1 Август, 2021 18:44 4 095 8

След Брекзит! Граждани на ЕС, кандидатствали за уседналост във Великобритания, са заплашени от депортиране

  • великобритания-
  • брекзит-
  • мигранти

Изглежда, че проблемът се отнася най-вече до заявления, изпратени по пощата, вместо да бъдат препратени по цифров път

След Брекзит! Граждани на ЕС, кандидатствали за уседналост във Великобритания, са заплашени от депортиране - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европейските граждани, които са кандидатствали за статут на уседналост, са задържани и заплашвани с депортиране, действия, които противоречат на уверенията на министрите и противоречат на споразумението за Брекзит, съобщава "Гардиън".

Министерството на вътрешните работи на Британия е предоставило на гражданите на ЕС указания за извеждане, въпреки че могат да докажат, че са кандидатствали за статут, което би трябвало да защити правата им да останат във Великобритания.

Министрите многократно са обещавали, че всеки, който е кандидатствал до крайния срок от 30 юни, ще защити съществуващите си права, докато се разглежда делото им.

Очевидното неспазване на това споразумение предизвика обвинения или в "административна некомпетентност" от страна на служители на Министерството на вътрешните работи, или в "умишлен" опит за депортиране на възможно най-много граждани на ЕС, като се предполага например, че е по-лесно те да бъдат отстранени отколкото бежанците търсещи убежище.

Писмо от юридическата организация "Гаранции за миграционно задържани лица" - Bid, до ръководителя на службата по имиграция, от 29 юли, поражда безпокойство от факта, че Министерството на вътрешните работи не признава получаването на заявления за установен статут в случаите, когато иска да депортира граждани на ЕС.

Bid казва, че ако не получи смислен отговор от Министерството на вътрешните работи до края на тази седмица, ще изпратят официална жалба до Европейската комисия.

Юристи твърдят, че това е важна битка за защита правата на гражданите на ЕС след Брекзит. Те предупреждават, че неспазването на заявленията може потенциално да засегне хиляди хора.

В петък граждани на ЕС, които Министерството на вътрешните работи искаше да депортира и които са задържани в център за депортиране на имигранти, си осигуриха освобождаване под гаранция, след като съдия прие, че не могат да ги изгонят, защото са подали заявления за EUSS.

Въпреки това Министерството на вътрешните работи все още оспорва освобождаването и не предлага извинения или обяснения защо по-рано твърди, че няма доказателства за молбата, на предишно изслушване и следователно може да ги депортира.

Говорейки малко след освобождаването си, гражданин на ЕС, който поиска анонимност коментира, че "те се опитват да играят с моя живот и на семейството ми и това не е честно. Трябваше нашите права да са защитени."

Пиер Махлуф, юридически директор на Bid, заяви: "Изглежда, че Министерството на вътрешните работи е решило предварително съдбата на някои граждани на ЕС, може би вярвайки, че те са лесни за отстраняване. Но в стремежа си да депортира повече хора, това нарушават законовите изисквания и процедури".

"Дали това се дължи на административно или умишлено пренебрегване може е неясно, но като пренебрегва правните стъпки, които гражданите на ЕС са предприели, за да отстояват правата си, Обединеното кралство нарушава задълженията си по споразумението за Брекзит."

Изглежда, че проблемът се отнася най-вече до заявления, изпратени по пощата, вместо да бъдат препратени по цифров път. Арания Когулатас, адвокат и правен мениджър на Bid за ЕИП (Европейско икономическо пространство), заяви, че хартиените приложения са използвани от по-уязвими и маргинализирани хора, включително възрастни хора и или в затвора, които са имали затруднен достъп до компютър или нямат достъп до валиден документ за самоличност.

Броят на засегнатите може да е значителен. Например, от 1500 затворници в затвора Wandsworth, южен Лондон, се смята, че почти 500 са граждани на ЕС. "Въпреки че са подали заявления за EUSS, гражданите на ЕИП са лишени от свобода и дори има указания за депортиране, като това се налага с ограничен достъп до правни съвети и представителство".

"Тези предизвикателства са особено трудни за задържаните с имиграционни правомощия в затвори, някои от които са затворени в килиите си за около 23 часа на ден или повече поради пандемията."

Осъзнавайки подобни трудности, министрите обещават неопределен срок, в който хората, които не са кандидатствали, ще имат право да го направят, ако имат основателни причини. Сред случаите, известни на Bid, е един, в който Министерството на вътрешните работи не е признало заявление за EUSS, подадено в средата на юли и скоро ще предприеме депортация.

Друг случай включва гражданин на ЕС, който въпреки подаването на заявление за EUSS онлайн, все още получава указания за депортация от Министерството на вътрешните работи.

Говорител на Министерството на вътрешните работи отхвърли твърденията като "напълно неоснователни" и въпреки че редица случаи, описани в статията, са оспорени от Министерството на вътрешните работи в имиграционните съдилища - последният от които в петък - заяви, че "не е предоставено никакво доказателство, че указанията за задържане или депортация се връчват на тези със статут по схемата за уседналост на EUSS".

Британското МВР коментира, че "нашият подход означава, че ако имиграционните власти срещнат някой без EUSS, но който може да отговаря на условията, ние ще работим с тях, за да им дадем възможност да кандидатстват и да ги насочим към наличната подкрепа. Ако някой е кандидатствал по Схемата за уседналост с ЕС до крайния срок 30 юни, но все още не е взето решение, правата му се защитават, докато молбата им не бъде решена."


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сатана

    9 2 Отговор
    Преди се изискваха една камара документи за да се кандидатства за
    Перманент резидентс и беше платена услуга.Сега премахнаха таксата от 65 лири и единственото нещо беше да сканират два документа с телефон и апликацията беше готова.Наистина беше максимално опростена процедура.На франицата само те питат какъв го дириш на Острова и те пускат.Нищо не се е променило.
  • 2 ДПС -ТРЯБВА ДА СЕ ДЕПОТТИРА

    16 5 Отговор
    СЛЕД БРЕГЗИТ ТРЯБВАШЕ И БЪЛГАРИЯ ДА ДЕ ЗАМИСЛИ ЗА БГЕГЗИТ И НАТО-EXIT ТОВА Е В ИНТЕРНЕТ НА БЪЛГАРИЯ И ДЪРЖАВНАТА СИГУРНОСТ
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Бах

    21 1 Отговор
    Ами като Англичаните не ги искат , защо реват . Да си идват тук в България . Работа за общаци колкото щеш . Черноглавите в България вече не вдигат лопатата за по малко от 100 лв.
  • 5 Варненец

    17 0 Отговор
    Да бе, те нямат работници, ще депортират. Всички велики компании от британско, ревнаха, че нямат хора, защото бяха свикнали на евтини роби от изтока. Кой ще им кара камионите и ще им бере ягодите, британците ли? :)
  • 6 Веси

    16 2 Отговор
    Кандидатствах за 10 минути,онлайн.След ден получих Settled status.Няма драма.Ако имаш всички документи доказващи 5 години живот в страната всичко се случва ок,е и не чакаш последния момент.Имаха 2 години на разположение.
  • 7 жалко

    6 1 Отговор
    сега 300 000 "българи" трябва да се върнат в България да идат в Германия

    Коментиран от #8

  • 8 сноу

    4 0 Отговор

    До коментар #7 от "жалко":

    А-а няма Германия вече ..има Германландъ с главното евнух юсуф Лашетдъ
Новини по държави: