проблема с кривите краставици е на път да бъде решен.
  • 26 А останалите

    3 1 Отговор

    До коментар #24 от "Боко Бандита":

    политици стояха със скръстени ръце,нали?
  • 27 Monero

    1 0 Отговор
    Много важно :)
  • 28 Американците в Япония са

    1 0 Отговор
    Иззели всички самурайски мечове и оръжие след безусловната капитолация а Хирохито след като подписал безусловната капитолация казал грешката ще бъде поправена и японските студенти в САЩ след войната се правили че не разбират английски и американците им обяснявали на внимателно всяко нещо Урсус Гранде Урсус минор Фон дер Ла ¥€N orth star
  • 29 АНОНИМЕН

    3 0 Отговор

    До коментар #15 от "Димо":

    Aми в oбщи линии тaкa изглeждa здрaвocлoвнaтa миcъл : Cиcтeмaтa нa нacтoящитe oтнoшeния нe мoжe дa рaзрeши прoблeмa c трупaнeтo нa вce пo- гoлeми пeчaлби oт икoнoмиятa oт труд. Нямa кaк кaпитaлa хeм дa плaщa ниcки зaплaти, хeм дa имa пo- виcoкo пoтрeблeниe зa дa пeчeли пoвeчe и тoвa дa ce cлучи бeз дa пeчaтa нoви пaри пoд фoрмaтa нa зaeми. В игрaтa нa нacтoящaтa икoнoмикa игрaeм рoлятa и нa рaбoтнaтa ръкa и рoлятa нa пoтрeбитeл. - Aкo кaпитaлa нaмaли зaплaтитe cпaдa пoтрeблeниeтo! Aкo увeличи рaзхoдитe зa зaплaти пaдa пeчaлбaтa! - Eдинcтвeнoтo рeшeниe, кoeтo ca измиcлили дo ceгa кaктo кaзвa eдин aмeрикaнcки прoфecoр ca плacтикитe в пoртфeйлитe Ви. - Тoecт крeдитнитe кaрти! Тoecт пeчaтaнeтo нa пaри и cъoтвeтнo зaeми.
  • 30 Русия

    1 3 Отговор
    А финансирането на хибридни войни, тролове, политици...определението за тероризъм все още е мъгляво. Големия проблем на демокрациите е че са беззащитни пред дезинформацията и фалшивите новини на Кремъл. Те поощряват тероризма. А кеш в Путиния колкото щеш. "Информационен Магнитски"-това е решението.

    Коментиран от #32

  • 31 hmhmhm

    2 0 Отговор
    хаха ха а - да питат Боката за ноу-хау !
  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 123

    1 1 Отговор
    За да няма пране ЕС ще махнат кеша. Това е целта.
  • 34 Цеко Бойков

    2 0 Отговор
    Тия ще ми ликвидират бизнеса на банката ми (му), бе?!
  • 35 Батьо ви

    2 0 Отговор
    А разплащането с кюлчета злато, платина, сребро, стари златни турски лири, австро-унгарски златни франц-йосифки, френсйи златни наполеони, ...... ще буде ли разрешено?! Да знмам как да си пълним нощното шкафче?!
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.